Top hledané
Výsledky (0)
Agresor vysvětluje důvody, proč okupuje cizí území

Ranní ptáče: Putin touží navázat na Petra Velikého. Varhan Orchestrovič nejhranějším autorem v zahraničí.

Radek Polák
10. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Kam až Rusko dovedou Putinovy ambice?

Neomezený vládce Ruska už ani neskrývá své expanzivní plány. Omlouvá je tím, že v nich prý jen navazuje na cara Petra Velikého. Česká vážná hudba v zahraničí je v současnosti známá zejména díky skladateli Varhanu Orchestroviči Bauerovi, jak potvrdil Ochranný svaz autorský.

Putin chce rozšiřovat Rusko jako Petr Veliký

Údělem současného ruského vedení je navracet území a upevňovat moc, prohlásil podle stanice BBC prezident Vladimir Putin.

"Petr Veliký vedl 21 let severní válku. Mohlo by se zdát, že se během ní snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on to navracel,"

řekl šéf Kremlu u příležitosti 350. výročí od narození cara Petra Velikého

Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2
Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2, Praha 4

Ruská státní televize zároveň včera před Putinovým vystoupením odvysílala dokument o bývalém ruském carovi. V něm byl tento panovník zobrazen jako silný vojevůdce, který značně rozšířil ruské území na úkor Švédska a Osmanské říše, předchůdce dnešního Turecka.

 

Nejhranějším autorem je Varhan Orchestrovič Bauer

Nejhranějším českým autorem vážné hudby v zahraničí je podle Ochranného svazu autorského Varhan Orchestrovič Bauer. Hlavním kritériem pro uvedené hodnocení je množství a četnost symfonických skladeb, které byly hrány ve filmu a televizi.

Excentrický autor nyní mimo jiné připravuje kompozici korunovační mše Pražského Jezulátka pro koncert, který se bude konat u příležitosti startu českého předsednictví v Radě Evropské unie. V minulosti složil hudbu i pro celovečerní film Miloše Formana Goyovy přízraky.

Otevřít v galerii (4)
Česká vážná hudba je ve světě pořád známá
Česká vážná hudba je ve světě pořád známáZdroj: Pixabay

Zpěváku R. Kellymu hrozí až 25 let vězení

Obžaloba navrhuje pro amerického zpěváka R. Kellyho více než 25 let vězení a peněžní trest 50 tisíc až 250 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,15 až 5,75 milionu korun.

Zpěvák byl loni usvědčen ze sexuálního zneužívání ve všech devíti bodech obžaloby v případu, který zahrnuje mimo jiné vydírání a sexuální zneužívání mladých žen a nezletilých.

Kelly, jemuž je nyní 55 let, a za mřížemi sedí již od roku 2019 je protagonistou takových hitů, jako jsou Bump n´Grind, I Believe I Can Fly nebo duetu se Céline Dion I´m Your Angel. Vedle toho je známý i jako hudební producent.

Otevřít v galerii (4)
Odsedí si R. Kelly ve vězení až 25 let?
Odsedí si R. Kelly ve vězení až 25 let?Zdroj: Pixabay

Meteorit narazil do Webbova teleskopu

Hlavní zrcadlo teleskopu Jamese Webba, který by se měl stát nejvýkonnějším vesmírným dalekohledem, poškodil malý meteorit a zanechal v něm menší důlek, jak uvedla agentura Reuters. Náraz ale podle NASA nezpůsobil škody, jež by vedly k ohrožení dalšího fungování teleskopu.

Od startu jsme měli již čtyři menší zásahy meteority. Odpovídaly našim předpokladům. Nejnovější byl ale větší, než jaký odpovídal našim původním výpočtům,“

uvedl Lee Feinberg z NASA.

Již zhruba v polovině července by měl teleskop zveřejnit první fotografie vesmíru. Snímky by měly poodkrýt tu část prostoru a času, kam nebylo možné zatím dohlédnout. Hlavní velké zrcadlo je složeno z 18 menších zrcadel. Každé z nich má průměr 1,3 metru a váží 20 kilogramů.

Otevřít v galerii (4)
Průzkum vesmíru pokračuje
Průzkum vesmíru pokračujeZdroj: Pixabay

Partyšová slavila narozeniny

Moderátorka Gabriela Partyšová oslavila včera 44 let a přiznala se při té příležitosti, že má pořád vztah k Brnu, kde se narodila a žila do svých 18 let.

"Brno bude vždy mým milovaným městem. Prožila jsem tam díky svým skvělým rodičům krásné dětství a dospívání. Moje první lásky i první rozchody,"

řekla oslavenkyně.

Současně s tím ale přiznává, že v Praze, kde od té doby bydlí, to má nejraději.

"Mám ráda velkoměsta. V Praze jsem od svých 18 let a cítím, že je mým domovem. I když pro mě bylo vždy důležitější, s kým žiji, než kde žiji,"

dodala moderátorka.

Otevřít v galerii (4)
Že je Partyšové 44 let by řekl asi jen málokdo
Že je Partyšové 44 let by řekl asi jen málokdoZdroj: Profimeda

Zdroje: ČTK, Reuters, Novinky.cz, Super.cz, OSA, Wikipedia

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze