Top hledané
Výsledky (0)
Ranní ptáče dál doskáče i na Velikonoce.

Ranní ptáče: Vstoupí Ukrajina do Evropské unie? Bohoslužba bez účasti královny. Nejstarší trofej světa zná finalisty

Barbora Večeřová
18. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ursula von der Leyen s prezidentem Zelenským na návštěvě v Kyjevě.

Velikonoční pondělí je tu. A s ním i souhrn toho nejdůležitějšího aktuálního dění, protože ani v den nejvýznamnějšího křesťanského svátku by se nemělo zapomínat na to, co se kolem nás děje. A to jak doma, tak ve světě. Například na to, že Ukrajina po témě dvou měsících od zahájení invaze učinila první krok a směřuje do Evropské unie, anebo na to, že Ramadán ovlivňuje mírovou situaci v Izraeli. 

Ukrajina udělala první krok pro vstup do Evropské unie 

Ukrajina vyplnila formulář potřebný pro vstup do Evropské Unie. Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen tento formulář předala ukrajinskému prezidentovi při své návštěvě v Kyjevě na začátku dubna s příslibem rychlejšího zahájení snah o vstup Ukrajiny do Evropské unie po zahájení probíhající ruské invaze na Ukrajinu. Potvrdil to zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ihor Žovkva.

„Prezident Ursule von der Leyen slíbil při její návštěvě Ukrajiny 8. dubna, že do týdne Ukrajina vyplní dotazník, který přivezla. Dnes je to týden a můžeme říci, že přivezený dokument je z ukrajinské strany vyplněný,“ 

potvrdil podle serveru Ukrajinskaja pravda Žovkva

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

 

Násilné střety v Izraeli 

Jeruzalém se v období muslimského svatého měsíce Ramadánu neobejde bez střetů a potyček. Za dobu trvání Ramadánu policie musela řešit už 18 zatčení. Naposledy se izraelská pořádková policie zabývala skupinou Palestinců, která odpalovala pyrotechniku směrem k Židům, kteří navštívili Staré město. Několik cestujících ve dvou autobusech bylo zraněno. Útoky nejčastěji cíli na židovské věřící. 

 

Ničivé záplavy v Africe si vyžádaly mnoho životů 

Povodně si v jižní Africe vyžádaly už 433 obětí. Jihoafrickou provincii KwaZulu-Natalv posledních dnech zasáhly ničivé deště, které způsobily sesuvy půdy. Záchranáři stále pátrají po pohřešovaných lidech. Premiér provincie Sihle Zikalala potvrdil, že počet obětí vzrostl na 443 a dalších 63 místních obyvatel je nezvěstných. 

 

Kokain za 2 miliardy zabaven policií v Atlantiku 

Španělská policie zabavila při razii v Atlantském oceánu 3 tuny kokainu. Zhruba 500 kilogramů mělo směrovat Jižní Ameriky do Evropy. Drogy našli policisté v lodi, která tvrdila, že v oceánu loví ryby. Hodnota kokainu dosahuje asi 90 milionů eur, v přepočtu asi 2 miliardy korun. Policie zatkla celou posádku lodi, kterou tvořili čtyři Turci a jeden Gruzínec. Podle dostupných informací se jedná o jedno z největších množství této drogy, které policie ve Španělsku zabavila. 

 

Královna chyběla na velikonoční bohoslužbě 

Tradiční velikonoční bohoslužba královské rodiny konající se v kapli svatého Jiří na hradě Wiindsor se letos musela obejít bez přítomnosti královny Alžběty II. I jejího manžela prince Charlese. Letošní bohoslužba byla první, které se zúčastnily dvě nejstarší ratolesti vévodkyně Kate a prince Williama. Důvodem nepřítomnosti je královnin nepílíš příznivý zdravotní stav. Od října, kdy byla hospitalizována v nemocnici, výrazně omezila veřejné aktivity.

Otevřít v galerii (1)
Bohoslužby se poprvé účastnily i děti prince Williama a vévodkyně Kate.
Bohoslužby se poprvé účastnily i děti prince Williama a vévodkyně Kate. Zdroj: Profimedia

Nejstarší trofej světa zná své finalisty

Chelsea se v prestižním souboji o zisk anglického FA Cupu utkáá s Liverpoolem. Londýnský klub patřící Romanu Abramovičovi ve včerejším městském derby porazil Crystal Palace a zajistil si tak místo ve finále potřetí v řadě. Pro Liverpool půjde o první účast ve finále po deseti letech. Klub si ho zajistil po výhře nad Manchesterem City. 

 

Zdroje: Reuters, usnews.com, denikn.cz, bbc.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze