Top hledané
Výsledky (0)
Zábavný i poučný snímek o aktuálním tématu.

V srpnu v kinech: BlacKkKlansman - rasismus a jeho skutečný příběh

Jana Fikotová
19. srpna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
BlacKkKlansman

Americký režisér Spike Lee, poprvé představil svou novinku na festivalu v Cannes. Pod názvem BlacKkKlansman natočil skutečný příběh černošského policisty v rasistickém prostředí 70. let, který pronikl do Ku-Klux-Klanu a přispěl ke zbourání mnoha předsudků.

Mladý černoch ve městě Colorado Springs se stane prvním afroamerickým strážníkem. V kartotéce dlouho nevydrží a v utajení se dostane do luxusního Ku-klux-klanu. Jeden z průkopníků amerického nezávislého filmu 16. srpna přivede svůj neuvěřitelný příběh do kin po celé republice.

Alec Baldwin

V roli fiktivního rasistického vůdce a burácivým proslovem dá jasně najevo, že Leeho novinka, byť se odehrává v 70. letech, bude až bolestivě mluvit také o současné Americe. Aby se detektiv Ron Stallworth mohl vloudit do přízně rasistů z Ku-klux-klanu, kteří ho chtějí naverbovat na základě velmi přesvědčivého telefonátu, potřebuje bílého kolegu. A tak má jeho židovský parťák Flip, v podání Adama Drivera, spoustu příležitostí poznat svět bílých kápí, hořících křížů a nenávisti k "černým hubám".

Luxusní lidská témata

Zatímco Ron s nimi telefonuje, Flip jeho jménem chodí na tajné luxusní schůzky. Lee je jako vždy až luxusně neurvalý režisér, který mění tón vyprávění, střídá nálady, dotýká se hlubokých lidských i etnických otázek, o chvilku později je karikaturně potměšilý. Vše mu však tentokrát zapadá do tradičně vystavěného vyprávění. 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Spike Lee dokázal přesvědčivě smíchat skutečnost s pohádkou, že jeho film není luxusně naivní. Naopak úderně vybízí k angažovanosti, optimismu i hurónskému smíchu, který má moc osvobozovat.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze