Top hledané
Výsledky (0)
Diktátor vládne zemi již téměř 30 let

Ranní ptáče: Volby s cílem upevnit moc Alexandra Lukašenka proběhly v Bělorusku. Ukrajinci během války ztratili přes 30 tisíc vojáků

Radek Polák
26. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Lukašenko se opírá o podporu ruského prezidenta

Zinscenované volby, které mají upevnit pozici autoritářského vůdce Lukašenka před volbou nového prezidenta, proběhly o víkendu v Bělorusku. Opozice hlasování nazvala „nesmyslnou fraškou" a vyzvala k jeho bojkotu. V Ruskem okupovaných oblastech Ukrajiny bylo během války zabito více než 30 tisíc ukrajinských vojáků a desítky tisíc civilistů, jak uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.

Bělorusové hlasovali v prvních volbách od potlačení protestů

V parlamentních a místních volbách a zároveň v prvních volbách od potlačení rozsáhlých protestů v roce 2020 hlasovali Bělorusové. Cílem je upevnit moc autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, který současně oznámil svou kandidaturu v prezidentských volbách 2025. Z voleb má vzejít 110 poslanců parlamentu a více než 12500 místních zastupitelů, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Úřady přijaly všechna opatření, aby nepřipustily zopakování situace po prezidentských volbách 2020, uvedl generální tajemník postsovětského Společenství nezávislých států Sergej Lebeděv, který vede misi pozorovatelů z tohoto spolku, ovládaného Moskvou. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nebyli pozváni. Opozice nebyla do voleb připuštěna, většina kandidátů pochází z povolených stran, které podporují Lukašenkovu politiku.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Od začátku invaze bylo zabito 31 tisíc ukrajinských vojáků

Volodymyr Zelenskyj uvedl, že během dvou let od zahájení ruské okupace bylo zabito 31 000 ukrajinských vojáků.

V této válce bylo zabito 31 000 ukrajinských vojáků. Ne 300 000, ne 150 000, ne cokoliv, o čem Putin a jeho podvodný kruh lhali. Ale přesto je každá z těchto ztrát pro nás velkou obětí,“

řekl ukrajinský prezident v Kyjevě.

Současně s tím informoval, že v okupovaných oblastech Ukrajiny byly zabity „desítky tisíc civilistů“. Dodal ale, že přesná čísla těchto obětí ruské agrese nebudou k dispozici dřív, dokud tato válka neskončí, jak informovala agentura AP.

Otevřít v galerii (2)
Svět si připomenul dva roky od zahájení války na Ukrajině
Svět si připomenul dva roky od zahájení války na UkrajiněZdroj: Pixabay

Americký soud se bude zabývat obsahem sociálních sítí

Nejvyšší soud USA bude tento týden rozhodovat o tom, zda bude možné zabránit Facebooku, TikTok, YouTube a dalším sociálním sítím v odstraňování příspěvků uživatelů. Tedy i těch, které propagují projevy nenávisti či přináší lživé politické informace. Například floridský zákon, podepsaný v roce 2021 guvernérem Ronem DeSantisem, zakazuje v tomto státu technologickým platformám pozastavovat nebo zakazovat účty politických kandidátů. Za porušení mohou být uvedené internetové firmy pokutovány až do výše 250 tisíc amerických dolarů, připomenul v té souvislosti web televize CNN.

Otevřít v galerii (2)
Soud bude řešit budoucnost sociálních sítí
Soud bude řešit budoucnost sociálních sítíZdroj: Pixabay

New York Fashion Week byl ve znamení umělé inteligence

Minulý týden se stal centrem světové módy New York. Na akci New York Fashion Week se představily ty nejlepší značky a kolekce z oboru. V průměru tato událost vždy vynese až 600 milionů dolarů. Jedním z klíčových témat byla tentokrát role umělé inteligence. Podle některých kritiků je však takový koncept hluboce neetický a podkopává práci modelek, fotografů a ostatních, kteří jsou součástí módního průmyslu. Už loni přitom magazíny Vogue Brasil i Vogue Singapore na svých obálkách prezentovaly modely vytvořené díky AI, jak k tomu poznamenala Al Jazeera.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera, CNN

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: