Top hledané
Výsledky (0)
Tyhle zprávy nám rozproudily krev v žilách!

Ranní ptáče: Daně se mění. WHO nedoporučuje remdesivir. Královna Alžběta II. slaví

Linda Veselá
20. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Britský královský pár

Superhrubá mzda končí, královna Alžběta II. slaví 73. výročí manželství a začíná výroba diamantů při pokojové teplotě! Pojďte se s Ranním ptáčetem podívat, co dalšího se děje v Česku i ve světě nového.

Konec superhrubé mzdy

Otevřít v galerii (6)
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej BabišZdroj: Profimedia

Poslanci schválili Babišův návrh a mimo jiné zrušili superhrubou mzdu. Místo toho se bude od příštího roku zdaňovat jen hrubá mzda, a to sazbou 15 procent. Lidé, kteří měsíčně vydělají více než přibližně 140 000, budou danit část nad touto hranicí sazbou 23 procent. Zákon však ještě musí odsouhlasit Senát a prezident.

To ale není jediná schválená změna: zaměstnanci budou také moci místo stravenek dostávat stravenkový paušál. Zvýší se také sleva na poplatníka a sníží se sazba spotřební daně z motorové nafty, a to o korunu na litr.  

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Remdesivir prý neléčí koronavirus

Otevřít v galerii (6)
Vakcína proti covidu
Vakcína proti coviduZdroj: freepik.com/photos/medical

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje při léčbě koronaviru nepoužívat remdesivir, bez ohledu na možnou závažnost stavu pacienta. Podle zprávy totiž lék nezvyšuje šanci na přežití pacientů s covidem-19, ani nemá vliv na potřebu mechanické ventilace.  

Remdesivir původně bojuje proti krvácivé horečce, od března ho však dostávají pacienti s covid-19 i v Česku. Vláda v říjnu nakoupila další dávky.  

Diamanty z laboratoře

Otevřít v galerii (6)
Diamanty
DiamantyZdroj: Pixabay.com/Grown Diamond

Diamanty jsou sice věčné, to však neznamená, že musejí věčnost i vznikat! Své o tom vědí australští vědci, kteří umí urychlit proces vzniku diamantů na několik minut, navíc při pokojové teplotě. Normálně přitom diamanty vznikají obrovským tlakem a zahříváním hluboko pod zemským povrchem miliardy let.  

Vědci z Australské národní univerzity a Univerzity RMIT v australském Melbourne vytvořili dva typy diamantů při pokojové teplotě tím, že použili obrovský tlak. Jeden z vytvořených diamantů je velmi podobný těm, které najdeme ve špercích, další je extrémně tvrdý.  

 "Výroba právě těchto vzácných, velmi užitečných diamantů je dlouhodobým cílem projektu,"  

 nastínil výzkumník pracující na projektu Xingshuo Huang.

Zákaz klecových chovů je dobojovaný

Otevřít v galerii (6)
Drůbež
DrůbežZdroj: Pixabay.com/Xuân Tuấn Anh Đặng

Prezident Miloš Zeman stvrdil podpisem novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Klecové chovy slepic tak u nás budou od roku 2027 zakázané zákonem.

„Je to obrovský úspěch. Česká republika se zákazem klecových chovů zařadila po bok vyspělých států, jakými jsou Německo, Rakousko nebo Švýcarsko, a spolu s nimi udává trendy v ochraně zvířat,“

reagoval na úspěch v Senátu předseda spolku OBRAZ - Obránci zvířat Marek Voršilka.

O osudech milionů českých slepic se minulý týden rozhodovalo v Senátu, kde byla nakonec novela zákona na ochranu zvířat schválena.  

Královský pár slaví!

Otevřít v galerii (6)
Britský královský pár
Britský královský párZdroj: Profimedia

Královna Alžběta II. a princ Filip dnes slaví své výročí svatby. Neuvěřitelných 73 let! Při této příležitosti pár zveřejnil fotografie, na nichž otevírá přání od svých pravnoučat. Okouzlující snímek byl vyfocený na Windsorském hradě a zachycuje je, jak spolu uvolněně sedí na gauči a listují přáníčky.  

Pár se vzal v době, kdy bylo Alžbětě pouhých 21 let.  

Psí tlouštíci

Otevřít v galerii (6)
Labrador
LabradorZdroj: Pixabay.com/Chiemsee2016

Bojíte se, že jste během lockdownu přibrali? Nebojte, určitě na tom nejste nejhůř. Podle britské studie totiž nejvíc kil přibrali labradoři. Tedy, alespoň mezi psy. V průměru labradoři během prvního britského lockdownu nabrali 1,86 kilogramů.

Odhalila to platforma Dog Friendly Retreats, která se ptala více než 1700 páníčků. Zjistila tak, že psi v průměru přibrali 1,22 kilogramů. Jako druzí hned po labradorech skončili francouzští buldoci (1,72 kilogramů), jezevčíci (1,36 kilogramů), bíglové (0,95 kilogramu) a němečtí ovčáci (0,9 kilogramu).  

A to už je od nás pro dnešek všechno! Přejeme vám pohodový pátek a co nejodpočinkovější víkend. Jak už řekl Seneca:  

„Všem lidem prospívá dopřát čas od času duši uvolnění. Odpočinek obnovuje totiž životní sílu a veselá nálada volna rozežene každý smutek.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze