Top hledané
Výsledky (0)
Pamatujete si na luxusní must have kousky 80. a 90. let? Pokud ne, rádi vám osvěžíme paměť.

Retro kousky, se kterými jsme bývali cool: ledvinka, kazeťák i plísňáky!

Martina Šmalclová
17. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Tohle se zapsalo do dějin!

Ledvinka, kazeťák, walkman nebo legendární boty na platformě. To je jen krátký výčet všech retro kousků, které se nesmazatelně zapsaly do dějin. Co bylo kdysi IN, s čím v ruce a s čím na sobě jsme kdysi bývali fakt cool?

Dederon, síťovka, plísňáky: Unikáty socialismu!

Luxusní šik móda za socialismu? Utopie! Právě v této době jsme se dočkali omezeného výběru, všelijakých náhražek a neprodyšných syntetických materiálů. Kdo nechtěl nosit dederonové šaty a košile, ten raději oblékal o něco luxusnější mrkváče nebo kalhoty z "plesnivé džínoviny" upravené pomocí chloru – plísňáky.

Velké popularitě se těšila síťovka, síťovaná taška vyráběná od 20. let 20. století v Československu nebo legendární cvičky s gumou na nártu – jarmilky.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Devadesátky patřily platformě a nesmrtelné ledvince

V devadesátých letech se stala móda uvolněnější, barevnější, dostupnější a na výsluní se dostaly legendární kapsáče, lacláče, legíny, šusťákovky, ledvinky nebo boty na platformě vyšší než polovina mrakodrapů v New Yorku. Stačí se podívat na legendární Spice Girls, které určovaly trendy nebo hlavní hrdiny Beverly Hills 90210 a hned vám bude jasné, že tahle móda je sice trochu bláznivá, ale po socialistické šedi nezbytná!  

Kazeťák na hudbu, Game Boye na Tetris

V 80. letech by vám ostatní trhali ruce, jen abyste jim na chvilku půjčili svůj kazeťák. Stejné slávy se o několik let později dočkaly také walkman, discman, Game Boy nebo fenomén z přelomu tisícletí Tamagoči. Brázdit ulice s kazeťákem na ramenou a poslouchat hudební novinky, pařit Tetris nebo krmit svého digitálního mazlíčka ve 2 v noci a o školních přestávkách? Kdo tohle nedělal?!

Všichni sbírají céčka

Technika nebo oblečení ale nebyly tím jediným, co určovalo náš status. Kdo sbíral populární céčka, měl herní pogy a žvýkal Pedra, to byl zkrátka frajer. A obchodování s těmito luxusními komoditami se stalo legendární dětskou zábavou.

Ačkoliv se spousta trendů jako ledvinka, lacláče nebo Tamagoči zase vracejí, svůj boom už měly. Stejné? To už zkrátka nebude!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze