Top hledané
Výsledky (0)
V předchozím měsíci byla průměrná teplota vzduchu 15,30 stupně Celsia

Ranní ptáče: Změna klimatu přinesla v říjnu rekordní teploty. Konsolidační balíček čeká na schválení Senátu

Radek Polák
08. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Světové oceány se oteplují

V uplynulém měsíci byly překonány globální teplotní rekordy, zjistili vědci. Říjen se tak stal nejteplejším v historii měření. Konsolidaci veřejných financí a snižování strukturálního schodku státního rozpočtu má přinést vládní konsolidační balíček, který dnes čeká na projednání v Senátu.

Uplynulý měsíc byl nejteplejším v historii Země

Říjen byl podle agentury AP celosvětově nejteplejším v historii planety. Naměřená průměrná teplota 15,30 stupně je o 0,85 stupně Celsia vyšší než průměrná říjnová teplota v období 1991 až 2020 a o 0,40 stupně vyšší než tomu bylo v předchozím nejteplejším říjnu v roce 2019. Říjen byl kromě toho šestým měsícem v řadě, kdy rozsah antarktického mořského ledu zůstal na rekordně nízké úrovni pro toto roční období, přičemž měsíční hodnota byla o jedenáct procent nižší než průměr.

Tento rok tak bude pravděpodobně nejteplejším rokem v historii. Podle Samanthy Burgessové z Copernicus Climate Change Service byl letošek výjimečně horký zčásti proto, že se oteplovaly oceány. V nadcházejících měsících lze očekávat další rekordy.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Senát bude schvalovat konsolidační balíček

Senát dnes bude schvalovat konsolidační balíček. Opatření se týkají zejména daňové oblasti. Vláda si od nich slibuje zlepšení stavu státního rozpočtu v následujících dvou letech. Balíček doporučil schválit beze změn senátní ústavně-právní výbor. Na některých doporučeních vládě se na rozdíl od podpory balíčku shodl i senátní hospodářský výbor. Senátní výbor pro veřejnou správu chce upravit podíl samospráv na rozpočtovém určení daní a také zachovat osvobození plynu určeného k použití v metalurgii od daně ze zemního plynu, a to kvůli zajištění konkurenceschopnosti skláren či oceláren, informoval portál Ceskenoviy.cz.

Otevřít v galerii (2)
Stát hledá úspory
Stát hledá úsporyZdroj: Pixabay

Itálie tvrdí, že jí Airbnb dluží skoro 20 miliard

Italské daňové úřady obvinily službu Airbnb, že dluží na daních zhruba 779 milionů eur, tedy v přepočtu více než 19, 1 miliardy korun. Jedná se o částku, kterou Airbnb nezaplatila jménem pronajímatelů v letech 2017 až 2021, uvedla italská prokuratura. Rozhodnutí přichází v době, kdy se vláda premiérky Meloniové snaží zakročit proti nekontrolovatelným daňovým únikům v zemi a zvýšit daňovou sazbu na krátkodobé pronájmy  z 21 % na 26 %. Airbnb v souvislosti s nezaplacenými daněmi u soudu Evropské unie již dříve přišla s tvrzením, že daň z krátkodobých pronájmů zavedená v roce 2017 nebyla legální. V prosinci loňského roku však tento spor prohrála, upozornil server televize CNN.

Otevřít v galerii (2)
Ubytovací služba hlásí problém
Ubytovací služba hlásí problémZdroj: Pixabay

Austrálii postihl výpadek sítě

Více než 10 milionů Australanů bylo odříznuto od internetového a telefonního spojení poté, co byl v zemi ohlášen výpadek druhého největšího síťového operátora Optus. To ochromilo platební systémy a narušilo ve městech vlakovou dopravu během ranní špičky. V důsledku výpadku nemohly navíc desítky nemocnic přijímat telefonní hovory a nebylo možné volat na tísňová volání z pevných linek v síti Optus. Komunikační služby se začaly obnovovat zhruba po šesti hodinách. Výpadek přišel rok poté, co byla během kybernetického útoku více než 9 milionům zákazníků služby Optus odcizena jejich osobní data, napsala na svých webových stránkách Al Jazeera.

 

Zdroj: Ceskenoviny.cz, AP, CNN, Al Jazeera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: