Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Voráček si v NHL pohoršil. Tesla hledá vedoucího designu. Nájemné v Praze se zvyšuje

Kateřina Ostrejšová
12. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jakub Voráček na ledě.

Jakub Voráček si za poslední rok ve Philadelphii pohoršil. Je možné, že jeho čas na ledě se bude zkracovat. Společnost Tesla chce otevřít nové studium v Šanghaji nebo Pekingu, hledá tak vedoucího designu pro Čínu. Nájemné v Praze se bude navyšovat, to však nebude platit pro ohrožené skupiny v rámci pandemie. Přejeme vám příjemné vstávání s Ranním ptáčetem.  

Zahrádky před provozovnou zdarma  

Otevřít v galerii (5)
Prázdná venkovní e
Prázdná venkovní e

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svojí provozovnu předzahrádky zcela zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Tímto rozhodnutím pokračuje snaha města o podporu podnikatelů v době koronavirové krize. Za předzahrádky provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně jako za užívání veřejného prostranství v případě venkovního prodeje. 

Hlavní město se v minulém roce snažilo podnikatele podpořit mnoha způsoby, například vyhlášením programu COVID Praha, podporou kulturního průmyslu, snížením nebo odložením nájemného v městských objektech. 

"Prominutím nájemného za předzahrádky hlavní město ušetřilo pražským podnikatelům jen za loňský rok více jak sto milionů korun. Podpora pražské ekonomiky v době koronakrize je i v letošním roce jednou z našich hlavních priorit," 

říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek. 

Výše nájemného se v Praze zvýší 

Otevřít v galerii (5)
Historické centrum města Prahy.
Historické centrum města Prahy.Zdroj: Pixabay.com/TanjaRak

Výše nájemného pro stávající nájemníky bytů v Praze se bude měnit, rozhodli o tom pražští radní. Město myslí na ohrožené skupiny v rámci pandemie, a proto se jich tento postup zatím nebude týkat. Nová výše nájmu pro ostatní nájemníky bude stále velmi výhodná - zhruba poloviční oproti tržnímu nájmu. Pondělním rozhodnutím se sjednotí výše nájemného pro stávající nájemníky s nově uzavřenými smlouvami, a to 164 Kč/m² pro centrum Prahy a 132 Kč/m² pro zbytek Prahy, včetně systému slev pro nízkopříjmové domácnosti. Úprava nájmu se nebude týkat nejohroženějších skupin nájemníků, což jsou lidé se zdravotním postižením v bytech zvláštního určení, senioři a nájemníci s nízkými příjmy.  

"Obecně je důležité si uvědomit, že výše nájmů magistrátních bytů se více než 17 let nezměnila. V roce 2003 bylo nájemné v magistrátních bytech nastaveno ve výši 56-73 Kč/m², což je nyní neudržitelné," 

uvádí radní pro oblast bydlení Adam Zábranský. Nájmy budou upravovány při prodloužení nájemních smluv, které nastává jednou za dva roky. 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Tesla hledá vedoucího designu  

Otevřít v galerii (5)
Ředitel společnosti Tesla - Elon Musk.
Ředitel společnosti Tesla - Elon Musk. Zdroj: Profimedia.cz

Společnost Tesla hledá nového designového ředitele v Číně. Jedná se o součást úsilí otevřít studium v Šanghaji nebo v Pekingu a navrhovat elektrické automobily přizpůsobené vkusu čínských spotřebitelů. Manažeři lidských zdrojů americké automobilky a také několik lovců (headhunterů) sledovali průmysl za poslední čtyři měsíce. Hledají kandidáty s 20 a více lety zkušeností, kteří jsou obeznámeni s čínským vkusem a dokáží překlenout propast mezi Čínou a Spojenými státy, dodali. 

Čína je největším světovým trhem s automobily a největším trhem s plně elektrickými vozidly, kde se očekává, že v tomto roce zde dosáhne objem prodeje zhruba 1,5 milionu vozidel. Což je druhý největší trh Tesly hned po USA.  

Plány automobilky na designové studio nejsou plně rozpracovány a zdroje se domnívají, že Tesla pravděpodobně počká na jasnější informace o napjatých americko-čínských vztazích pod novým americkým prezidentem, než učiní konečné rozhodnutí o tomto kroku a všech jeho podrobnostech. 

Voráčkovi trable s novým koučem 

Otevřít v galerii (5)
Jakub Voráček na ledě.
Jakub Voráček na ledě. Zdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Jakub Voráček si za poslední rok a půl ve Philadelphii dost pohoršil. Pokud český hokejista v letošní sezoně nezabere, je možné, že jeho čas na ledě se bude zkracovat. Když se Alain Vigneault stal v roce 2019 trenérem, Voráček v deseti utkáních dokázal nasbírat 16 bodů a patřil k nejproduktivnějším mužům ligy. Vigneaulta tím bezpochyby navnadil. Jenže se jejich spolupráce nevyvíjela podle plánů. Voráček v prvních osmi zápasech bodoval jen čtyřikrát.  

"Chvíli mu trvalo, než se rozjel. Když našel formu, náš tým ji začal nacházet také. Doufám, že tentokrát bude už od začátku tam, kde ho potřebujeme,"  

vrátil se Alain Vigneault k minulé sezoně. Voráček předloňské manko nakonec dohnal, když z 69 zápasů bral 56 bodů. Svůj standard si tak udržel i přesto, že za svými nejlepšími výkony zaostal. Do Playoff vstoupil skvěle, ale ve druhém kole jako by zmizel.  

"Myslím, že máme hodně mladých hráčů, kteří na něj zatlačí. Čas na ledě si bude muset zasloužit, jako to dokázal v minulých letech,"  

dodal trenér Philadelphie. 

Cíl dodávek vakcín jsou 2 miliardy dávek 

Otevřít v galerii (5)

Společnost BioNTech posílila cíl dodávek vakcíny COVID-19 do roku 2021 na 2 miliardy dávek oproti předchozím 1,3 miliardám. Společnost přidává nové výrobní linky, a taky kvůli obsahu v jedné lahvičce. Speciální stříkačky totiž umožňují extrakci šesti dávek vakcíny ze standardní lahvičky namísto obvyklých pěti, aby se zabránilo plýtvání nepoužitou kapalinou ponechanou ve stříkačce.  

Nový výrobní závod v německém Marburgu, získaný od společnosti Novartis v září, zvýší roční kapacitu až o 750 milionů dávek, jakmile bude uveden do provozu do konce února, uvedl BioNTech. Německá společnost ve své prezentaci zmínila, že od neděle bylo odesláno 32,9 milionů vakcín. 

To je od nás zatím vše. Mějte fajn úterý a zapomeňte na všechny předešlé nezdary. I William Shakespeare to měl na paměti:

"Plakat nad minulým neštěstím, to je nejjistější prostředek, jak si přivolat další."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze