Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Zdeněk Svěrák slaví narozeniny. Běloruská policie zatýká. Nizozemci si užívají koncertu

Sabina Štaubertová
28. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Zdeněk Svěrák

Krásnou neděli! Dnes vstáváme do letního času. Pěkné počasí v Praze vylákalo na Náplavku mnoho návštěvníků, kteří nedodržovali nařízení. Demonstrace hýbou světem. V Bělorusku bylo zatčeno více než 100 lidí. Americký ministr zahraničí Antony Blinken se vyjádřil ke krvavému masakru na Myanmaru. Nizozemci si užívali na povoleném koncertu. Čerstvé zprávy přináší dnešní Ranní ptáče. 

Pražský magistrát prosí veřejnost o dodržování opatření

Otevřít v galerii (6)
Náplavka
NáplavkaZdroj: Pixabay

Slunečné počasí o víkendu vylákalo stovky lidí na pražské náplavky. Hlídky AntiCovid týmu pražského magistrátu upozorňují na nespočetné množství nedodržování vládních nařízení. Vedení města upozorňuje na nepříznivou situaci, a prosí občany o trpělivost a dodržování restrikcí. 

“Chápu, že už mají lidé zákazů a restrikcí plné zuby. Nikomu z nás to nevyhovuje, ale apeluji přesto na všechny, pokud půjdete o víkendu na náplavky, zkuste prosím dodržovat rozestupy, respirátory a nepopíjet všude alkohol. Na party režim to totiž opravdu ještě není,”

vyzývá k dodržování opatření pražský radní Jan Chabr.

Probuzení do letního času

Otevřít v galerii (6)
Hodiny
HodinyZdroj: Pixabay

Dnes ve 2:00 ráno začal platil letní čas. Znamená to, že noc bude o hodinu kratší a večer bude déle světlo. Majitelé chytrých telefonů mají výhodu, jelikož se jim hodinky automaticky přetočí a vzbudí se do správného času. Naopak všichni majitelé hodinek na baterie budou muset přeřizovat. Letní čas bude platit po dobu sedmi měsíců, do 31. října 2021. Nekteří odborníci tyto změny střídání času vnímají negativně, proto se podle původních plánů Evropské unie měl letos čas měnit naposledy. Členské státy se však nemohou dohodnout, který čas bude trvale využíván, proto je tato myšlenka prozatím odsunuta na neurčito.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Běloruská policie zatkla více než 100 lidí

Otevřít v galerii (6)
Alexandr Lukašenko
Alexandr LukašenkoZdroj: Profimedia

Náměstí v Minsku, kde měla být v sobotu odpoledne zahájena demonstrace, bylo obklopeno policejními vozidly a vězeňskými dodávkami a silnice vedoucí k němu byly uzavřeny. Policie v Bělorusku zadržela více než 100 lidí, včetně pěti novinářů, když se shromáždili a protestovali proti prezidentu Alexandrovi Lukašenkovi. Protesty v bývalé sovětské zemi trvají již od loňského srpna poté, co Lukašenko vyhlásil šesté prezidentské období, po volbách, které opozice prohlásila za zmanipulované. 

Protesty v Myanmaru se změnily v boj o život

Otevřít v galerii (6)
Protesty
Protesty Zdroj: Pixabay

Vojenský státní převrat trvá v Myanmaru již od 1. února 2021. Barmská armáda zadržela některé politiky a převzala kontrolu nad zemí jihovýchodní Asie. Obyvatelé se snaží proti tomuto převratu protestovat. Během včerejších protestů přišlo o život nejméně 90 lidí, včetně dětí. Jedná se o doposud nejkrvavější den od počátku února. Bezpečnostní síly se tímto způsobem snažily zabránit shromážděním.

“Lidé by se měli z tragédie dřívějších ošklivých úmrtí poučit a uvědomit si, že jim může hrozit výstřel do hlavy,”

odvysílala oznámení státní televize. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington je zděšen sobotními úmrtími v Myanmaru. 

Nizozemský vládní experiment potěšil řadu mladých lidí

Otevřít v galerii (6)
Lidé na festivalu
Lidé na festivaluZdroj: Freepik

Euforie a dobrá nálada se šířila na koncertu v Amsterdamu. Povolený koncert lidového nizozemského zpěváka Andrého Hazese přilákal stovky mladých lidí. Všichni účastníci měli negativní test na koronavirus a byli vybaveni elektronickými značkami, pro sledování kontaktů. Jedná se o formu vládního experimentu, jehož cílem je zjistit, jak se může kulturní odvětví postavit znovu na nohy. Vědci vymysleli řadu akcí, od tanečních festivalů, koncertů až po fotbalový zápas, ke studiu chování účastníků a sledování případných infekcí.

“Bylo to jako přistání v jakémsi snu, kde je znovu vše povoleno. Bylo to opravdu legendární, být zpátky v koncertním sále. Před pandemií jsem chodila na koncerty třikrát týdně,” 

uvedla dvaceti šestiletá Vivian Nagelkerke, která šla na koncert s kamarádkou.

Zdeněk Svěrák dnes oslaví 85. narozeniny

Otevřít v galerii (6)
Zdeněk svěrák. Divadlo Járy Cimrmana, hra Záskok
Zdeněk svěrák. Divadlo Járy Cimrmana, hra ZáskokZdroj: Profimedia

Významná osobnost české kinematografie, spisovatel, dramatik a textař Zdeněk Svěrák dnes oslaví své narozeniny. Talentovaný Svěrák je člověk mnoha tváří, vystudoval Vysokou školu pedagogickou a učitelské profesi se i několik let věnoval. Fiktivní postava Jára Cimrman, kterou vymyslel společně s kolegy Ladislavem Smoljakem a Jiřím Šebánkem, se rychle zaryla do paměti téměř celému českému národu a zanechala velkou kulturní stopu. Kromě toho se podílel na celé řadě celovečerních filmů jako scénárista i herec. Ve filmu Kolja se svým synem Janem Svěrákem, jenž snímek režíroval společně získali sedm Českých lvů, Oscara i Zlatý glóbus. Inspirativní Zdeněk Svěrák ve svých osmdesáti pěti letech nezahálí! Zahraje si v novém filmu svého syna, vyjde mu kniha a také v průběhu koronavirové pandemie podporoval sestřičky a zdravotníky. Panu Svěrákovi přejeme vše nejlepší!

To je od nás pro dnešek vše. Doufáme, že dnes budete mít pěkný den. Na počest dnešního oslavence se s vámi rozloučíme citátem Zdeňka Svěráka:

“Humor je kvalita, kterou tenhle národ má, a tím řeší své komplexy, svá neštěstí, svou bezmocnost. Mnohokrát ho zachránil a proto bychom si jej měli vážit.”

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze