Top hledané
Výsledky (0)
Duna: Druhá část - filmový trhák 2024.

Režisér Spielberg vyjádřil obdiv k filmu Duna 2. Třetí díl diváky nemine, před tím stihnou natočit jinou novinku

Zuzana Hudáčková
11. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
režisér Spielberg na předávání cen Zlatý medvěd - Berlinale 2023

Legendární americký režisér Steven Spielberg byl pozván do podcastu The Directors Cut od DGA. Rozhovor vedl režisér obou dílů Duny Denis Villeneuve. Právě on se podílel na scénářích k oběma filmům. Duna vznikla na motivy knih od autora Franka Herberta z roku 1965. Duna 2 se stala komerčně nejúspěšnějším filmem režiséra Villeneuva a také herce Timothé Chalameta. Na trhu prakticky neměl konkurenci. Pokud vše půjde podle plánu, tak se za pár let dočkáme Duny 3. Režisér si chce dát hodně záležet na scénáři.

Spielberg chválou nešetřil. Vyzdvihl především bezkonkurenční herecké obsazení, bojové scény a záběry, kdy hlavní hrdina Paul zkrotil pouštního červa. Byl to podle něj pozoruhodný moment. Poslaní celého filmu jasně říká: „Věřte svým snům, ať už jsou jakékoliv.“

V rozhovoru zařadil kanadského režiséra Duny do seznamu nejlepších filmařů, mezi které patří například Disney, Tim Burton, Georges Mélies a další známá jména.

„A já upřímně věřím, že jste jedním z jeho nejnovějších členů.“

Tvář Hollywoodu

Velikán v americkém filmovém světě Steven Spielberg získal mnoho ocenění za svou tvorbu. Mezi jeho nejznámější filmy patří: E.T. – Mimozemšťan, Jurský park, Čelisti, Indiana Jones, Schindlerův seznam, Chyť mě, když to dokážeš a mnoho dalších. Jeho filmy jsou jedinečné, Spielberg  se snaží spojit sebevyjádření se zájmem diváků. V jeho filmech je cítit rovnováha mezi smyslem a komercí.

Film je sice o poušti, dunách a horkém písku, ale Spielberg ho přirovnává k vodnímu světu. Ve skutečnosti poušť představuje oceán a z písku se stává voda. Voda je život, a i ve vyprahlé poušti se skrývá spoustu života.

Otevřít v galerii (2)
pouštní duny
pouštní dunyZdroj: Profimedia
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Obraz předal víc, než slova

Mělo to neskutečný epický vizuál a charakter. Dále Spielberg vychvaluje práci se světlem a přírodní využití slunce. Denis Villeneuve potvrdil, že nebylo třeba umělých efektů. Ve filmu se objevují témata jako je náboženství a politika v různých částech země. Originálně pracovali s tématem těhotenství. Vyjadřuje sílu a skrytou moc. Nenarozené dítě, Paulova sestra, k němu promlouvá a vyvíjí na něj tlak. Spielberg vyjádřil svůj velký obdiv k filmové adaptaci a zpracování

Publikum to podvědomě cítí

Zajímavým poznatkem, na který Spielberg upozornil, byla hloubka očí postav. Podle modrých pronikavých očí, pouštních lidí Fremenů, můžeme jednoznačně poznat jejich pocity. Znovu pochválil herecký výkon, díky kterému bylo vše ještě důvěryhodnější a mohli jste se vcítit do každé postavy. Režisér Duny potvrdil, že herci se vraceli unavení, ale s úsměvem na tváři. 

Poušní příběh se odehrává na planetě Arrakis. Mladý Paul jí musí ochránit a čelit nemalým nebezpečím a nástarhám. Mimo své království se setkává s pouštními lidmi Fremeny. Mezi ně patří i dívka Chani, kterou Paul vídal ve snech. Osud planety závisí jen na Paulovi. Dokáže ji ochránit a zavděčit se místnímu lidu?

Zendaya by mohla režírovat

Režisér prozradil, že když zrovna nehrála, tak seděla s režiséry na place a sledovala celý průběh filmu. Mohla mít volno, ale účastnila se všech natáčení. Ve filmu ztvárnila roli Chani.

Otevřít v galerii (2)
Zendaya jako Chani na premiéře Duny
Zendaya jako Chani na premiéře DunyZdroj: Profimedia

Celým jménem Zendaya Maree Stoermer Coleman (27 let) je americká herečka, která za své herecké výkony získala spoustu ocenění. Pyšní se dvěmi cenami Emmy a Zlatým glóbem. V roce 2022 jí časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Můžeme jí znát z teenagerských seriálů na Disney channel. Zazářila v roli Rue Bennettové v seriálu Euforie. Zahrála si také MJ (Michelle Jonesovou) v akčním filmu Spider-Man: Homecoming. Objevila se ve filmu Největší Showman, v komediálním seriálu Na parket!, a ztvárnila spoustu dalších rolí. Zendaya je obrovským přínosem dnešní doby. 

Paul Atreides v podání Timothée Chalameta

Hlavní hrdina pouštního dobrodružství je mladý Paul. Jeho posláním je být vůdcem a nechat se následovat lidem. Představuje mesiáše, ve kterém se při dosažení moci probouzí záporná postava a nebezpečí. Právě proto ve filmu použili Chani (Zendayu).

Timothée Chalamet (28 let) je americko-francouzský herec, který se v dnešní době těší velkým úspěchům. Jeho kariéra zažívá velký vzrůst. Svou hereckou kariéru odstartoval nejdřív v krátkých filmech a postupně se dostal, až na filmová plátna do kin. Objevil se například ve filmu Interstellar (sci-fi), Lady Bird, Malé ženy, K zemi hleď!, Wonka a samozřejmě Duna: první část. Za roli v romantickém filmu Dej mi své jméno byl nominován na Zlatý glóbus a dokonce také na Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Celkově Duna stála přes 290 milionů dolarů, v přepočtu 6,7 miliardy korun. Během prvního týdne dokázala v Kanadě a USA vydělat neskutečných 81,5 milionů dolarů. Patří mezi nejúspěšnější filmy všech dob.

„Je to úžasný film natočený tak, abyste ho viděli na velkém plátně.“

Řekla producentka Mary Parent ze studia Legendary.

Duna: třetí část je v plánu. Máme se tedy na co těšit. Pokračování Paulova příběhu bude ještě hodně napínavé. Třetí snímek bude zpracován podle knihy Spasitel Duny (Dune Messiah). Společnost Legendary zatím neupřesnila, kdy přesně bude premiéra. Režisér má v plánu před Dunou 3 totiž ještě jeden film. Měl by se týkat nukleární války. Inspiroval se prý knihou Nuclear War: The Scenario od autorky Annie Jacobsen.

 

Zdroje: autorský článek, podcast The Directors Cut, Empire, Profimedia, BBC, ČTK

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze