Top hledané
Výsledky (0)
Podle zprávy je na Ukrajině 106 poničených nemocnic a klinik, 109 chrámů, mešit nebo klášterů a 708 školských zařízení

Ranní ptáče: Válka na Ukrajině zničila zatím přes 210 tisíc budov. Strana BJP současného indického premiéra zvítězila ve volbách

Radek Polák
05. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Řada měst hlásí velké škody

Jak vyplynulo z analýzy, na níž deník The New York Times spolupracoval s odborníky na dálkový průzkum Země, jen málo zemí od druhé světové války zažilo takovou míru devastace jako nyní Ukrajina. Zničeno bylo zatím přes 210 tisíc tamních budov. Strana BJP utrpěla v indických volbách v některých regionech ztráty, přesto celkově zvítězila. V čele vlády proto nejspíše zůstane Naréndra Módí.

Na Ukrajině je poničených kvůli válce více než 210 tisíc budov

Na Ukrajině bylo od začátku ruské invaze poškozeno nebo zničeno více než 210 tisíc budov. Napsal to na svém webu americký deník The New York Times, který k tomuto odhadu došel na základě analýzy údajů ze satelitů. Zhruba polovina z poničených domů se podle něj nachází na Donbase na východě Ukrajiny, největší škody utrpělo město Mariupol v Doněcké oblasti. Celkově se jedná o více než 900 škol, nemocnic a kostelů, přestože je chrání Ženevské konvence. Data nezahrnují Ruskem anektovaný poloostrov Krym ani některé další části Ukrajiny, kde nebyly k dispozici přesné údaje, poznamenal k tomu dále portál Ceskenoviny.cz.

Strana indického premiéra Modiho může ztratit většinu v zemi

Strana BJP indického premiéra Naréndry Módího pravděpodobně ztratí v zemi většinu poté, co utrpěla ztráty v jejích klíčových státech. BJP se sice stane jednou z největších politických stran v dolní komoře indického parlamentu, bude mít ale problém zopakovat své výsledky z let 2014 a 2019. Tentokrát by totiž mohla v parlamentu získat okolo 270 křesel. Opoziční aliance INDIA by mohla získat více než 200 křesel. To naznačuje mnohem těsnější souboj, než předpovídaly volební průzkumy. BJP podle nich měla překonat 303 křesel, které jí byly přisouzeny po volbách z roku 2019, jak uvedla Al Jaeera.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (1)
Indie volila nové vedení země
Indie volila nové vedení zeměZdroj: Pixabay

Bidenova vláda chce výrazně omezit žádosti o azyl 

Americký prezident Joe Biden oznámil opatření, které by zakázalo udílet azyl žadatelům přicházejícím z Mexika, když vláda považuje jižní hranici USA za "přetíženou". Omezení by mělo začít platit okamžitě. Americký tisk hovoří o významném až "drastickém" zpřísnění imigrační politiky, které bude téměř jistě soudně napadeno. Prezidentovo nařízení by přerušilo dlouhodobě poskytovanou ochranu žadatelům o azyl. Nové nařízení počítá s tím, že USA budou žadatele o azyl odmítat, když budou počty migrantů zachycovaných po vstupu z Mexika mimo hraniční přechody nad 2500 denně. Aktuálně podle tisku američtí pohraničníci zadržují na hranicích více lidí, v neděli to například bylo přes 3500. informoval server Ceskenoviny.cz.

Země se otepluje, důkazy o zrychlení změny klimatu ale chybí

Rychlost oteplování Země dosáhla v roce 2023 historického maxima. Vědci současně s tím však konstatovali, že nevidí důkazy o významném zrychlení změny klimatu způsobené člověkem. Tempo oteplování dosáhlo loni 0,26 stupně. Rok předtím to bylo 0,25 stupně, napsala agentura AP. Na vině je zejména lidská činnost. K dalším příčinám patří přirozené a dočasné oteplení centrálního Pacifiku či různé náhodné povětrnostní podmínky.

 

Zdroje: Al Jazeera, AP, Ceskenoviny.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: