Top hledané
Výsledky (0)
Poslanci schválili změny volebních zákonů ve zrychleném čtení

Ranní ptáče: Voličský průkaz dostaneme příště už na jakémkoliv úřadě. V rovnosti žen a mužů jsme v EU na chvostu

Radek Polák
25. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Volby budou jednodušší

Komunální a senátní volby v roce 2026 bude provázet několik změn, včetně možnosti požádat o voličský průkaz na jakémkoliv úřadě v Česku. Genderová nerovnost u nás zůstává dlouhodobým problémem, jak potvrdil také aktuální Index rovnosti žen a mužů. Na žebříčku států Evropské unie jsme až na 25. příčce.

O voličský průkaz bude možné zažádat kdekoliv

Při komunálních a senátních volbách v roce 2026 už budou lidé moci požádat o voličský průkaz na jakémkoliv úřadě, senátní kandidáty budou volit na jednom papíře. Poslanci už v prvním zrychleném čtení sto dvaceti hlasy schválili změny volebních zákonů, shodly se na tom všechny poslanecké kluby.

Když bude někdo v Ostravě, nebude se muset do Prahy vracet pro voličský průkaz. Bude si ho moci vyzvednout kdekoliv,“

řekl k tomu ministr vnitra Vít Rakušan. Elektronický systém bude podle něj vytvořený tak, aby se eliminovaly chyby v kandidátkách, jak uvedly Novinky.cz.

V Indexu rovnosti žen a mužů je Česko pod průměrem

V zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže v EU zůstáváme dál podprůměrní. Na žebříčku 27 členských států jsme skončili na 25. příčce. Ukázal to letošní Index rovnosti žen a mužů, který zveřejnil Evropský institut pro genderovou rovnost. 

Česko se zlepšuje pomaleji než ostatní členské státy. Jeho index genderové rovnosti se sice zvyšuje, ale zůstává setrvale a výrazně nižší než průměr EU. Český pokrok v rovnosti byl pomalejší a rozdíl mezi zemí a evropským průměrem se tak postupně prohlubuje," 

vysvětlil institut na svých webových stránkách.

Za poslední tři roky jsme klesli o dvě příčky. Hodnocení se zaměřuje na šest oblastí - práci, peníze, vzdělávání, podíl na moci, trávení času a zdraví, uvedly Ceskenoviny.cz

Otevřít v galerii (3)
Rovnost žen a mužů je u nás často jen prázdným pojmem
Rovnost žen a mužů je u nás často jen prázdným pojmemZdroj: Freepik

Ženy na Islandu stávkovaly za rovná práva

Ženy na Islandu, včetně premiérky Katrin Jakobsdóttir, vstoupily včera do stávky, aby se zasadily o ukončení nerovného odměňování a násilí na základě pohlaví, jak uvedla agentura AP. Úterní stávka byla největší od roku 1975, kdy 90 procent žen odmítlo pracovat. Island, kde žije přibližně 380 tisíc obyvatel, byl přitom podle Světového ekonomického fóra během posledních 14 let hodnocený jako země s nejrovnějším postavením mužů a žen na světě.

Otevřít v galerii (3)
Ženy na Islandu bojují o svá práva
Ženy na Islandu bojují o svá právaZdroj: Pixabay

Zemřel nejstarší pes na světě

Bobi, nejstarší pes na světě, zemřel poté, co dosáhl věku 31 let a 165 dní, jak uvedla Guinnessova kniha rekordů. Celý svůj život strávil v Conqueiros, malé portugalské vesnici asi 150 kilometrů severně od hlavního města Lisabonu. Jeho majitel Leonel Costa sdělil, že se vždy volně potuloval bez vodítka nebo řetězu, žil v „klidném, mírumilovném“ prostředí a jedl lidské jídlo namočené ve vodě, které bylo díky tomu zbavené koření, informovala na svém webu CNN.

Otevřít v galerii (3)
Nejstarší pes na světě je již po smrti
Nejstarší pes na světě je již po smrtiZdroj: Pixabay

 

Zdroje: Novinky.cz, Ceskenoviny.cz, AP, CNN

 

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: