Top hledané
Výsledky (0)
Vládní novela reaguje na prohlubující se rozpočtový deficit

Ranní ptáče: Zpomalení řádných valorizací penzí schválila Sněmovna. Evropská unie reformovala svoji migrační politiku

Radek Polák
09. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zejména ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka byl terčem kritiky

Zdlouhavé obstrukce provázely poslanecké jednání, které se týkalo zpomalení řádných valorizací penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. Novelu se podařilo schválit až pozdě v noci. Evropská unie se shodla na reformě migrační politiky. Ta bude nově počítat se solidaritou mezi státy, které budou žadateli o azyl přetíženy.

Poslanci odsouhlasili zpomalení řádných valorizací penzí

Sněmovna dala v noci na pátek šanci zpomalení řádných valorizací penzí a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. To má podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 271,4 miliardy korun z dubnových 200 miliard korun. Je to nejhlubší rozpočtový deficit za prvních pět měsíců roku od vzniku Česka. Úvodní poslanecká debata o vládní novele trvala přes 13 hodin. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci důchodů pro příští rok, uvedly Novinky.cz.

EU se shodla na migrační reformě

Jednotlivé země, které jsou součástí Evropské unie, se včera večer shodly na reformě migrační politiky. Ta bude nově počítat se solidaritou mezi státy, které budou žadateli o azyl přetíženy, informoval server iDnes.cz. Místo povinného přerozdělování migrantů, které při pokusu o jeho zavedení před sedmi lety odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko, však schválený návrh počítá s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora. 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1
Otevřít v galerii (4)
Nové podmínky pro migrační politiku schválila EU
Nové podmínky pro migrační politiku schválila EUZdroj: Pixabay

Trump byl obviněn kvůli nakládání s tajnými dokumenty

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Trump údajně čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení, jak napsal server Ceskenoviny.cz

Zkorumpovaná Bidenova administrativa informovala mé právníky, že jsem byl obviněn, pravděpodobně v kauze falešných krabic,"

uvedl Trump na své sociální síti Truth Social. Nové obvinění je pro něho další právní překážkou v jeho snaze vrátit se po volbách v roce 2024 do Bílého domu.

Otevřít v galerii (4)
Trumpa čeká další vyšetřování
Trumpa čeká další vyšetřováníZdroj: Pixabay

Čína se snaží vybudovat na Kubě špionážní základnu

Kuba souhlasila s tím, že Číně umožní vybudovat na ostrově špionážní zařízení. To by Číňanům umožnilo odposlouchávat elektronickou komunikaci na jihovýchodě USA, uvedla CNN. Nebylo by to přitom poprvé, co by se Čína pokusila špehovat americkou elektronickou komunikaci. Podezřelý čínský špionážní balón, který v únoru proletěl přes USA, byl schopen shromažďovat signální zpravodajství. Toto nové odhalení přichází v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Čínou na bodu mrazu.

Otevřít v galerii (4)
Kuba nově pomáhá Číně
Kuba nově pomáhá ČíněZdroj: Pixabay

Průzkum: Generace Z touží po zábavě i úspěchu

Generace Z, tedy lidé narození v letech 1997 až 2012, touží po zábavě více než jejich předchůdci, ale cení si také úspěchů. Pro 44 procent příslušníků této generace je totiž důležité, jestli jsou úspěšní a zda ostatní lidé uznávají jejich úspěchy, jak vyplývá z průzkumu, který si nechala zpracovat poradenská společnost BCW zabývající se strategickou komunikací. Až 43 procent lidí z generace Z současně uvedlo, že je „pro ně důležité dělat věci, které jim mohou přinést potěšení," a že „vyhledávají každou příležitost, aby se mohli bavit". Lidé z této generace jsou nejpočetnější generací na světě. Do roku 2025 budou podle portálu Ceskenoviny.cz tvořit 27 procent celosvětové pracovní síly.

Otevřít v galerii (4)
Generace Z se chce bavit
Generace Z se chce bavitZdroj: Freepik

 

Zdroje: Ceskenoviny.cz, iDnes.cz, Novinky.cz, CNN

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze