Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče po víkendu dál doskáče.

Ranní ptáče: Zlaté sošky Oscarů znají své majitele. Zelenskyj poskytl první rozhovor ruským médiím. Smůla v rodině Schumacherů. Šanghaj se uzavírá kvůli covidu a hypoteční sazby se opět zvednou.

Barbora Večeřová
28. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Billie Eilish se zapsala do historie jako nejmladší držitelka Oscara ve své kategorii.

Od počátku ruské invaze je ukrajinský prezident celosvětově nejsledovanějším politikem poslední doby. Ne však v Rusku, kde jsou informace z Ukrajiny od začátku konfliktu cenzurovány. Mezi obyvatele Ruska se nyní přece jen slova ukrajinského prezidenta dostanou. Poskytl totiž úplně první rozhovor ruským médiím od začátku invaze, ve kterém popsal, jak to na zdecimované Ukrajině doopravdy vypadá. Na oběti války mysleli také na udílení nejznámějších filmových cen světa, které se letos neobešlo bez pořádného drama. A i přesto, že jsme v událostech posledních týdnů na covid příliš nemysleli, v Číně se kvůli němu opět uzamykají okolnímu světu…

Velká noc pro Hollywood 

Dolby Theater v Los Angeles opět hostil ty největší hvězdy Hollywoodu při nejslavnějším filmovém ceremoniálu, udílení Oscarů. Šest z celkových deseti nominací proměnil sci-fi film Duna, snímek režiséra Denise Villenueva si odnesl zlatou sošku za nejlepší kameru, zvuk, vizuální efekty, stih, hudbu a filmovou scénografii. Oscara za nejlepší píseň si odnesla zpěvačka Billie Eilish za píseň z nejnovější bondovky Není čas zemřít, se kterou na předávání cen živě vystoupila. Vstoupila tak do historie, protože se stala nejmladší umělkyní, která cenu v této kategorii přebrala. Na tomto večeru nechybělo ani pořádné drama. Chris Rock začal vtipkovat o manželkách přítomných herců, což rozčílilo Willa Smitha, který se vydal přímo na pódium a uštědřil Rockovi pořádnou facku. Ani na Oscarech se nezapomínalo na současné dění. Přítomné publikum uctilo minutou ticha oběti války na Ukrajině. 

Otevřít v galerii (2)
Will Smith se postaral o drama na předávání Oscarů.
Will Smith se postaral o drama na předávání Oscarů. Zdroj: Profimedia
Prodej rodinného domu, Praha 10 Záběhlice
Prodej rodinného domu, Praha 10 Záběhlice, Praha 10

 

Ukrajinský prezident poskytl rozhovor ruským médiím, ta ho ale až na jedno z nich bojkotovala 

Šlo vůbec o první rozhovor, který prezident Volodymyr Zelenskyj ruským médiím poskytl. Rozhovor vedli kromě šéfredaktora nezávislého serveru Meduza, který nakonec rozhovor i navzdory varování ruského cenzurního úřadu Rozkomnadzoru zveřejnil, také šéfredaktor nezávislé televize Dožď a zpravodaj listu Kommersant. V roozhovoru Zelenskyj popsal, jak vypadá většina Ukrajinských měst po invazi ruských vojáků. 

„Volnovacha? Prostě ne. Spálená země. Prostě spálená země. Absolutně. Není možné to ukázat, protože ani naše populace nemůže vidět, jak to vypadá. Prostě tam nejsou žádné domy. Ve Volnovaše prostě už nic není – žádné ulice, žádné domy. Není tu nic,“

Odpověděl ukrajinský prezident na otázku ohledně města v doněcké části Ukrajiny. 

Podobné vyjádření platí i o ostřelovaném Mariupolu. 

„Žádný Mariupol neexistuje,“

potvrdil Zelenskyj domněnky. 

 

Syn několikanásobného mistra světa měl vážnou nehodu, podle slov lékařů je však v pořádku 

Rodinu Schumacherů smůla neopouští, naopak. Teprve třiadvacetiletý otec slavného syna Michaela, který se rozhodl jít v jeho stopách. V páteční kvalifikaci se jeho jízda v Saudské Arábii změnila v horor. V rychlosti kolem 270 km/h najel v zatáčce na obrubník. Při nehodě byl při vědomí a komunikoval s okolím, i přesto byl však převezen do nemocnice. Syna sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera z nemocnice po vyšetření propustili, do včerejšího závodu ale nezasáhl. Rodině Schumacherů štěstí příliš nepřeje. Jeho otec před deseti lety utrpěl nehodu na lyžích, od které zůstává ve vážném stavu. Jeho syn Mick je naštěstí v pořádku, divákům Formule 1 ale nejspíš muselo pořádně zatrnout. 

Otevřít v galerii (2)
Mick Schumacher je po vážné nehodě v pořádku.
Mick Schumacher je po vážné nehodě v pořádku. Zdroj: Profimedia

 

Šanghaj se znovu uzavírá kvůli covidu 

I přesto, že u nás čísla nakažených covidem-19 neustále klesají a drží se spíše přízemních hodnot, na druhé straně světa se opět uzavírají do lockdownu. V Číně se rozhodli pro uzavření největšího města Šanghaje. Uzavření města proběhne ve dvou vlnách, východní část města bude uzavřena od pondělí do pátku, uzávěrka v západní části města začne 1. dubna. Čínská metropole, která je domovem více než 25 milionů lidí, v posledních dnech zaznamenala zvýšení počtu potvrzených případů koronaviru. 

 

Rada ČNB zvýší úrokové sazby 

K poslednímu zvýšení úrokové sazby došlo na začátku února, nyní se má sazba zase zvýšit. Od čtvrtka pravděpodobně dojde k opětovnému zvednutí úrokových sazeb. Ekonomové odhadují, že by mělo jít o 0,5 procentního bodu, úroková sazba se tedy vyšplhá již na 5 %. Takto vysokou úrokovou sazbu Česko dlouho nezažilo, naposledy její hodnota dosáhla této výše v roce 2001. Zvýšení o půl procenta navíc nemusí být strop, ekonomové potvrzují možnost zvýšení sazby i o 0,75 %. Důvodem, který neustále zvyšuje sazbu, je rostoucí inflace v kombinaci s válečným konfliktem na Ukrajině a snahou České národní banky tlumit inflační očekávání. 

 

Zdroje: Reuters, Marca, ČTK, Forum24, The Guardian, BBC 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze