Top hledané
Výsledky (0)
Společnost Volkswagen přišla s inovativním nápadem pro nabíjení elektromobilů

Elektromobily budou dobíjet roboti na parkovišti! Konec hledání dobíjecích stanic!

Nela Štefanová
05. ledna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Pokud patříte mezi vlastníky elektromobilu nebo přemýšlíte o tom, že si tento druh vozidla pořídíte, nemusíte se v budoucnu obávat situace, kdy vám bude docházet baterie a nabíjecí stanice budou stovky kilometrů od vás. Hledání dobíjecích míst pro elektroauta by mohlo v budoucnu skončit. Společnost Volkswagen totiž přišla s myšlenkou mobilních robotů, kteří by se dokázali sami pohybovat po parkovišti a zcela bez zásahu člověka “vpoušteli šťávu” do vašeho vozidla. 

Zní to jako scifi ale zdá se, že tito nabíjecí roboti přinesou světu revoluci v nabíjení elektromobilů. Jen si to představte. Přijedete na parkoviště, zaparkujete a zatímco budete v klidu nakupovat, mobilní robot vyhledá váš elektromobil a bez vaší jakékoli pomoci vám ho dobije. Po ukončení své práce si dobíjecí modul robot sám vyzvedne, odpojí a připojí zpět na své místo. Robota si budete moci ke svému vozidlu přivolat buď pomocí mobiliní aplikace či speciálního systému zabudovaného přímo v elektroautě. 

Otevřít v galerii (3)
O nabití vašeho elektromobilu by se v budoucno mohl postarat robot.
O nabití vašeho elektromobilu by se v budoucno mohl postarat robot. Zdroj: Volkswagen
Prodej bytu, 3+kk, 288 m², Praha 5, Smíchov
Prodej bytu, 3+kk, 288 m², Praha 5, Smíchov, Praha 5

„Tento prototyp má obrovský ekonomický potenciál. Pomocí robotů dokážeme výrazně snížit náklady na stavby nabíjecích stanic, “ 

sdělil Mark Möller, vedoucí vývoje ve společnosti Volkswagen Group Components.

Otevřít v galerii (3)
Robota si budou moci řidiči zavolat třeba přes mobilní aplikaci.
Robota si budou moci řidiči zavolat třeba přes mobilní aplikaci. Zdroj: Volkswagen

Autonomní robot od známé společnosti může sice na první pohled vypadat jako R2D2 ze známé filmové série Star Wars, rozdíl je ale v tom, že tento fešák je mnohem více "promakanější."

Robot se v parkovacím prostoru bude moci pohybovat zcela volně a díky zabudovanému kamerovému systému, laserovému skeneru a ultrazvukovému senzoru bude moci rozpoznávat různé překážky a také na ně reagovat. Vybaven by měl být sadou baterií o kapacitě 25kWh a vaše elektrovozidlo bude moci rychle nabít až do 50kW, což by vám sice na cestu z Brna do Prahy moc nepomohlo, ale zcela jistě byste s touto energií dojeli k další nabíjecí stanici a nehrozilo vám uvíznutí uprostřed dálniční pouště. Jeden robot by podle Volkswagenu zvládl na parkovištích obsluhovat i více vozidel najednou. 

Otevřít v galerii (3)
Zdroj: Volkswagen

Kdy se dočkáme uvedení těchto mini pomocníků 21. století na trh je zatím ve hvězdách. Otázkou také zůstává, zda by tito šikovní roboti zvládli obsluhovat i elektromobily, které nebudou z dílny Volkswagen. Ať už budoucnost přinese cokoliv, tento projekt jasně dokazuje, že vzdálená budoucnost nám není vůbec tak vzdálená, jak se na první pohled může zdát. Přesvědčte se sami a podívejte se na video. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze