Top hledané
Výsledky (0)
Ve 650členné Dolní sněmovně získali podle prvního odhadů 410 křesel labouristé a přes 130 křesel konzervativci

Ranní ptáče: Valnou většinu křesel v britském parlamentu obsadí labouristé. Němci zrušili prodej strategické firmy Číně

Radek Polák
05. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Britové upřednostnili labouristy

Středoleví labouristé Keira Starmera potvrdili předpovědi expertů, když vyhráli s velkým náskokem britské parlamentní volby. Díky tomu obsadí v Dolní sněmovně skoro dvě třetiny všech křesel. Z obav o svou národní bezpečnost Německo zablokovalo prodej dceřiné společnosti Volkswagenu Číně.

Britské parlamentní volby vyhráli opoziční labouristé

Parlamentní volby v Británii podle odhadů výsledků zveřejněných ve čtvrtek večer po uzavření volebních místností vyhráli středoleví labouristé Keira Starmera. Podle průzkumu agentury Ipsos labouristé ve 650členné Dolní sněmovně získali 410 křesel. Labouristé ve svém programu slíbili voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Důležitým bodem je pro ně reforma systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů. Vládní konzervativci premiéra Rishiho Sunaka po 14 letech u moci utrpěli debakl, podle prognózy získali 131 křesel. Liberální demokraté podle průzkumu dostali 61, nacionalistická strana Reform UK 13, Skotská národní strana deset, velšská strana Plaid Cymru čtyři, zelení dvě a další strany 19 křesel, napsal server Ceskenoviny.cz.

Německo blokuje další velký obchod s Čínou

Německo zablokovalo z obav o svou národní bezpečnost prodej dceřiné společnosti Volkswagenu Číně. Společnost MAN Energy Solutions, která je součástí koncernu Volkswagen, přitom ještě loni v červnu uváděla, že plánuje prodat svůj podnik s plynovými turbínami čínské státní firmě CSIC Longjiang GH Gas Turbine Co. To ale vyvolalo obavy, že by Čína mohla tyto plynové turbíny využít k pohonu válečných lodí, uvedl server televize CNN. Rozhodnutí zablokovat dohodu přichází jen několik týdnů poté, co Evropská unie zvýšila cla na elektrická vozidla z Číny, což vyvolalo obchodní spor s Pekingem. Ten na oplátku později zahájil vyšetřování cen vepřového masa z EU.

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (1)
Svět se obává síly Číny
Svět se obává síly ČínyZdroj: Pixabay

Izrael schválil plány k výstavbě na okupovaném Západním břehu

Izraelská vláda podle nevládní monitorovací organizace Peace Now schválila plány na výstavbu 5295 domů v několika budoucích osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. Osady mají vzniknout na území o rozloze 12,7 čtverečních kilometrů, které zabral Izrael. O zabrání půdy rozhodly úřady už v červnu a Peace Now o něm informovala ve středu. Jde o další ostrý krok izraelské vlády, která se snaží posílit kontrolu nad Západním břehem a zabránit vzniku budoucího palestinského státu. Tím, že je izraelská vláda prohlásila za státní pozemky, umožnila jejich pronájem Izraelcům a upřela soukromé vlastnictví Palestincům, upozornil server Ceskenoviny.cz.

Vyšetřování dopingových testů čínských sportovců má zelenou

Mezinárodní plavecká federace podle agentury AP přiznala, že jejímu výkonnému řediteli bylo nařízeno vypovídat jako svědek v americkém trestním vyšetřování případu 23 čínských plavců, kteří byli v roce 2021 pozitivně testováni na zakázanou látku, přesto ale mohli pokračovat v závodění. Zpráva přichází pouhé tři týdny před olympijskými hrami v Paříži, kde má soutěžit 11 čínských plavců, kteří měli před třemi lety pozitivní test na zakázané léky na srdce. Sněmovní výbor pro Čínu požádal 21. května ministerstvo spravedlnosti a FBI, aby případ prošetřily podle federálního zákona, který umožňuje vyšetřování podezřelých dopingových konspirací, i když k nim došlo mimo USA.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze