Top hledané
Výsledky (0)
Průvodkyně realitní džunglí - Díl 7

Realitní podvody - příběh jedné pražské vily

Elena Jakubovic
09. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Nemovitosti jsou bez diskuze to nejhodnotnější aktivum, co můžete za svůj život získat. Točí se kolem nich velké peníze. A kde jsou velké peníze, jsou i podvody různého druhu. I když je zvykem vše dávat za vinu realitním makléřům, dnes se budeme bavit o druhé straně.  Připravila jsem pro vás příklady podvodů ze strany kupujícího nebo nájemníků.

Když připravujete svou nemovitost k pronájmu, měli byste zapomenout na své citové pouto. Vím, že s nemovitostí mohou být spojené vzpomínky a další věci. Jenže pokud svou nemovitost předáváte někomu do užívání, občas je mnohem lepší přistoupit na menší změny a najít dobrého, spolehlivého nájemníka než lpět na kachličkách v koupelně, které s vámi vybíral dědeček.

První příběh začíná v lukrativní pražské lokalitě...

Majitel vily se rozhodne svou nemovitost dlouhodobě pronajmout. I když má dům hezkou architekturu, interiéry jsou ve stavu před rekonstrukcí.

Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem
Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem, Praha 2

Realitní kanceláři se povede najít seriózního zájemce na dlouhodobý pronájem vily. Je jím zakladatel řetězce soukromých škol, který by rád ve vile otevřel školku.

Jenže pro tento účel je třeba nemovitost upravit, vytvořit venkovní zázemí, přizpůsobit koupelny. Jednání trvají několik týdnů, stejně jako vypracování smluvní i stavební dokumentace. Nakonec, těsně před podpisem, si majitel nemovitosti obchod rozmyslí. Z toho důvodu, že se mu nechce pro děti předělávat koupelny.

Objeví se další zájemce...

Realitní kancelář tedy nemovitost nabízí dál a objeví se další zájemce. Nájemce sice není tak důvěryhodný jako ten předchozí, ale protože se blíží zima, majitel si přeje, aby mu dům někdo vytápěl.

Bylo řečeno, že účelem pronájmu je bydlení pro rodinu, a to majiteli stačilo. Jelikož se ale majiteli na jeho budoucím nájemci něco nezdálo, zpečetil si podpis smlouvy společnou fotkou. 

Luxusní penthouse kancelář k pronájmu
Luxusní penthouse kancelář k pronájmu, Praha 2

Služby realitní kanceláře tím skončily, protože nabízela jen zprostředkování pronájmu, nikoliv správu nemovitosti.

Po čtyřech měsících se zjistilo, že nájemníci ve vile provozovali pěstírnu marihuany. Přišlo se na to díky nadměrnému odpočtu elektřiny, který energetická společnost nahlásila na policii.

Nájemníci ve vile vybudovali potrubí pro systém zalévání, probourali díry mezi patry a poničili další věci. Když se podíváme zpět na prvního zájemce, vybudování koupelen pro dětskou školku se tak jeví jako opravdu přijatelná alternativa.

Jak postupovat, abyste se takovému příběhu vyvarovali:

  1. Pokud nějakou svou nemovitost chystáte k pronájmu, musíte se mentálně oprostit od věcí, které v ní jsou. Jak jsme již říkali v předchozím díle: „Věci, které jsou hodnotné pro vás, nemusí navyšovat hodnotu nemovitosti“.
  2. Spoléhejte na intuici, a pokud se vám nájemce zdá od první chvíle podezřelý, do obchodu nechoďte.
  3. Naopak, pokud je to osoba nebo společnost s prokazatelně kladnou historii, lepšího podnájemníka si nemůžete přát, a to i za cenu nějakých oboustranných kompromisů nebo úprav interiéru.
  4. Po předchozím upozornění nájemníka využívejte možnosti navštěvovat svou nemovitost i během pronájmu (běžně jednou za 3 měsíce).
  5. Uveďte do smlouvy povinnost nájemce nemovitost pojistit a mějte jí pojištěnou také.
  6. Kontaktujte sousedy ohledně chování nájemníků, zda v nemovitosti neprobíhá něco neobvyklého.

Nenechte se tímto případem vystrašit, berte ho spíš jako ponaučení. V případě pronájmu, se na rozdíl od prodeje jedná o dlouhodobý smluvní vztah, proto je důležité, aby všechny strany byly spokojené.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze