Top hledané
Výsledky (0)
Extrémní vedra zasáhly Řecko i hlavní město Athény.

Ranní ptáče: V Řecku se zavírají školy kvůli horku. Ruské lodě kotví u Kuby

Radim Červenka
13. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Athény

Řecko kvůli vedrům zavírá školy i nejznámější památku Athén, antickou Akropoli. Několik ruských válečných lodi, včetně jaderné ponorky, se objevilo u břehu Kuby. Manévry evokují zásadní krizi studené války. Evropská komise pohrozila vysokými cly na dovoz elektromobilů s Číny. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval všechny francouzské středové strany, aby se k němu připojili v široké koalici s vládními ambicemi v rámci předčasných voleb, které vyhlásil po právě proběhlých eurovolbách.

Kvůli extrémním vedrům Řekové zavírají školy i Akropoli

Řecko ve středu uzavřelo areál antické Akropole uprostřed Athén, přerušilo výuku a rozmístilo v hlavním městě zdravotníky, protože čelí první vlně veder tohoto léta. Očekávalo se, že teploty ve středu a ve čtvrtek v některých částech středomořské země dosáhnou 43 stupňů Celsia, což způsobí jižní vítr přinášející horký vzduch a prach ze severní Afriky.

Chrám Akropolis, kde se nachází jedno z nejznámějších archeologických nalezišť na světě, jehož součástí je i chrám Parthenón, byl od poledne do 17 hodin (09:00-14:00 SEČ) uzavřen a pracovníci Červeného kříže rozdávali turistům lahve s vodou, informovala agentura Reuters.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Ruské lodě se nacházejí nedaleko kuby jako v časech studené války

Skupina lodí ruského námořnictva, včetně ponorky s jaderným pohonem, připlula ve středu ráno na Kubu, což je znamením posílení vazeb mezi oběma spojenci z dob studené války. Ruská fregata Admirál Gorškov, vypálila po vplutí do havanského přístavu salvu z 21 děl, na kterou Kubánci odpověděli střelbou z děla z koloniální pevnosti z 18. století postavené Španěly ke střežení přístavu.

Gorškov je jednou z nejmodernějších lodí ruského námořnictva a následovala ji ponorka Kazaň s jaderným pohonem, záchranný remorkér a ropný tanker. Manévry v okolí Kuby byly jednou z největších krizí studené války, kterou zažehnalo až vyjednávání Johna F. Kennedyho s Nikitou Chruščovem, uvedla CNN.

Čínským elektromobilům hrozí v Evropě vysoká cla

Čínské elektromobily mohou v Evropské unii (EU) zdražit poté, co je politici označili za hrozbu pro její vlastní průmysl. EU toto oznámení učinila v době, kdy pokračuje ve vyšetřování toho, co podle ní představuje příliv levných, vládou dotovaných čínských automobilů do obchodního bloku.

Čína tvrdí, že cla porušují mezinárodní obchodní pravidla, a označila vyšetřování za "protekcionismus". Výrobci elektromobilů, kteří spolupracovali při šetření, jež uřadující Evropská komise zahájila v říjnu, budou čelit průměrnému 21% clu, zatímco ti, kteří nespolupracovali, budou čelit clu ve výši 38,1 %, píše web BBC.

Macron hledá spojence proti úspěchu krajní pravice ve francouzských eurovolbách

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu vyzval konkurenční strany, aby se připojily k jeho volebnímu spojenectví proti krajně pravicovému Národnímu shromáždění Marine Le Penové. Výzvou k vytvoření široké koalice, která by se podílela na vládě, chce macron obhájit svůj riskantní tah s vyhlášením předčasných voleb.

K rychlému politickému vývoji došlo po Macronově šokujícím rozhodnutí vyhlásit za několik týdnů mimořádné parlamentní volby. Hlasování by mohlo po letech na vedlejší koleji předat skutečnou moc straně Le Penové, napsala agentura Reuters.

Zdroje: cnn.com, bbc.com, reuters.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze