Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče i v pátek dál doskáče.

Ranní ptáče: Za ruský plyn už jen rubly. Chorvatsko končí s kunami. Chris Rock se poprvé vyjádřil k facce z Oscarů

Barbora Večeřová
01. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Poslední Ranní ptáče tohoto týdne vyšlo na aprílový den. Možná vás zklameme, ale žádná z dnešních ranních zpráv aprílem není. Ani to, že ode dneška je možné za ruský plyn platit pouze rubly, a je možné, že země, které Putinovi neprojevily podporu, žádný plyn mít nebudou. Ani to, že u nás máme zásoby plynu pouze na měsíc. 

Chorvatsko skončí s kunami 

Chorvatské kuny fungují jako platidlo od roku 1994, nyní se však blíží jejich konec. Zmrzlina za 5 kun. Tak tu už si vaši příští dovolenou nedáte. Pokud si budete chtít dopřát chorvatskou zmrzlinu nebo cokoliv jiného, budete si muset připravit eura. Chorvatsko totiž oznámilo, že od příštího léta definitivně stáhne z oběhu kuny a nahradí je plně eury. Letošní turistická sezóna tak ještě proběhne jako tomu bylo doposud, od konce letních prázdnin se však všude začnou povinně uvádět ceny jak v kunách, tak eurech. 

 

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Ode dneška lze platit za plyn jen rubly

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, na základě kterého je možné za plyn platit pouze rubly přes účty v ruských bankách. Ještě ve středu přitom ujišťoval německého kancléře, že platby budou i nadále probíhat v eurech, jako tomu bylo doposud. Vzhledem k tomu, že Rusko dodává do Evropy kolem 40 % veškerého plynu, jde o značnou komplikaci. Evropské státy mohou buď odebírat plyn odjinud, což by výrazně zvýšilo jeho cenu, nebo snížit jeho celkovou spotřebu, což je běh na dlouhou trať. Ministři Německa a Francie požadavek na platbu rubly důrazně odmítli – podle nich se tímto krokem Putin dopouští porušení mezinárodních smluv a vydírání. 

Otevřít v galerii (2)
Putin včera podepsal dekret, na jehož základě je nyní možné platit za plyn pouze Rubly. Podle Evropy jde o vydírání.
Putin včera podepsal dekret, na jehož základě je nyní možné platit za plyn pouze Rubly. Podle Evropy jde o vydírání. Zdroj: Profimedia

Ministr Síkela svolal kvůli plynu krizový štáb 

Dnes bude jednat energetický krizový štáb, který svolal ministr Síkela kvůli novému nařízení o tom, že za plyn je odteď možné platit jen rubly. Energetický gigant z Ruska Gazprom se navíc rozhoduje, že přestane plyn do „znepřátelených“ zemí dodávat. Podle ministra Jozefa Síkely má v zásobnících Česko plyn asi na měsíc a ropu přibližně na ti měsíce. Český ministr je podle svých slov v kontaktu s dalšími ministry zemí Evropské unie, které se podle něj nemůžou nechat Ruskem vydírat. Země se domlouvají na společném postupu. 

 

Chris Rock se poprvé vyjádřil k facce z Oscarů 

Po několika dnech prolomil své mlčení i Chris Rock, který to od Willa Smithe na Oscarech  pořádně schytal. Sám Smith se již veřejně omluvil ve svém proslovu po zisku zlaté sošky za hereckou roli ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek a také na sociálních sítích, reakce druhého zúčastněného zatím chyběla. Až do teď. 

„Stále to vstřebávám. Ale jednou k tomu něco řeknu. A bude to vážné a vtipné,“

řekl Chris, když začal Chris svou víkendovou komediální show sarkastickou otázkou „Jaký jste měli víkend vy?“, která narážela oscarový večer a zazněla směrem k publiku, které ji opětovalo smíchem. 

V pokračování svého stand-upu se k situaci už nevracel, scénář měl prý totiž připravený už před víkendem. 

Otevřít v galerii (2)
Chris Rock se v rámci své stand-up show vyjádřil k víkendové facce. Smithovi může na jednu stranu i poděkovat, jeho americká show je totiž i jeho přičiněním beznadějně vyprodaná.
Chris Rock se v rámci své stand-up show vyjádřil k víkendové facce. Smithovi může na jednu stranu i poděkovat, jeho americká show je totiž i jeho přičiněním beznadějně vyprodaná. Zdroj: Profimedia

Studenti i senioři si za dopravu připlatí 

Místo 75% slev, které ve veřejné dopravě platily doposud, se slevy snižují na 50 %. Nové nastavení začíná platit ode dneška. Nové nastavení by mělo přinést roční úsporu kolem 1,8 miliard korun do státní kasy. Slevy zavedla v roce 2018 tehdejší vláda Andreje Babiše, krok tehdy přinesl různé reakce. Současná vláda o snožení slev rozhodla už v lednu. Někteří dopravci ponechávají slevu tak, jak byla doposud. Například FlixBus bude rozdíl doplácet v rámci tarifu ze svého. 

 

V Dubaji skončila po půl roce výstava EXPO 

Mezinárodní výstava EXPO 2020 je u konce. Šestiměsíční výstava, která byla kvůli covidu o rok odložena, nesla jednotné téma – spojování myšlenek a vytváření budoucnosti, společně s dílčími tématy, kterými byla udržitelnost, příležitost a mobilita. Velkolepé technologické show se zúčastnilo na 25 milionů návštěvníků. Jen český pavilon pak navštívilo na milion lidí. 

 

Zdroje: ČTK, AP News, iDnes.cz, Seznam zprávy, Forbes 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze