Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče

Ranní ptáče: Volby v Turecku čeká druhé kolo. Wagnerovci chtěli Ukrajině prozradit pozici ruských vojsk, ta odmítla

Barbora Večeřová
15. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Kampaň současného prezidenta Turecka

Prezidentské volby v Turecku směřují do druhého kola, po sečtení 90 procent okrsků ani jeden z kandidátů nezískal potřebných padesát procent hlasů. Oslabil se zájem o hypotéky, hypoteční sazba je nejvyšší za poslední roky. Krajně pravicová vláda v Itálii se snaží ovládnout média a kulturu, rezignoval šéf veřejnoprávní televize a další rezignace šéfů kulturních institucí se očekávají v nejbližší době. 

Volby v Turecku čeká druhé kolo

Prezidentské volby v Turecku jdou s největší pravděpodobností do druhého kola. Současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan má po sečtení 90 procent okrsků 49,86 procenta hlasů a jeho vyzyvatel Kemal Kiliçdaroglu 44,38 procenta. Na vítězství v prvním kole je přitom potřeba přes 50 procent hlasů. Prezidentovy zisky ale s tím, jak přicházely na řadu hlasy z velkých tureckých měst, postupně klesaly, píší Novinky.

 

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Šéf Wagnerovců chtěl Ukrajině prozradit pozice ruských vojsk 

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v lednu Ukrajině nabídl, že jí prozradí pozice ruských jednotek, pokud Kyjev stáhne své vojáky od Bachmutu, uvádí list The Washington Post s odvoláním na uniklé americké dokumenty, píše ČTK. Nabídku prý Prigožin učinil skrze své kontakty ve vedení ukrajinské vojenské rozvědky, s níž během války potají komunikuje. Kyjev ale jeho návrh odmítl. 

 

Zájem o hypotéky oslabil 

Objem v dubnu poskytnutých hypotečních úvěrů se meziměsíčně snížil o 16 procent, konkrétně o dvě miliardy korun. Činil tak celkem 10,6 miliardy korun. Úroková sazba vzrostla o tři setiny procentního bodu na 5,89 procenta ročně, což znamená jednu z nejvyšších sazeb za poslední roky. Po úspěšném březnu letošního roku, kdy banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 12,6 miliardy korun, tak přišel méně úspěšný měsíc, píší Novinky

 

Barcelona slaví titul v La Lize 

Fotbalisté Barcelony zpečetili svůj první titul v La Lize poprvé od ročníku 2018-19 se čtyřmi zápasy k dobru po stylové výhře na hřišti městského rivala Espanyolu. Barcelona má 85 bodů, o 14 více než největší rival Real Madrid, který je druhý. Ve zbývajících zápasech se ve čtyřech zápasech hraje o 12 bodů, píše BBC. 

 

Krajně pravicová vláda v Itálii se snaží ovládnout kulturu i veřejnoprávní média

Minulý týden rezignoval šéf veřejnoprávní Radiotelevisione Italiana, z funkce brzy odejdou i významní ředitelé několika italských oper a další rezignace se již očekávají. V dopise adresovaném ministerstvu hospodářství a financí uvedl nyní již bývalý ředitel televize, že odmítá akceptovat změny v redakční a programové skladbě, které se snaží prosadit vláda italské premiérky, a které podle něj nejsou v zájmu vysílání. To nasvědčuje tomu, že krajně pravicová vláda premiérky Giorgie Meloniové zvyšuje své úsilí o ovládnutí kulturní i veřejnoprávní služby v zemi, uvedla zpravodajská televizní stanice Euronews, píše iRozhlas.

Otevřít v galerii (1)
Prezidentka Itálie Giorgia Meloniová
Prezidentka Itálie Giorgia MeloniováZdroj: Profimedia

Zdroje: irozhlas.cz, novinky.cz, ceskenoviny.cz, bbc.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze