Top hledané
Výsledky (0)
Podle ústavního právníka Jana Kudrny by měla hlava státu spornou novelu vetovat

Ranní ptáče: Valorizace důchodů čeká na rozhodnutí Petra Pavla. Rusové sestřelili americký dron

Radek Polák
15. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Prezidenta čeká první vážnější rozhodnutí

K možné protiústavnosti snížení mimořádné valorizace důchodů má dnes vydat své stanovisko prezident Petr Pavel. Kritikům vadí, že novela je projednávána ve stavu legislativní nouze a má retroaktivní povahu. Ruské stíhačky sestřelily nad Černým mořem americký dron. Spojené státy útok odsoudily.  

Prezident se vyjádří k valorizaci důchodů

Prezident Petr Pavel má dnes sdělit své stanovisko ke sporné vládní novele o snížení červnové valorizace důchodů, kterou už schválily Sněmovna i Senát. Podle ústavního právníka Jana Kudrny by bylo v případě posvěcení prezidentem ověření Ústavním soudem na místě, jak uvedl pro Blesk.cz.

Kdyby skutečně tohle mělo nastat, tedy pokud dojde ke zrušení toho zákona, u kterého zatím nebyl legislativní proces dokončen, tak v takovém případě bychom se navrátili k předchozímu stavu. To znamená nutnost vyplacení, respektive zřejmě doplacení toho rozdílu mezi dosavadní a tou sníženou valorizací,“

vysvětlil ústavní právník

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Spojené státy upozornily na sestřelení dronu nad Černým mořem

Spojené státy odsoudily sestřelení svého dronu ruskou stíhačkou, k němuž došlo v úterý nad Černým mořem. Dvě ruské stíhačky Su-27 dron napadly okolo sedmé hodiny ranní. Výsledkem byl jeho pád do moře.

Jednalo se o první takový případ od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Incident ukázal, jak riskantní může taková přímá konfrontace být, varovala agentura Reuters.

Rusko však popřelo, že by se jeho stíhačky dostaly do kontaktu s americkým dronem a dodalo, že proti bezpilotnímu letounu nepoužily ani své palubní zbraně, informovaly v té souvislosti Ceskenoviny.cz

Otevřít v galerii (4)
Ruské stíhačky zaútočily nad černým mořem
Ruské stíhačky zaútočily nad černým mořemZdroj: Pixabay

Ojetá auta se vykazují jako mladší

U 19 procent nabízených ojetých aut na českém trhu prodávající deklarují jiný rok výroby, než je skutečnost. Kupující si tak podle portálu Tyden.cz nevědomky pořídí starší vůz, než si mysleli, jak vyplývá z analýzy společnosti Cebia.

Drtivá většina těchto aut je uměle omlazena o jeden kalendářní rok, najdou se však i taková auta, u nichž rozdíl mezi uvedeným rokem a skutečným rokem výroby činí více let. Největší rozdíl, který jsme kdy objevili, činil šest let,"

komentoval situaci ředitel Cebie Martin Pajer.

Omlazení vozidla spočívá v tom, že se v inzerci uvádí datum uvedení vozidla do provozu, nikoli rok výroby.

Otevřít v galerii (4)
Stáří auta není vždy jednoduché ověřit
Stáří auta není vždy jednoduché ověřitZdroj: Pixabay

Meta dál ořezává počet svých spolupracovníků

Společnost Meta Platforms, která provozuje služby Facebook, Instagram a WhatsApp, chce propustit další pracovníky. Cílem této širší restrukturalizace je zjednodušení organizační struktury a zrušení méně prioritních projektů.

Očekáváme, že snížíme velikost našeho týmu zhruba o 10 000 lidí a zrušíme dalších přibližně 5 000 otevřených pozic, na které jsme ještě nepřijali zaměstnance,“

uvedl šéf firmy Mark Zuckerberg.

Již předtím Meta zmenšila velikost firmy o zhruba 11 000 pracovníků, což také znamenalo největší propouštění za posledních 18 let. Na konci minulého roku měla společnost téměř 86 500 zaměstnanců, uvedl server iDnes.cz.  

Otevřít v galerii (4)
Čekají Facebook úspory nákladů?
Čekají Facebook úspory nákladů?Zdroj: Pixabay

Bývalá mexická královna krásy ukradla s přítelem drahá vína 

Na čtyři a půl roku půjde do vězení muž s nizozemským a rumunským občanstvím Constantín Dumitru, který ze sklepa luxusní hotelové restaurace ve španělském městě Cáceres ukradl 45 lahví drahého archivního vína. Jeho pomocnice, kterou je někdejší královna krásy z Mexika Priscila Guevarová, vyvázla s trestem o šest měsíců kratším. Oba musí zároveň uhradit škodu ve výši přes 750 tisíc eur, tedy v přepočtu 17,6 milionů korun. Mezi jejich úlovky byla i láhev 217letého Château d’Yquem za 350 tisíc eur, tedy 8,5 milionu korun nebo šest lahví burgundského z vinařství Romanée-Conti z 19. století, napsal portál Novinky.cz.

Otevřít v galerii (4)
Zloději si vyhlédli kvalitní vína
Zloději si vyhlédli kvalitní vínaZdroj: Pixabay

Zdroje: Blesk.cz, Ceskenoviny.cz, iDnes.cz, Tyden.cz, Reuters

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze