Top hledané
Výsledky (0)
Kampaň prezidenta Joe Bidena by ráda dosáhla na znovuzvolení hlasy na Floridě.

Ranní ptáče: Zákaz potratů může Bidenovi získat Floridu. Humanitární pracovníci v Gaze byli zabiti izraelským bombardováním

Radim Červenka
03. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Florida

Jedna z bašt republikánů posledních let by mohla při dalších volbách padnout do náruče demokratů kvůli omezení potratů. Bombardování pásma Gazy izraelským letectvem přineslo civilní oběti z  řad humanitárních pracovníků. Nejbohatším člověkem je podle časopisu Forbes Bernard Arnault. Z Evropy by mohly doputovat na Ukrajinu miliardy eur.

 

Potraty můžou Bidenovi přihrát Floridu

Konzervativní zákazy v čele s omezením potratů by mohly vést k přebarvení červené Floridy na modrou, jak se pomocí barev označují volební preference jednotlivých amerických států. Volební štáb prezidenta Joea Bidena prohlásil, že věří v jeho letošní vítězství na Floridě poté, co Nejvyšší soud státu uvolnil cestu republikány podporovanému zákonu zakazujícímu potraty po šestém týdnu těhotenství.

Republikánský kandidát Donald Trump vyhrál na Floridě ve volbách v letech 2016 i 2020, ale odpor proti přísnému omezení potratů vrátil tento jihovýchodní stát do hry i pro demokraty. Florida se historicky řadila mezi státy, kde voliči střídali svou podporu mezi republikány a demokraty (tzv. swing states), ale v posledních letech Floridě dominují republikáni, informovala agentura Reuters.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Během bombardování v Pásmu Gazy zemřelo několik humanitárních pracovníků

Premiér Benjamin Netanjahu v úterý prohlásil, že izraelský letecký útok omylem zabil sedm lidí pracujících pro charitativní organizaci World Central Kitchen v Gaze. USA a další spojenci vyzvali k vysvětlení uprostřed všeobecného odsouzení.

Poté několik humanitárních organizací v úterý pozastavilo své operace v Gaze. Neziskové organizace, včetně World Central Kitchen, uvedly, že nyní musí zjistit, zda jejich pracovníci mohou v regionu bezpečně poskytovat pomoc. Podle OSN zahynulo od začátku války v říjnu více než 200 humanitárních pracovníků. Izrael čelí kritice kvůli humanitárním důsledkům vojenských akcí v Gaze, uvedla agentura AP.

Podle Forbesu je nejbohatší Arnault, v Česku Kellnerová

Nejsledovanější žebříček nejbohatších lidí světa okupuje na první příčce Bernard Arnault. Jeho majetek čítá v přepočtu na české koruny cca 5,5 biliónů korun. Za Arnaultem jsou v žebříčku umístění další velmi známí miliardáři jako zakladatel Facebooku Marc Zuckerber, Jeff Bezos nebo "druhý" nejbohatší Elon Musk.

Do výběrů se dostalo také 11 českých miliardářů v čele s Renátou Kellnerovou, který zdědila majetky po svém tragický zesnulém manželovi. Další známou osobností v tomto výměru je bývalý předseda vlády a šéf největší opoziční strany Andrej Babiš, uvedla agentura ČTK.

NATO chce dát na podporu Ukrajinců miliardy eur

Šéf NATO Jens Stoltenberg navrhl pětiletý balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 100 miliard eur (107 miliard dolarů), který by západní alianci umožnil více se podílet na podpoře Kyjeva, což potvrdila i vyjádření oficiálních diplomatů.

Podle plánu by NATO převzalo část koordinační práce od ad hoc koalice vedené Spojenými státy, známé jako skupina "Baranidlo"- tento krok má částečně chránit před případným snížením podpory ze strany USA, pokud se do Bílého domu vrátí Donald Trump, uvedli diplomaté podle agentury Reuters.

Zdroje: reuters.com, apnews.com, ČTK

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze