Top hledané
Výsledky (0)
Rakovinou plic V České republice ročně onemocnění 3,5 tisíce lidí a 80 % z nich podlehne. Onemocněním v posledních letech trpí více žen než mužů.

Lékařka Milada Zemanová: Ročně onemocní rakovinou plic zhruba 3,5 tisíce lidí. Vnímáme ale mírné zlepšení

Monika Beránková
24. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Rakovina plic velice dlouho probíhá bezpříznakově, tedy nebolí. A dlouho o ní nemusíme ani vědět. A většinou kvůli tomu je nádor v nadpoloviční většině diagnostikovaný až ve velmi pokročilém 4. stádiu, kdy už jsou přítomné vzdálené metastáze. Úspěšnost léčby závisí hlavně na stadiu onemocnění - malý nádor v prvním stádiu můžeme ve většině případů vyléčit operací nebo ozařováním. Důležitý je včasný záchyt. Hlavním důvodem výskytu rakoviny plic je kouření, říká doc. MUDr. Milada Zemanová, lékařka onkologické kliniky 1. LF UK a VFV v Praze.

Kolik lidí ročně onemocní rakovinou plic v České republice?

 

V České republice onemocní rakovinou plic zhruba 3,5 tisíce pacientů každý rok. Toto číslo se už dlouhodobě nemění.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

 

Jak je na tom Česká republika v porovnání s Evropou? Máme nějaká čísla?

 

Čísla jsou publikovaná v databázi, která ročně srovnává jak incidenci tak mortalitu různých zhoubných nádorů, tedy i rakoviny plic. Česká Republika díky poměrně velice kvalitnímu registru zhoubných nádorů, je v přehledu také uváděná. Česká Republika není úplně na špičce, co se týče incidence tak i mortality rakoviny plic, ale nachází se tak v horní třetině toho výskytu. 

 

 

Postihuje rakovina plic více ženy nebo muže? 

 

U žen se incidence zvyšuje a u mužů klesá, koncem sedmdesátých let, kdy začal fungovat celostátní registr zhoubných nádorů, tak byl desetinásobný počet nemocných mužů oproti ženám a dnes je ten poměr zhruba 2:1. Stále častěji u mužů, ale ženy dohánění muže, a to souvisí s tou hlavní příčinou vzniku rakoviny plic a to je pořád kuřáctví cigaret. My ženy jsme se vyrovnaly mužům v mnohém a bohužel i v tom masivním kuřáctví, což se dnes promítá do té incidence vzniku nových případů rakoviny plic. 

 

Můžu u sebe pozorovat nějaké příznaky? Poznám to? 

 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Rakovina plic velice dlouho probíhá bezpříznakově, protože ten nádor roste v plicní tkáni a tam nejsou žádná bolestivá zakončení, takže nevyvolává žádné příznaky a to velmi dlouho. Většinou kvůli těmto vlastnostem je nádor v nadpoloviční většině diagnostikován až ve velmi pokročilém 4. stádiu, kdy už jsou přítomné vzdálené metastáze.

 

Nádor se tedy odhalí až při vyšetření? 

 

Ano, proto screening - snímování pacientů, kteří nemají žádné příznaky, ale jsou těžcí kuřáci a je u nich vysoké riziko vzniku rakoviny plic. Pokud podstupují toto preventivní vyšetření, tak se jim zvyšuje šance, že se rakovina zachytí v časném, raném stádiu, kdy může být i úspěšněji vyléčena. 

 

Máme několik způsobů léčby, ale můžeme říci alespoň pár z nich? 

 

Základem léčby, pokud je to možné, tak by měla být lokální léčba. To znamená odstranění zhoubného nádoru operací nebo kde to není možné, tak ozáření. S výjimkou malých nádorů v prvním stádiu, které po operaci,  nebo v případě, že pacient není schopný chirurgického zákroku, tak tam není potřeba žádná zajišťující léčba. Ta lokální léčba vede k vyléčení ve vysokém procentu, řekněme v 80 % a více. Jakmile je ale stadium vyšší, nádor je větší nebo zasahuje lymfatické uzliny  tak i v případě operace je riziko recidivy ať už v plicích nebo v podobě vzdálených metastáz mnohem vyšší. Některé studie, které srovnávají operaci s následnou chemoterapií v porovnání buď s tou novou terčovou léčbou nebo s imunoterapií tak se ukazuje, že to riziko návratu onemocnění po operaci a chemoterapii je více než 50 % spíše 70 % a to po pěti letech, nastává tam tedy recidiva onemocnění, takže ta účinná léčba ať už před operační nebo pooperační léčba, která zničí zbylé nádorové buňky, které přežívají někde v organismu, je velice důležitá. 

 

Překvapila mě výše úmrtnosti. Kolik lidí tedy na rakovinu plic umírá? 

 

Rakovina plic je bohužel trochu nezvládnuté onemocnění a v současné době, podle vydané statistické ročenky v období 2015 až 2019 byla ta smrtnost, to znamená poměr mezi zemřelými a počtem nově diagnostikovanými 80 % To znamená, že 8 z 10 onemocněných umírá a to přitom pozorujeme trend od počátku století, kdy umíralo 9 z 10 pacientů, takže určité zlepšení tak je, ale stále je to nedostatečné.  

Zdroj: rozhovor s doktorkou Zemanovou, autorský text, vlastní dotazování

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze