Top hledané
Výsledky (0)
Kdo je Rishi Sunak?

Rishi Sunak, nejbohatší muž v čele Británie, která s ním zažívá hned několik poprvé. Co bychom o něm měli vědět?

Barbora Večeřová
27. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Rishi Sunak nahradil Liz Trussovou

Když se volil nový premiér po Borisovi Johnsonovi, volba trvala téměř dva měsíce, nyní se jednalo o dost rychleji. Po čtyřech dnech byl předsedou britské vlády zvolen Rishi Sunak, bývalý ministr financí, který pro Británii znamená hned několik poprvé. Jde totiž o prvního příslušníka etnické menšiny v čele kabinetu a zároveň i o nejmladšího předsedu vlády. Co zajímavého bychom o něm měli vědět? A jaké kontroverze jsou s ním spojeny?

Kdo je nový britský premiér?  

Narodil se na jihu Anglie do rodiny migrantů otci lékáři a matce lékárnici. Hrdě se hlásí k hinduismu, ale zároveň zdůrazňuje, že právě díky Británii může žít spokojenější život. Vystudoval Oxfordskou univerzitu, kde se věnoval ekonomii, politologii a filozofii, později přidal ještě titul MBA ze Spojených států ze Stanfordské univerzity. V politice se poprvé objevil v roce 2014, v roce 2019 se stal náměstkem ministra financí a o rok později se ministrem ve vládě Borise Johnsona stal on sám. Přízeň veřejnosti si získal zejména svým vykonáváním postu ministra financí v průběhu pandemie koronaviru, kdy prosadil záchranný balíček v hodnotě 350 miliard liber na pomoc britským domácnostem v nelehké situaci. I díky tomu se o něm hovořilo jako o jednom z nejoblíbenějších politiků posledních let. 

 

Stojí před ním nelehký úkol

Rozhodně ho ale nečeká snadný úkol. Británie je v rozkladu a on byl jmenovánii proto, aby napravil chyby po své předchůdkyni. Tohoto poslání si je dobře vědom a ve svém prvním projevu dokonce varoval, že se země musí připravit na těžká rozhodnutí, aby překonala hospodářskou krizi. Jeho hlavním cílem je podle něj ekonomická stabilita Británie. 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

„Naše země čelí hluboké hospodářské krizi. Důsledky covidu stále přetrvávají. Putinova válka na Ukrajině destabilizovala energetické trhy a dodavatelské řetězce po celém světě. Stabilita a důvěra jsou pro mě ústředním bodem programu této vlády. To bude znamenat, že přijdou těžká rozhodnutí,“ 

Uvedl. 

A na co se chce při svém mandátu soustředit? Mezi hlavní témata patří lepší vzdělávání, zdravotnický systém, bezpečí na ulicích nebo ochrana životního prostředí. Jeho mandát ale podle předpokladů expertů příliš silný nebude. Nezvolili ho ani voliči, ani členská základna vlastní strany. I přesto byl ale panovníkem Karlem III. pověřen sestavením kabinetu. 

Otevřít v galerii (1)
Rishi Sunak s Karlem III.
Rishi Sunak s Karlem III. Zdroj: Profimedia

Patří k nejbohatším lidem Británie 

Kromě toho, že je nejmladším předsedou vlády, je Rishi Sunak také tím nejbohatším. Společně s manželkou Akshatou Murthy se umístili v žebříčku 250 nejbohatších lidí v zemi. S manželkou se Sunak seznámil na studiích, shodou okolností jde o dědičku miliardového jmění díky IT firmě svého otce, v níž její podíl momentálně činí 430 milionů liber. Manželé dohromady vlastní také několik nemovitostí, mají dům a byt v Kensinghtonu nebo dům v Santa Monice. 

 

Do funkce nenastupuje s úplně čistým štítem

Ani on ale není bez škraloupu. Je s ním spojeno několik afér a kontroverzí, které se Britům v minulosti příliš nelíbily. Ačkoliv se se svými luxusními obleky a rozshlým majetkem jako muž lidu prezentovat nemůže, některé věci jsou už za hranou. Mezi ně patří i uniklé video, kde se Sunak chlubí dalším členům Konzervativní strany, že vzal peníze z deprivovaných oblastí, aby pomohl bohatým městům. 

To, že ke střední třídě nemá příliš blízko, potvrdil i v dalším videu, tentokrát z roku 2001. V něm mladý Sunak ještě jako student mluví o složení svých přátel.

"Mám přátele, kteří jsou aristokrati, mám přátele, kteří jsou z vyšší třídy, mám přátele, kteří jsou z dělnické třídy... No, ne z dělnické třídy," 

řekl tehdy. 

Poté, co video o mnoho let později začalo rezonovat ve veřejném prostoru, se vůči svým tehdejším prohlášením vymezil. 

"Všichni říkáme hlouposti, když jsme studenti," 

vyjádřil se k celé věci. 

Poslední obvinění přišlo v březnu letošního roku. Byl obviněn z toho, že předstíral, že je méně bohatý, než ve skutečnosti je, když tankoval na benzinové stanici červené auto Kia. Ceny benzinu tehdy byly velmi vysoko a mělo jít o promyšlený PR krok, který měl vést ke snížení cen benzinu. Později se ale zjistilo, že toto auto nepatřilo vůbec Sunakovi, ale zaměstnanci benzinky, od kterého si ho Sunakův tým pouze půjčil. Tohle se opravdu nepovedlo. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Rishi Sunak nyní bude sestavovat vládu. Uvidíme, jak se mu bude ve funkci dařit, doufáme jen, že v ní vydrží alespoň o něco déle než jeho předchůdkyně. Stát v čele dnešní Británie zkrátka není nic snadného, obzvlášť když celý svět sleduje, jak si bývalý ministr financí povede. 

 

Zdroje: super.cz, seznamzpavy.cz, theguardian.com, denik.cz, E15.cz

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze