V USA je čím dál populárnější konzumace marihuany a v denním užívání je častější než každodenní pití alkoholu. Ruský ministr zahraničí a jeden z nejvýznamějších představitelů režimu prezidenta Vladimira Putina pochválil přístup Andreje Babiše, Roberta Fica a VIktora Orbána, kteří nejsou podle jeho slov ochotni se příliš angažovat na pomoc Ukrajině čelící ruské agresivitě.
Podle průzkumu podporovaného federální vládou dosáhla v posledních letech konzumace marihuany mezi mladými dospělými historické úrovně. Denní konzumace dokonce předčila denní konzumaci alkoholu, přičemž v roce 2022 téměř 18 milionů Američanů uvedlo, že marihuanu konzumují každý den nebo téměř každý den, což je nárůst o více než 1 milionu před třiceti lety.
Studie ukazují odpovídající nárůst poruch spojených s užíváním konopí, kdy lidé touží po marihuaně a tráví spoustu času jejím užíváním, i když to způsobuje problémy doma, ve škole, v práci nebo ve vztazích. Jedná se o stav, který podle odhadů výzkumníků postihuje asi 3 z 10 uživatelů marihuany a může být mírný, střední nebo závažný. Zároveň jsou podle výzkumu uživatelé přesvědčení o neškodnosti užívání drogy, uvedla agentura AP.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro Youtubový kanál publikovaný na webu ministerstva pokračoval v kritice Západu, jmenovitě však přidal vyjímku u lídrů malých středoevropských zmí včetně Česka, kam zařadil i Andreje Babiše, který vyjednává o vládě s prezidentem. Příčinou má být jejich měkky postoj vůči ruské agresi na Ukrajině, který je údajně v zájmu těchto států.
"Nemáme iluze ohledně lidí, kteří nyní vládnou na Západě. Zmíním výjimku - maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico. Andrej Babiš teď přišel na pozici šéfa české vlády. Tito lidé jsou pragmatici. Nejsou proruští, ale prostě promaďarští, proslovenští, pročeští a myslí na své občany. Nechtějí vyzývat své občany, aby obětovali své děti kvůli podpoře nacistického režimu v Kyjevě," citovaly ministra ruského režimu tiskové agnetury včetně ČTK.
Poslanci italského parlamentu jednomyslně odhlasovali zavedení trestného činu femicidy, vraždy ženy z důvodu jejího pohlaví, jako samostatného trestného činu, za který bude hrozit doživotní trest. Návrh zákona byl schválensymbolicky v den věnovaný celosvětovému boji proti násilí na ženách.
Myšlenka zákona o femicidě byla v Itálii diskutována již dříve, ale vražda Giulie Cecchettinové jejím bývalým přítelem byla tragédií, která šokovala celou zemi a přiměla poslance k akci. Na konci listopadu 2022 byla 22letá žena ubodána Filippem Turettou z bohaté rodiny, který poté její tělo zabalil do pytlů a odhodil ho u jezera. Případ byl zpouštěčem legislativní změny, o níž se zasazovala i premiérka Georgia Meloni, uvedla BBC.
Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že jeho plán na ukončení války na Ukrajině byl „vylepšen“ a že vysílá svého vyslance Steva Witkoffa na schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministra obrany Dana Driscolla na schůzku s ukrajinskými představiteli.
Trump naznačil, že by se nakonec mohl setkat s Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, ale až poté, co bude dosaženo dalšího pokroku v jednáních. V úterý večer na palubě Air Force One Trump novinářům řekl, že řešení války je obtížné, a popsal 28bodový plán jako práci, která je stále v procesu. „To nebyl plán, byla to koncepce,“ řekl Trump podle agentury AP.
Zdroje: AP, BBC, ČTK