Top hledané
Výsledky (0)
Rozhodla se vystoupit z komfortní zóny a sama se postavila před kameru.

Režisérka Eva Toulová exkluzivně: jsem bezdětná svobodná třicátnice. Natočila jsem film podle vlastního životního trápení

Michaela Hanelová
19. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Eva Toulová je úspěšná česká scenáristka a režisérka.

Na sklonku února a března se v kinech objeví nový film Superžena, představující, že život třicátníků v dnešní době není vůbec jednoduchý. Přípravy na film byly opravdu náročné a rozhodně nic nebylo jednoduchého. Štáb čelil řadě nepříjemností, a dokonce došlo i na zranění. Jedna z hereček byla zraněna při dopravní nehodě a režisérka zažila nešťastnou náhodu s lampou ve vaně, následovanou nevydařeným pádem při lyžování. Na druhé straně Natálie Grossová, která se objevila v roli nevěsty, prožívala klidnější chvíle. Režisérka Eva Toulová se s redakcí LP-Life.cz podělila o několik humorných i náročných zážitků z natáčení.

Natálka Grossová si vyzkoušela svatbu.
Byla opravdu krásná nevěsta.
Matouš Ruml v akci.

Režisérka Eva Toulová zažila při natáčení romantické komedie sérii komplikací, z nichž nejvážnější byla dopravní nehoda, která se během natáčení odehrála. Pavla Tomicová a zpěvačka Dáša Zázvůrková byly na vespě sraženy ženou v autě poblíž Národního divadla v květnu 2022, což donutilo tvůrce naléhavě hledat náhradu za hlavní hvězdu seriálu Pavlu Tomicovou. Nakonec byla role matky hlavní postavy svěřena Jitce Sedláčkové. Eva Toulová, která si v tomto filmu neobvykle připsala i roli před kamerou, zažila hned na počátku natáčení šokující moment, kdy do její koupele spadla zapnutá lampička. 

Podařilo se jí však neštěstí v poslední chvíli odvrátit. Při pokusu o natáčení lyžařských scén na Dolní Moravě bez použití kaskadéra scenáristka Eva Toulová několikrát neúspěšně spadla, což bylo zaznamenáno z různých úhlů pomocí dronů a kamer. Její nezdary na sjezdovce přitáhly pozornost okolí natolik, že ji kolemjdoucí nabádali k opuštění sjezdovky, pokud nemá lyžování pod kontrolou. Ona se však nevzdávala a rozhodla se, že v natáčení bude pokračovat. Samotné natáčení zabralo štábu přes dva roky kvůli zachycení veškerých ročních období. Zároveň se diváci mohou těšit i na rozmanité lokace téměř ze všech koutů republiky. Točilo se například na Dolní Moravě, v Praze, Červeném Kostelci, Štramberku, Mladé Boleslavi, a dokonce se část snímku filmovala i pod vodou.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Natálka Grosová si vyzkoušela svatbu na nečisto

V tomto filmu, který je typickou romantickou komedií, se objevuje několik svatebních šatů, z nichž některé dokonce dojdou k zániku. Režisérka filmu, která v rámci své role symbolicky roztrhala hned tři páry šatů jako gesto rozchodu se svou velkou láskou, se i přes původní plány rozhodla, že nebude ničit vše, co jí přijde pod ruku. Natálie Grossová se ve filmu objevila v roli sestry hlavní postavy a měla na sobě jedny z těchto šatů, které původně měly přijít ke svému konci. Její skutečná matka, Šárka Grossová, si zahrála roli svatební hostitelky a během emocionálně nabitých scén si mohla představit, jak by mohla vypadat budoucí svatba její vlastní dcery. 

„Hlavní hrdinka Maja jako svobodná bezdětná třicátnice nenaplňuje očekávání okolí, když netouží po závratné kariéře ani založení rodiny. Bojuje s každodenními tlaky, dokud jednoho dne přeci jen nepodlehne a nerozhodne se být perfektní superženou ve všech ohledech tak, jak po ní okolí žádá,“ představuje snímek jeho režisérka Eva Toulová, která si v něm tentokrát i sama zahrála. Jejím hereckým partnerem se stal oblíbený herec Matouš Ruml. Hvězdné obsazení doplnila další známá jména jako Natálie Grossová, Igor Bareš, Jitka Sedláčková, Olga Lounová nebo Adéla Elbel. A co dále režisérka na tento film prozradila?

Otevřít v galerii (1)
Zimní sporty nechyběly.
Zimní sporty nechyběly.Zdroj: Eva Toulová/ se svolením

Co bylo podnětem pro tento film? Je za tím například nějaký skutečný příběh nebo osobní námět?

Moje profesorka na FAMU Věra Chytilová nás učila, že máme tvořit témata, která nás osobně trápí. A já jsem jako bezdětná třicátnice cítila opravdu nepříjemný tlak okolí v tom ohledu, že nemám (jako jediná z našeho maloměsta) děti, nejsem vdaná... tak jsem se rozhodla vypořádat se s tím tak, že jsem vytvořila film Superžena (a v rámci osobního sepětí s postavou, si tentokrát i ve filmu zahrála)

Jak náročné bylo samotné natáčení – vůbec ta první volba, koho do filmu obsadit, frekvence natáčení.

Film vznikal opravdu dlouho - 39 měsíců – autenticky jsme potřebovali zachytit všechny roční období, točili jsme snad na většině republiky (Praha, Hradecký, Jihomoravský, Moravskoslezký kraj) a dokonce i pod vodou – podvodní scény jsme natáčeli v 8 m potápěčské jámě v Aqua Palace. Z obsazení – s Jitkou Sedláčkovou a Igorem Barešem jsem už natáčela Casting na lásku, tak byli jasná volba. Co se týče N. Grossové – tak podobně šikovnou herečku v dané věkové kategorii jen tak nenajdete, takže Natálka byla jasné volba a největší radost mám z Matouše Rumla, který mi hraje partnera – s tím jsme se neznali vůbec, ale krásně to vyšlo

Pokud se superžena chytne, mate v plánu i další podobné projekty?

Po Superženě mám „ve frontě" už natočenou komedii Láska na zakázku, která bude mít premiéru 6. 6. - Bontonfilm s Martinem Krausem, Jiřím Krampolem, Vaškem Vydrou, V. Zawadskou, I. Barešem, J. Noskem a dalšími herci, dokončuji dokument o folklóru a v květnu bych měla začít točit další hraný film, tentokrát podle skutečných událostí, takže po Superženě mám v plánu spíše jiné projekty. Pokud by ale byla poptávka, ráda se pustím do podobného projektu.

Zdroje: vlastní dotazování, redakce LP-Life, autorská tvorba

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze