Top hledané
Výsledky (0)
Píseň Mariah Carey z roku 1994 je nejhranější vánoční písní v nákupních centrech.

Ranní ptáče: Vánoční hit z roku 1994 vydělal 100 milionů dolarů. Austrálie zpřísnila testy z angličtiny, kvůli migraci

Radim Červenka
11. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Vánoce

Známá melodie skladby "All I Want for Christmas is You" se opět stala nejhranější písní v nákupních centrech a podle odhadů její reprodukce vydělala přes 100 milionů dolarů. Austrálie chce snížit na polovinu množství příchozích z jiných zemí. V Hong Kongu proběhly volby s rekordně nízkou účastí, příčinou je nemožnost volit demokratické a liberální strany. V Číně působí zásadní ekonomické problémy deflace, spotřebitelské ceny dále klesají.

Vánoční evergreen opět bodoval

Píseň, kterou pravděpodobně ze všech vánočních klasik uslyšíme nejčastěji bude hit Mariah Carey "All I Want for Christmas is You". Čtyři roky po sobě zcela jednoznačně hit dominuje žebříčku Billboard Hot 100, který měří nejpopulárnější písně týdne podle prodejů, vysílacího a streamovacího času.

Podle expertů píseň přinesla na tantiémech přes 100 milionů dolarů, jako vyzváněcí tón pak melodii používá miliony lidí. Autoři písně Mariah Carey a Walter Afanasieff se zároveň soudí o autorská práva k hitu. Neznámou skupinou lidí byli zažalování, vzhledem k tomu, že název písně není originální, detaily sporu však nejsou známy, napsala agentura AP.

Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5
Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5, Praha 5

Austrálie chce snížit imigraci na polovinu pomocí těžšího testu z angličtiny

Země chce dostat množství příchozích lidí na polovinu a napravit tak systém přísně kontroly imigrace. Ročně by měly australské úřady povolit vstup pro 250 000 lidí, což je přibližně stejné číslo jako před vypuknutím pandemie nemoci Covid-19.

Sníženo by mělo být i množství víz pro zahraniční studenty a pracovníky s nízkou kvalifikací. Zároveň však v zemi chybí zaměstnanci v řadě profesí a Austrálie má problém je do země přilákat. Letos do Austrálie přišlo 510 000 lidí a australská vláda by chtěla dostat tento počet na polovinu. Nástrojem má být i test z anglického jazyka, minimální potřebné množství bodů pro zisk víza se zvýší, informoval web BBC.

Otevřít v galerii (2)
Budova australského parlamentu
Budova australského parlamentuZdroj: Pixabay

Volby v Hong Kongu hlásí rekordně nízkou účast

V zemi došlo k rekordnímu propadu účasti od posledních voleb v roce 2019. Na vině je čínská legislativa, konkrétně zákon o národní bezpečnostní, který potlačil místní disent a přepracoval volební zákon tak, aby zamezil přístupu demokratických a liberálních stran ke kandidatuře ve volbách.

Podle místních oslovených zahraničními zpravodajskými agenturami se voleb účastnili jen podporovatelé pročínské vlády. Veškeré kandidátky musely být schváleny speciální komisí a problémy během hlasování vykazoval i elektronický systém, jehož prostřednictvím mohli lidé volit. Oficiální účast u voleb byla 27,5 %. Posledních voleb během protičínských masových protestů v roce 2019 se zúčastnilo 71 % voličů, uvedla agentura Reuters.

Otevřít v galerii (2)
Hong Kong
Hong KongZdroj: Pixabay

Čínská ekonomika je v dalších problémech, kvůli deflaci

Zatímco celosvětově banky zvyšovaly a nadále drží velmi vysoké úrokové sazby, aby utlumily inflaci, v Číně dochází k poměrně výraznému poklesu cen nebo-li deflaci. Tamější Index spotřebitelských cen klesl meziročně o 0,5 %. Čínská komunistická vláda se s tímto propadem snaží bojovat celý rok a aktuálně vyhlásila rozsáhlý podpůrný vládní program pro ekonomiku s cílem deflaci omezit.

Propad cen je způsobeny zejména cenotvorbou potravin, korekcí cen fosilních paliv na světových trzích a nízkou poptávkou ze strany domácnosti. Od prodeje zboží se aktuální propad cen v zemi přesunuje také směrem ke službám. Cenovky klesají nejvýrazněji u potravin, v průměru zlevnily o 4,2 %a např. vepřové maso je v Číně levnější o 31,8 %, píše o situaci web CNN.

Zdroje: cnn.com, reuters.com, bbc.com, apnews.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze