Top hledané
Výsledky (0)
Předseda vlády odmítl tvrzení, že bychom byli malým a bezvýznamným státem

Ranní ptáče: V novoročním projevu premiér Fiala vyzdvihl naše přednosti. Kvůli válce přišli ruští oligarchové již o téměř 100 miliard dolarů

Radek Polák
02. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Premiér nastínil vývoj v tomto roce

Letošní rok nebude podle premiéra Petra Fialy jednoduchý, ale Česká republika ho zvládne, jak uvedl ve svém novoročním projevu. Vláda a odborníci podle něj na řešeních pracují. Nejvíce je dopady ruské agrese na Ukrajině postižen z oligarchů Roman Abramovič, který tak přišel o více než polovinu majetku, jak plyne z aktuálního žebříčku miliardářů.

Fiala věří, že tento rok zvládneme

Premiér Petr Fiala ve svém novoročním projevu přiznal, že Česko neprožívá jednoduché období, jak uvedl server Ceskenoviny.cz.

Žijeme ve složité době plné nejistot a nových výzev. Přesto není důvod ztrácet naději a nedívat se do budoucnosti s pozitivním očekáváním. Každý problém má svoje řešení,"

řekl předseda naší vlády.

Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Zdůraznil, že Česko není „malý, slabý a nevýznamný stát kdesi na okraji Evropy, na jehož názoru nezáleží", a podobné poraženectví je třeba opustit. Vyzdvihl rovněž solidaritu lidí v kritických okamžicích. Považuje to za něco, co zásadním způsobem utváří charakter země. 

Můžeme na sebe být hrdí,“

dodal Fiala.

 

Kvůli válce na Ukrajině se majetek ruských oligarchů ztenčil  

Ruští miliardáři tvrdě doplácejí na válku na Ukrajině, připravila je o 330 milionů denně, což dohromady dělá 95 miliard dolarů, tedy v přepočtu 2,15 bilionu korun.

Ruský oligarcha Gennadij Timčenko, který má nyní na kontě 11,8 miliardy, tak ztratil jen 48 procent majetku. Roman Abramovič přišel o 10,2 miliardy dolarů. Jeho majetek se tak zmenšil na 7,8 miliardy dolarů, tedy o 57 procent, uvedly Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Válka dopadá na všechny
Válka dopadá na všechnyZdroj: Pixabay

Lula složil v Brazílii prezidentskou přísahu

Nový brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva složil včera přísahu a oficiálně se tak stal se hlavou páté největší země světa. Levicový Lula se ujal úřadu za zpřísněných bezpečnostních opatření, které byly zavedeny po hrozbách násilí ze strany příznivců jeho krajně pravicového předchůdce Jaira Bolsonara. Policisté proto také již mimo jiné zadrželi muže s výbušným zařízením a nožem, jenž se pokoušel dostat na veřejné prostranství, kde se inaugurace konala. Před časem nalezli také výbušné zařízení nedaleko letiště v hlavním městě. Jeho výrobce se podle policie přihlásil k Bolsonarovým příznivcům, napsal server Aktualne.cz.

Otevřít v galerii (4)
Brazílie má novou hlavu státu
Brazílie má novou hlavu státuZdroj: Pixabay

Přístup k hotovosti má upravit zákon

Nový návrh zákona, který všem poskytne regulované právo na přístup k hotovosti, chystá britská vláda.  To se má týkat jak výběrů, tak vkladů hotovosti, informoval portál Echo24.cz.

Již nyní mají Britové možnost využívat služby bankomatů do vzdálenosti 2 kilometrů od jejich bydliště. V zemi je jich okolo 4 tisíc. Počet hotovostních plateb se zde za posledních deset let snížil skoro o tři čtvrtiny. To zahrnuje nejen mladé, ale i seniory. Bezkontaktní platby má navíc pravidelně až osm z deseti Britů.

Otevřít v galerii (4)
Přístup k transakcím by měl vymezit zákon
Přístup k transakcím by měl vymezit zákonZdroj: Pixabay

Vrcholí připomenutí vzniku České republiky

Slavnostním koncertem, jehož se v pražském Rudolfinu kromě předsedy vlády Fialy zúčastní jeho slovenský protějšek Eduard Heger a zástupci české vlády, dnes pokračují akce ke vzniku samostatné České republiky.

Předcházet mu bude setkání v Kramářově vile, na které podle serveru Ceskenoviny.cz dostali od premiéra Petra Fialy pozvání všichni žijící šéfové českých vlád. Celkem by pozvání mělo patřit tuctu někdejších vrcholných politiků včetně současného prezidenta Miloše Zemana, jeho předchůdce Václava Klause či předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Česká republika vznikla 1. ledna 1993 po rozdělení společného státu Čechů a Slováků.

Otevřít v galerii (4)
Česko slaví svůj vznik
Česko slaví svůj vznikZdroj: Pixabay

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Novinky.cz, Aktualne.cz, Echo24.cz

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze