Top hledané
Výsledky (0)
První odhady volebních výsledků lze očekávat v neděli večer

Ranní ptáče: Volby do Evropského parlamentu odstartují v Nizozemsku, u nás proběhnou v pátek a sobotu. Muž z Donbasu připravoval útok na francouzskou vojenskou techniku

Radek Polák
06. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Volební místnosti se již připravují i po celém Česku

Jako první budou dnes hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu Nizozemci. Následovat bude Irsko, Česko, Itálie a další země. 26letý muž původem z Donbasu se pokoušel podomácku vyrobit výbušninu, kterou chtěl v Paříži zaútočit na francouzskou vojenskou techniku určenou pro ukrajinskou armádu. Dopaden byl poblíž letiště Charlese de Gaulla.

Začínají volby do Evropského parlamentu

Nizozemci dnes jako první začnou hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Na to naváže v pátek 7. června Irsko a v sobotu 8. června půjdou k volebním urnám voliči v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Česko a Itálie jsou jediné dvě země, kde se může hlasovat dva dny – u nás v pátek a v sobotu a v Itálii v sobotu a v neděli. Dalších 20 zemí EU pořádá volby v neděli 9. června. První výsledky hlasování ve všech 27 státech budou nicméně zveřejněny až po uzavření poslední volební místnosti v EU, což nastane v neděli ve 23:00 v Itálii. První vnitrostátní odhady se nicméně očekávají už v neděli kolem 18:15 a první odhadované složení nového europarlamentu kolem 20:15, uvedl portál Ceskenoviny.cz.

U pařížského letiště zatkli muže při pokusu o výrobu výbušniny

V hotelu v Roissy-en-France poblíž pařížského letiště Charlese de Gaulla francouzské bezpečnostní síly nedávno zatkly 26letého muže, který se pokoušel podomácku vyrobit výbušninu. Šlo prý o muže s ukrajinským a ruským občanstvím, který pocházel z Donbasu. Podle zdrojů týdeníku Journal Du Dimanche si podezřelý v hotelu popálil obličej peroxidem acetonu, který chtěl k výrobě výbušniny údajně použít. Podle prvotních závěrů vyšetřování chtěl dotyčný zaútočit na francouzskou vojenskou techniku určenou pro ukrajinskou armádu. V Paříži se rovněž koncem července a začátkem srpna budou konat letní olympijské hry, na které se francouzské úřady z bezpečnostního hlediska připravují už měsíce, upozornil současně server Ceskenoviny.cz.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1
Otevřít v galerii (1)
Okolí pařížského letiště bylo svědkem nebývalé situace
Okolí pařížského letiště bylo svědkem nebývalé situaceZdroj: Pixabay

Libanon po útoku na americkou ambasádu útočníka zatkl

Muž, který ve středu v Bejrútu střílel na ambasádu Spojených států, byl zatčen. Podle libanonské armády provedl útok syrský občan. Na sociálních sítích již koluje fotografie, na níž je zakrvácený muž ve vestě s nápisem „Islámský stát“ v arabštině a anglickými iniciálami „I“ a „S“. Jeden člen bezpečnostního týmu ambasády byl během útoku údajně zraněn. K incidentu došlo v době zvýšeného napětí v celém regionu, kdy Izrael pokračuje ve válce v Gaze, uvedla k tomu dále Al Jazeera.

V Texasu byly nalezeny kroupy o velikosti ananasu

Vědci objevili v neděli kroupy o velikosti téměř 18 centimetru. Byly tedy velké zhruba jako ananas. Překonaly tak nálezy z roku 2021, které měly velikosti 16,25 centimetru. Doposud největší kroupy měly 27,94 centimetru a vážily téměř 907 gramů. Podle National Centers for Environmental Information byly nalezeny v červenci 2010 poblíž města Vivian v Jižní Dakotě, jak uvedla gentura AP.

 

Zdroje: Al Jazeera, AP, Ceskenoviny.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze