Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče.

Ranní ptáče: Zvrat ve válce? Ruské jednotky odchází z Kyjeva. Ropa opět zlevnila. Alec Baldwin poprvé od smrtelné nehody natáčí.

Barbora Večeřová
30. března 2022
3 minuty čtení
Ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že momentálním cílem Ruska je Donbas.

Že by snad konečně nastal zvrat ve válce na Ukrajině? Mírová jednání tomu podle slov ukrajinských vyjednavačů nasvědčují. Naznačuje to i odchod některých ruských jednotek z okolí Kyjeva. Zatím ale není důvod k oslavám. Nejde o stažení vojsk, ale pouhý přesun, protože podle slov z Moskvy má Rusko nový cíl, na který se nyní soustředí. Mírová jednání přinesla kromě jisté naděje i okamžitý efekt na ceny ropy, která opět zlevňuje. Je tedy možné, že se opět dočkáme cen pohonných hmot, na které jsme byli zvyklí. Je tady středeční ranní ptáče. 

Signály z mírových jednání pozitivní 

Jednání představitelů Moskvy a Kyjeva v Istanbulu mělo pozitivní přínos. Témě po měsíci probíhající války ukrajinská strana oznámila, že by mohla přijmout neutrální status za podmínky, že na celé Ukrajině nastane mír a začne fungovat systém bezpečnostních záruk. Ruská strana žádné změny ve svém postupu na Ukrajině neohlásila, ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který se na veřejnosti objevil poprvé po téměř čtrnácti dnech, pouze označil za hlavní cíl útoku na území Ukrajiny její východní část, podle Ruska „okupovaný“ Donbas.

Rusko přesouvá jednotky od Kyjeva jinam, stanovilo si nový cíl 

Rusko podle svých slov omezí vojenské aktivity u Kyjeva a bude se soustředit pouze na „osvobození“ Donbasu na východě Ukrajiny. Ústup ruských jednotek potvrdil i mluvčí Pentagonu John Kirby. Podle Pentagonu se ale Rusko nestahuje, ale pouze přesouvá. Podle Moskvy probíhá válečná operace přesně tak, jak má. 

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy


„Základní úkoly první etapy operace byly vcelku splněny. Podstatně klesl bojový potenciál ukrajinských ozbrojených sil, což umožňuje soustředit základní pozornost a úsilí na dosažení hlavního cíle – osvobození Donbasu,“

řekl při svém proslovu ruský ministr obrany Sergej Šojgu

Poté dodal, že ozbrojená vojska budou pokračovat ve „speciální vojenské operaci“ dokud nedosáhnou svých cílů. 

Podle Spojených států však může jít pouze o pokus o klam. Varoval před tím americký ministr zahraničí. 

„Je tu to, co Rusko říká, a je tu to, co Rusko dělá, a my se soustředíme na to druhé. A Rusko dělá to, že pokračuje v týrání Ukrajiny,“

řekl v reakci na stažení vojsk Anthony Blinken

Otevřít v galerii (2)
Mluvčí Pentagonu John Kirby potvrdil odchod ruských jednotek z okolí Kyjeva.
Mluvčí Pentagonu John Kirby potvrdil odchod ruských jednotek z okolí Kyjeva. Zdroj: Profimedia

Ropa zlevňuje 

Ropa opět zlevnila, tentokrát o pět procent. Důvodem jsou nejen pozitivní ohlasy z mírových jednání, které by mohly snížit sankce, jelikož právě ty narušily dodávky ropy a zvýšily její cenu, ale také karanténa vyhlášená od počátku tohoto týdne v Číně, za jehož trvání se se očekává snížená poptávka po pohonných hmotách. 

 

Další útok v Izraeli 

Pět lidí bylo zastřeleno při útoku v Izraeli. V hlavním městě, v jedné z nejvíce obydlených ultra-ortodoxních židovských částí Tel Avivu, přišli místní obyvatelé o život po útoku střelce, který po sousedství začal střílet z jedoucího auta. Střelec byl nakonec zastřelen policií. Nejde přitom o první útok. Na severu země před pár dny dva útočníci zabili na autobusové zastávce dva teprve devatenáctileté muže. 

 

Britové si připomněli prince Phillipa, nechyběla ani královna 

Británie si připomněla nedožité narozeniny prince Phillipa. Při vzpomínkové bohoslužbě na prince vzpomínalo téměř 2000 lidí. Nejočekávanějším hostem byla samozřejmě sama královna, kterou v posledních týdnech trápí zdravotní problémy, i přesto si však tuto událost k připomínce jejího manžela nenechala ujít. Na bohoslužbě chyběli pouze princ Harry s manželkou Meghan, kteří žijí v Kalifornii a od královské rodiny se distancují. 

 

Baldwin opět na place 

Alec Baldwin po smrtelné nehodě opět natáčí. Americký herec se po pěti měsících od neúmyslného zastřelení kameramanky Halyny Hutchinsové při natáčení filmu Rust vrací před kamery při natáčení hned dvou snímků. Oba se natáčí v Římě a pochází z italské produkce. Baldwin nebyl obviněn, ale čelí několika žalobám, a rodina zastřelené kameramanky po něm požaduje finanční kompenzaci. 

Otevřít v galerii (2)
Alex Baldwin se v Římě učí scénář ke dvěma nadcházejícím filmům.
Alex Baldwin se v Římě učí scénář ke dvěma nadcházejícím filmům. Zdroj: Profimedia

Zdroj: ČTK, BBC, iDnes.cz, blesk.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze