Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: William a Kate mají výročí. Nové cyklodepo v Praze. Apple iPhone 12 je hit.

Lukáš Bilinec
29. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Vévoda a vévodkyně z Cambridge

Dnes uplynulo deset let od pohádkové svatby Williama a Kate. Populárnímu páru z královské rodiny se od té doby narodily tři děti a na společných fotkách jen září. Horor naopak stále zažívají v Indii, kde řádí naplno koronavirová pandemie. A věděli jste, kde v Praze vznikne nové cyklodepo? 

Indie objednala více než 200 milionů vakcín

Otevřít v galerii (5)
Vakcína proti koronaviru
Vakcína proti koronaviruZdroj: Pixabay/ spencerbdavis1

Indická vláda podle údajů Duke Global Health Innovation Center zakoupila nejméně 205,5 milionu dávek vakcín proti COVID-19, čímž se dostala do TOP 10 nejvýznamnějších odběratelů vakcín na světě. Přesto jde však o příliš malé číslo pro tak lidnatý stát s tak rozjetou koronavirovou pandemií. I pokud by byly všechny dávky obratem použity, stačilo by to k zaočkování pouhých 8 procent obyvatel. K zastavení pandemie by tak s jistotou nedošlo. V počtu objednaných vakcín jsou zatím před Indií i o mnoho menší země jako Japonsko, Kanada (první místo v přepočtu na obyvatele), Brazílie, či Velká Británie. Indie si objednala vakcíny od AstraZeneca, Gamaleya Institute (Sputnik V) a lokálního producenta Bharat Biotech. V přepočtu na počet obyvatel jsou čísla opravdu nízká. Třeba USA mají více než šestinásobný počet vakcín. Od 1. května se budou moci k očkování zaregistrovat občané starší 18 let. Samotná vláda však přiznává, že se na všechny zájemce s jistotou nedostane. 

Praha chystá druhé cyklodepo

Otevřít v galerii (5)
Tramvaj na pražském Andělu
Tramvaj na pražském AnděluZdroj: Unsplash/ Geraldine Ng

Po úspěchu prvního pražského cyklodepa na Florenci se nyní Praha rozhodla k otevření druhého, v Praze 5 na Andělu. První městské cyklodepo, určené pro rozvoz zásilek po centru města na nákladních elektrokolech, bylo otevřeno v listopadu loňského roku a za necelého půl roku jeho fungování doručili kurýři již více než 30 tisíc zásilek a najezdili přes 13 tisíc kilometrů. V depu aktuálně působí osm logistických společností. Největší počet zásilek, celkem 7229, doručili kurýři v prosinci, v souvislosti s vánočními nákupy. Po úspěšném pilotním projektu tak město připravuje další cyklodepo na Smíchově. 

"Trend v počtu doručených zásilek během pilotního fungování cyklodepa potvrdil náš předpoklad - je to důležitý projekt, má smysl v něm pokračovat a nadále ho rozvíjet. Momentálně probíhá příprava nového mikro depa, které umístíme na Andělu. Otevřeme jej do konce letních prázdnin. Čím více dep budeme mít, tím lépe bude celý systém fungovat,"

okomentoval situaci Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Ochucené cigarety nejspíše skončí také v USA

Otevřít v galerii (5)
Žena, kouřící cigaretu
Žena, kouřící cigaretuZdroj: Unsplash/ Stas Svechnikov

Od května loňského roku je v Evropské unii a Velké Británii zakázán prodej ochucených charakteristických příchutí, což se týká hlavně velice populárních mentolových cigaret. Ty s oblibou kouřili mladí lidé, kterým chutnaly zpočátku jejich návyku více než běžné cigarety. Podle nejnovějších zpráv z USA chystá administrativa Joe Bidena po vzoru Evropy návrh zákazu prodeje ochucených cigaret i doutníků. Aktivisté v oblasti občanských práv již léta aktivně prosazují tyto zákazy a upozorňují, že Afroameričané byli vážně ovlivněni agresivní marketingovou taktikou tabákového průmyslu. Studia Americké asociace plic uvádí, že mentolové cigarety kouří více než 77 procent černošských Američanů. 

"Když zkombinujete vysokou míru kouření se systematickým rasismem ve zdravotnických systémech, dostanete obrovské zdravotní rozdíly,"

říká Erika Swards, národní asistentka viceprezidenta pro advokacii v American Lung Association (ALA). Odborníci se shodují, že opravdový rozsah tohoto problému odhalila koronavirová pandemie, při níž jsou kuřáci ohroženější skupinou.

Princ William a Kate Middleton slaví výročí 10 let

Otevřít v galerii (5)
Britský královský pár - princ William a princezna Kate
Britský královský pár - princ William a princezna KateZdroj: Profimedia

Dnes uplynulo 10 let od velkolepé svatby Prince Williama a Kate Middleton. Vévoda a vévodkyně z Cambridge si řekli své ANO 29. dubna 2011 a jejich šťastný den sledoval doslova celý svět. Nyní si připomínají výročí svatby a zveřejnili i 2 nové romantické fotografie, pořízené v Kensingtonském paláci fotografem Chrisem Floydem. V jednom z nových záběrů se usmívající Kate přitulila k Williamovi a naklonila mu hlavu na rameno, zatímco do objektivu září princův velký úsměv. Intimní fotografie připomíná jejich zásnubní portrét z roku 2010. Ve druhém záběru se pár drží za ruce, zatímco William hledí na svou ženu v modrých, zavinovacích šatech. Od pohádkové svatby přivítala královská dvojice hned 3 přírůstky do rodiny - sedmiletého prince George, princeznu Charlotte, která v neděli oslaví 6 let a prince Louise, kterému byly tři roky před týdnem. 

Apple meziročně rychle roste

Otevřít v galerii (5)
Apple iPhone 12
Apple iPhone 12Zdroj: Pixabay/ lukgehr

Navzdory koronavirové pandemii má technologický gigant důvod k velkému optimismu. Podle nově zveřejněných údajů společnosti si řada Apple iPhone 12 udržela enormně silnou poptávku spotřebitelů. Za první čtvrtletí firma vykázala tržby ve výši 89,6 miliardy amerických dolarů (1,9 bilionu českých korun), což je meziroční nárůst o 54 procent. iPhone se na tržbách podílel 48 miliardami dolarů. To je dokonce o 66 procent více než před rokem. Zájem stoupal také o Macy a iPady, jejichž prodeje vzrostly o čtvrtinu. S postupným návratem států k normálu po koronavirové pandemii se však očekává pokles jejich prodejů. iPhone by však měl posilovat i nadále. Dle zpráv z Applu nenaplnil iPhone 12 mini očekávání, ale ostatní modely jsou jednoznačně spotřebitelským hitem. 

"Tato série iPhone je oblíbená jak u našich stálých, tak i u zcela nových zákazníků,"

uvedl generální ředitel společnosti Apple Tim Cook. 

Více zpráv se do čtvrtečního ranního přehledu nevešlo. Závěrem pro vás máme moudrý citát od francouzského spisovatele Françoise de La Rochefoucaulda:

"Opravdové přátelství skoncuje se závistí a opravdová láska s přelétavostí."

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze