Top hledané
Výsledky (0)
Vučičova strana je u moci již více než deset let

Ranní ptáče: V Srbsku povládne i nadále strana Aleksandara Vučiče. Chilané odmítli nový návrh ústavy

Radek Polák
18. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vučič bude mít v parlamentu silnou podporu

Vládní Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandara Vučiče bude mít v tamním parlamentu i nadále většinu v parlamentu, jak ukázaly víkendové volby. Obyvatelé Chile, která patří k nejbohatším zemím jižní Ameriky, odmítli nový návrh ústavy.

V Srbsku zvítězil ve volbách Vučič

Vládní Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandara Vučiče podle předběžných výsledků jasně vede v předčasných parlamentních volbách a udrží si většinu v parlamentu. Informovaly o tom agentura IPSOS a místní nevládní organizace CeSID po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů. Vítězství už vyhlásil i sám Vučić, podle kterého bude mít strana ve 250členné sněmovně 127 zástupců. Na druhém místě je opoziční proevropský blok Srbsko proti násilí s 23 procenty hlasů, který si zajistí zhruba 64 mandátů. Třetí místo připadne postmiloševičovské Socialistické straně Srbska, která s Vučičem spolupracuje na vládní i regionální úrovni. Zatím má podporu zhruba sedmi procent voličů, což by znamenalo 18 poslanců v parlamentu, uvedly Ceskenoviny.cz.

Chile ponechává v platnosti ústavu z Pinochetovy éry

Chile podle serveru Al Jazeera odhlasovala zamítnutí nové konzervativní ústavy a ponechala v platnosti text vypracovaný během diktatury Augusta Pinocheta. V neděli večer byly sečteny téměř všechny hlasovací lístky, více než 55 procent Chilanů hlasovalo proti textu ve srovnání s asi 44 procenty pro.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Navrhovaná ústava, kterou vypracoval výbor ovládaný konzervativní Republikánskou stranou, měla posílit vlastnická práva a principy volného trhu. Zahrnovala také omezení imigrace a potratů.

Chilský levicový prezident Gabriel Boric, který se před hlasováním zavázal zaměřit se na dlouhodobý vývoj ve prospěch dalších pokusů o změnu ústavy, uvedl, že výsledky ukázaly, že se země polarizovala a rozdělila.

Otevřít v galerii (2)
Chilané nechtějí změnu ústavy
Chilané nechtějí změnu ústavyZdroj: Pixabay

Film Wonka vstoupil do amerických kin

Debut dlouho očekávaného filmu Wonka přinesl o víkendu v USA a Kanadě tržby okolo 39 milionů dolarů, tedy v přepočtu téměř 880 milionů korun. Snímek vypráví původní příběh Willyho Wonky, postavy z knihy Karlík a továrna na čokoládu autora Roalda Dahla. Wonka, jehož výroba stála asi 125 milionů dolarů, byl prvním velkým hollywoodským snímkem po skončení stávky herců. Hlavní hvězdou filmu je mladý Timothée Chalamet, který se příští rok objeví mimo jiné i v pokračování snímku Duna. Zatímco Duna je jedno velké a hvězdně obsazené sci-fi dobrodružství, Wonka spoléhá především na Chalametovo charisma, připomíná agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Hvězdou filmu je Timothée Chalamet
Hvězdou filmu je Timothée ChalametZdroj: Profimedia

Filmové trháky pro rok 2024 podle CNN

Na jaké zajímavé filmy se můžeme těšit v příštím roce? Na leden je naplánována adaptace divadelní verze muzikálu Mean Girls.  V červenci má mít premiéru Deadpool 3 s Ryanem Reynolds a Hugh Jackmanem. Návštěvníci kin bezpochby uvítají také tenisovou romanci Challengers s herečkou a zpěvačkou Zendayou v hlavní roli, životopisný film o zpěvačce Amy Winehouse Back to Black a pokračování filmů Inside Out, Bad Boys, Beetlejuice a Joker. CNN dále doporučuje podcast herečky Shannen Doherty, která je známá zejména díky roli Brendy Walsh ze seriálu Beverly Hills 90210. 

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, Al Jazeera, AP, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: