Top hledané
Výsledky (0)
Volby na Slovensku.

Reakce politiků na slovenské volby: Uděláme vše pro to, aby na Slovensku Robert Fico nevládl

Kristina Valachyová
02. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Robert Fico

Na Slovensku se slavilo. Strana Směr-SD je vítězem předčasných parlamentních voleb 2023 a její členové vítězství oslavili osobitě. Bujaré oslavy Směráků se neobešly bez vulgarismu.

Robert Kaliňák nejprve říkal novinářům, že v centrále Směru už nic nebude, ale nebylo to tak a zanedlouho začala bujará oslava. Robert Fico se straníky zpíval z balkonu Na králově holi.

Když Směráci dospívali, bylo slyšet, jak někdo z politiků zakřičel vulgarismus a do toho se ještě ozvalo:

"My jsme vyhráli, tak se to dělá, do psí matce."

Není však jasné, kdo ze skupiny je vykřikoval, informuje TV Markíza s odvoláním na video Deníku N.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Do parlamentu se dostane 7 stran, jejichž kandidáti obsadí křesla v NR SR. Straně Směr by mělo patřit 42, Progresivnímu Slovensku 32, Hlasu 27, koalici Olano a přátelé, KÚ a Za lidí 16, KDH 12, SaS 11 a SNS 10.
Robert Fico má velkou šanci sestavit vládu a stát se počtvrté premiérem. Šéf strany Směr kandidoval z prvního místa a zakroužkovalo ho 531.528 lidí. Přes 263 tisíc přednostních hlasů získal Robert Kaliňák a Ľuboš Blaha měl také více než 220 tisíc hlasů. Peter Pellegrini nevyloučil, že Hlas sestaví koalici se Směrem. Předseda SNS Andrej Danko se podle vlastních slov už nyní cítí jako součást nové vládní koalice.

Uděláme vše pro to, aby Fico nevládl, uvedl předseda Progresivního Slovenska

Cílem Progresivního Slovenska nadále zůstává, aby se předseda vítězné strany parlamentních voleb Směru-SD Robert Fico nedostal pověření k sestavení vlády. Zhodnotil výsledek voleb předseda hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka na na tiskové konferenci.

„Pokud se děje tak, jak prezidentka před volbami avizovala, pověření k sestavení vlády dostane Robert Fico. Naším cílem však nadále zůstává, aby se to nestalo,“

informuje Šimečka a dodává, že v zásadě existují dvě možné koalice.

„Ta jedna je vedena Směrem. Ta potenciálně druhá by se skládala z Progresivního Slovenska a dalších partnerů, která by měla více mandátů, než v případě té první,“

vysvětlil.


Rozhodující podle něj bude, jak se rozhodne předseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Zajímat se bude i o návrhy koalice Olano a přátelé, KÚ, Za lidi.

„Dobrým zvykem na Slovensku je, že nejsilnější koaliční strana nominuje předsedu vlády, ale v této fázi není taktické specifikovat co všechno by obsahovaly dohody mezi našimi stranami,"

odpověděl Šimečka na otázku, zda by byl ochoten přenechat post premiéra Petru Pellegrinimu výměnou za povolební spolupráci.

„Děkuji všem lidem, kteří přišli k volbám. Velice si vážím i vysoké důvěry, kterou od vás dostalo PS. Je to historicky nejlepší výsledek liberální strany na Slovensku. Navzdory neustálým útokům ze všech stran jsme se dnes stali druhým nejsilnějším subjektem v parlamentu. S tímto mandátem budeme nakládat maximálně zodpovědně a vážně. Volby však vyhrál Směr. Plně to respektujeme, ale zároveň to vnímáme jako špatnou zprávu a velké riziko pro Slovensko. Nejbližší dny a jednání politických stran ukáží, jak reálné bude i naplnění tohoto rizika,“


informoval na tiskové konferenci strana PS.

Pellegrini: Ve vládě by neměli sedět dva expremiéři

Peter Pellegrini pogratuloval vítězi voleb Směru-SD a jeho předsedovi Robertu Ficovi.

 „Nejsme vítězem voleb, proto budeme čekat, kdo dostane pověření k sestavení vlády a zahájí oficiální jednání. Až v průběhu těchto jednání se ukáže, jaká vláda má šanci vzniknout,“

řekl na tiskové konferenci.


Pellegrini je přesvědčen, že v příští vládě by neměli sedět dva expremiéři. Každý premiér má podle něj jinou představu o fungování vlády.

„Není to nic optimální, ale to neříká nic o tom, že nemůže vzniknout taková koalice, protože já jsem vždy mluvil o osobách,"

konstatoval lídr HLASU.


Pellegrini poukázal, že kvůli volebním výsledkům nemusí na Slovensku zavládnout strach a panika.

„Nic špatného se ze Slovenska nestane,"

poznamenal.

Na výsledky voleb reagují i ​​čeští politici

Český premiér Petr Fiala věří, že ČR bude se Slovenskem na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ve prospěch obou zemí.

„Se Slovenskem nás pojí nejen hlboké historické vazby, blízkost, ale i přátelské vztahy na všech úrovních.
Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, aby povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzko spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí,“

informuje Petr Fiala na sociální síti .

Na Slovensku se konají tento víkend parlamentní volby. 

Barbora Richterová má radost z Kollárova volebního neúspěchu

Mezi stranami, které se nedostaly do parlamentu, je i strana SME Rodina, která byla součástí předešlé vlády. Strana bývalého předsedy parlamentu Borise Kollára utrpěla ve volbách obrovskou porážku, když získala jen něco přes 2 procenta hlasů. V centrále Jsme rodina už po prvním exit pollu zavládlo zklamání, to však nelze říci o jedné z matky dětí Borise Kollára Barbory ​​Richterové, která má na něj těžké srdce. Richterová se netají tím, že neúspěch Jsme rodiny ji těší a dala to vědět i na sociální síti.

„Probudili jsme se do jednoho nádherného rána. Včera bylo ještě na sociálních sítích video, jak Pčolko říká, že s tím, že se nedostanou ani nepočítají, ale dostali parádní facku od národa. Jsem neskutečně šťastná z výsledku voleb a musím říct, že mám pocit, že úchyláka Borise Kollára volil opravdu, asi jen jeho harém,“

napsala na svém facebookovém profilu Richterová.

Demokraté jsou z výsledků zklamáni

Demokraté Eduarda Hegera jsou zklamáni z výsledků předčasných parlamentních voleb, neúspěch a kampaň bude vyhodnocovat předsednictví. Strana chce však dále pokračovat v politické práci a kontrolovat kroky nové vlády. Uvedl to předseda strany Eduard Heger na tiskové konferenci.
Heger připomněl, že během kampaně upozorňovali na hrozbu vlády Směru, Hlasu a SNS. Nyní je to podle jeho slov realita

„Uděláme vše pro to, aby volby nebyly na dlouhé období posledními demokratickými volbami,"

podotkl místopředseda strany Jaroslav Naď na tiskové konferenci.


Obává se totiž o budoucnost země a o to, jaký postoj zaujme nová vláda k zásadním vnitropolitickým i zahraničněpolitickým otázkám.

Předseda hnutí KDH Milan Majerský jasně nevyloučil, že se Směrem by nešel do vlády

Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) se po dvou volebních obdobích dostane opět do parlamentu. Předseda Milan Majerský přímo neřekl, jestli by odmítl případnou pozvánku do vlády od Směru.

„Je vidět, že konzervativní politická strana má stále co dělat na politické scéně,“

prohlásil v úvodu nočního brífinku předseda KDH Milan Majerský.
Hnutí v předvolební kampani vyloučilo povolební spolupráci se Směrem.

„Bylo to rozhodnutí předsednictví a to zatím platí. Nevím o nikom, kdo by ho chtěl začít měnit,“

řekl šéf KDH, přestože zároveň potvrdil, že bude jednat i se Směrem, pokud vyhraje (v době vyjádření to nebylo zřejmé).

„S kýmkoli, kdo se stane vítězem parlamentních voleb, si za stůl ze slušnosti sedneme a naše rozhodnutí si řekneme z očí do očí,"

dodal Majerský.

Matovič věřil, že Slovensko se vzbudí do rána, kde „mafie“ nebude mít jasnou většinu

Nejmenší pokles voličských hlasů zaznamenalo hnutí OĽaNO na východě Slovenska. Nejvíce zklamaných voličů z politiky Igora Matoviče bylo na západě Slovenska.

„Děkujeme vám! Boj proti mafii nikdy nevzdáme👊
🖐Děkujeme všem, kteří svým hlasem podpořili naši protikorupční koalici. Je vás více než 260 000.
👉Děkujeme i vám všem, kteří jste za námi stáli tři a půl roku a podporovali nás navzdory obrovským globálním krizím masivní antikampani a podrazům vlastních partnerů.
‼️My vás mafii nikdy neprodáme a vždy budeme ti, kteří půjdou tvrdě po korupci a zlodějnách.👊“

zaznělo ve vyjádření na Facebooku Igora Matoviče.
Po čase ve vládě a předvolební kampani Matovič mluví o pocitu gladiátora, který tři a půl roku bojoval zápas se všemi možnými nepřáteli a krizemi, které Slovensko zažilo. Zopakoval, že dostat se poté všem do parlamentu považuje za malý velký zázrak.


Prezidentka Zuzana Čaputová respektuje výsledky voleb jako projev vyslovené důvěry voličů. Největší zodpovědnost za další vývoj nese podle ní vítěz voleb, protože vzbudil největší očekávání veřejnosti. Informoval o tom její mluvčí Martin Strižinec.

„Děkuji všem občanům, kteří se zúčastnili voleb. Výsledky voleb respektuji jako projev vyslovené důvěry voličů a vítězné straně Směr blahopřeji. Rovněž blahopřeji všem ostatním politickým stranám, které budou mít zastoupení v parlamentu,“

uvedla prezidentka.

Světová média reagují na vítězství Směru

Svět ve velkém reaguje na výsledky slovenských parlamentních voleb. Po vítězství Směru média připomínají předvolební sliby o zastavení vojenské pomoci Ukrajině a Roberta Fica označují za proruského levicového populistu.


Web televize CNN píše, že vláda Směru by mohla mít „vážné důsledky pro region“. Podle CNN se lídr Směru stal „blízkým spojencem“ maďarského premiéra Viktora Orbána především v kritice Evropské unie a společně by mohly „vytvářet překážky pro Brusel“.

Podle agentury Reuters "Ficovy názory odrážejí tradičně vřelé nálady mnoha Slováků vůči Rusku, které od začátku války na Ukrajině nabírají na síle na sociálních sítích".


BBC označila Směr za populistickou promoskovskou stranu. Tvrdí, že výsledek voleb na Slovensku se bude slavit v Moskvě a v Bruselu a Washingtonu vyvolá obavy.

„Vláda vedená Ficem a stranou Směr by znamenala, že Slovensko, které je členem NATO, by se připojilo k Maďarsku ve zpochybňování EU v otázkách podpory Ukrajiny,"

píše britský The Guardian, který zároveň poukázal na to, že hnutí Republika se do parlamentu nedostalo.


Německý deník Bild hovoří o tom, že volby na Slovensku vyhrál „Putinův přítel, který chce zastavit vojenskou pomoc Ukrajině“.


Nuž, čas ukáže, jestli si Slováci zvolili správně. Tyto volby byly pro Slováky velmi důležité, o čemž svědčí i to, že účast je nejvyšší od roku 2002, kdy přišlo 70% voličů. Jak bude vypadat budoucí vládní koalice a kdo bude premiérem?

Zdroj: Tlačové konference strán, Bild.com, Reuters.com, Theguardian.com, BBC.com, CNN.com, FB Barbora Richterová, FB Igor Matovič, TV Markíza, autorské dílo

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze