Top hledané
Výsledky (0)
Národního sdružení dostalo 29,25, Levicový blok Nová lidová fronta 27,99 a vládní tábor 20 procent hlasů

Ranní ptáče: Volby ve Francii rozhodne druhé kolo, zatím je jasno o 75 mandátech. Severní Korea hrozila dalšími testy balistických raket

Radek Polák
01. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Šéfka krajní pravice vyhlíží, jak dopadne druhé kolo voleb

Poměrně vysoká volební účast francouzských voleb, která činila 66,71 procent, přinesla v prvním kole prvních 75 poslaneckých mandátů. Rozdělila se o ně zejména krajní pravice a levicová koalice. Dvě nové severokorejské balistické střely mají být odvetou za vojenské cvičení USA s Jižní Koreou a Japonskem.

Ve Francii získalo prvních 75 poslanců mandát 

Ve Francii získalo 75 poslanců mandát v Národním shromáždění už v prvním kole nedělních voleb. To je více než desetina z 577 mandátů a výrazně více, než bylo obvyklé v předešlých volbách. Velký podíl na tom má vysoká účast, která činila 66,71 procent. Krajní pravice získala 37 mandátů, levicová koalice 32, vyplývá z údajů francouzského ministerstva vnitra. Pro zisk křesla už v prvním kole je potřeba mít přes 50 procent odevzdaných hlasů a hlasy zároveň musí představovat alespoň 25 procent registrovaných voličů. Vládní tábor dostal 20 procent hlasů a jen dva její kandidáti se probojovali do parlamentu už v prvním kole. Druhé kolo voleb ve všech okrscích, kde nikdo nezískal mandát v prvním kole, se uskuteční 7. července, uvedl server Ceskenoviny.cz.

Severní Korea otestovala další dvě balistické rakety

KLDR v pondělí otestovala dvě balistické střely. Stalo se tak v reakci na nové vojenské cvičení USA s Jižní Koreou a Japonskem. Rakety byly odpáleny severovýchodním směrem od města Jangyon na jihovýchodě země. První střela letěla 600 a druhá střela 120 kilometrů. KLDR současně zahájila jednání vládnoucí strany, které se má zabývat „důležitými, bezprostředními problémy“ souvisejícími s prací na dalším posilování socialismu v zemi, informovala agentura AP.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (1)
Komunistický režim v KLDR bojuje o přežití
Komunistický režim v KLDR bojuje o přežití Zdroj: Pixabay

Pákistán zahájí druhou fázi deportací do Afghánistánu

Pákistán zahájí druhou fázi kontroverzního plánu na deportaci afghánských uprchlíků, kteří nemají potřebné dokumenty. Má se jednat o více než 800 tisíc Afghánců. V první fázi muselo loni v listopadu Pákistán opustit více než 540 tisíc lidí. Podle odhadu pákistánské vlády je v zemi téměř 4,4 milionu afghánských uprchlíků, z nichž je 1,73 milionu bez dokumentů, jak upozornila Al Jazeera. Příkaz k deportacím přichází v době dramatického nárůstu ozbrojených útoků v celém Pákistánu. Tamní vláda útoky připisuje skupinám a občanům z Afghánistánu.

Modré semišové boty Elvise Presleyho se prodaly v aukci

Když debutové album Elvise Presleyho vzalo v roce 1956 útokem hitparády, jeho úvodní skladbou byla Blue Suede Shoes. Vlastní modré semišové boty tohoto krále rock and rollu se pak minulý pátek prodaly v britském aukčním domě Henry Aldridge and Son za královskou částku 152 000 dolarů, tedy zhruba 3,5 milionu korun. Boty koupil klient z Kalifornie, řekl CNN zástupce pořádající Henry Aldridge and Son. Semišky Nann-Bush nosil Presley jak na jevišti, tak mimo něj během 50. let.

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, AP, Al Jazeera, CNN

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze