Top hledané
Výsledky (0)
Na některé už můžeme pouze vzpomínat. Jiní ještě budou ovlivňovat náš život.

Osobnosti, které zahýbaly událostmi roku 2021

Joža Kolář
03. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Speciální rubrika
Petr Kellner

Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho, ani vy, tak zbývá nám jen vzpomínání, jenž do písní se vrylo nám…

Slunéčko zapadá za vysokú horu, další den za námi, chvála Pánu Bohu.

Tyto texty si tak trochu protiřečí, protože podle Mistra čas plyne hodně rychle, naopak vojákům, kteří čekají na civil, se to neuvěřitelně vleče. Proč tomu tak je, víme. Zjednodušeně řečeno, čím jsme starší, tím se nám zdá, že čas plyne rychleji. A to zrychlování je podle vědců dost radikální.

Časový úsek mezi našimi pátými a desátými narozeninami nám údajně připadá stejně dlouhý, jako období mezi čtyřicítkou a osmdesátkou. To ještě sami nedokážete posoudit... Ale rok 2021 byl, tak jako každý minulý i budoucí, plný osudů těch, kteří tu poslední věkovou hranici nepokořili.

Popelka u nebeských bran

Když malí chlapci naší začali vnímat krásu českých filmových pohádek, byla právě ona tou první, která jim učarovala. Když jsem před dvěma roky ukazoval svým dětem při naší vánoční návštěvě Drážďan nedaleký zámek Moritzburg, kde se natáčela, netušil jsem, že Popelku na vlastní oči nikdy neuvidím. Libuše Šafránková nás opustila v červnu 2021.

Otevřít v galerii (5)
Joserf Abrhám a Libuše Šafránková
Joserf Abrhám a Libuše ŠafránkováZdroj: Profimedia

Kdykoliv jsem spatřil Miroslava Žbirku, napadlo mne, že ten „Nemoderný chalan“ – stejně jako jeho album z roku 1984, nestárne. Bohužel. Jeho Atlantídu, Baladu o poľných vtákoch nebo Múr našich lások s ním hraje od listopadu nebeský orchestr.

A mezi posluchači určitě nechybí ani Petr Kellner, který náš svět opustil také poměrně brzy. Životní svíčka osudu nejbohatšího Čecha dohořela v březnu při nehodě vrtulníku na Aljašce. Ve věku pouhých 56 let.

Otevřít v galerii (5)
Miroslav Žbirka
Miroslav ŽbirkaZdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Když jsme u toho trochu smutného bilancování, pojďme také vzpomenout nejznámějšího českého politika konce 20. a začátku 21.století. 18. prosince 2021 tomu bylo 10 let, co se naplnilo „Odcházení“ Václava Havla.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Žena v politice – ráj, nebo peklo?

Do politického důchodu odešla 8. prosince 2021 Angela Merkelová. Historicky první německá kancléřka byla ve funkci úctyhodných 16 let. Její hodnocení bych asi ponechal s určitým časovým odstupem historikům. Faktem je, že tato dáma má pozitivní vztah k české kotlině. Důvod je prozaický. V roce 1985 pobývala v rámci svých studií v Praze. Měli jsme zde totiž počítačové vybavení, které v její domovině, tehdejší NDR, nebylo k dispozici.

V souvislosti s exkancléřkou si dovolím pár slov k zamyšlení: Nebyl by svět o něco lepším místem pro život, kdyby v kontrastu se rčením – běda mužům, kterým žena vládne – bylo v čelech státu více žen? Větší dávka empatie a méně touhy ukázat světu, kdo je tady pánem, by mohlo fungovat celkem pozitivně.

Otevřít v galerii (5)
Zuzana Čaputová s Angelou Merkel
Zuzana Čaputová s Angelou MerkelZdroj: Profimedia

Lze namítnout, že i mezi ženami můžeme v historii najít několik dam, před kterými se třásl nejeden muž. Třeba královna Ranavalona I., která v 19. století zlikvidovala asi třetinu obyvatelstva Madagaskaru, kterému vládla. Nicméně s největšími zločinci mužského pohlaví se rozhodně nemůže srovnávat. Stačí dvě jména. Hitler a Stalin.

„Po odchodu silných vůdců chybí osobnosti, které by dokázaly nadchnout a aspoň zčásti sjednotit národ. Jsou to buď odborníci bez charisma nebo politici, pro které je politika místo, díky němuž se stanou viditelnými. Dostanou, po čem vždy toužili, ale nedokázali nic, čím by prorazili. A tak se v politice střídá jedna figura za druhou, přináší nadšení a zklamání a lidé nevolí z přesvědčení, ale z touhy po změně. Ale momentálně to je celosvětový jev. Podívejte se na antiosobnost v čele Německa po Merklové, na to, co se děje po Ficovi na Slovensku, nebo na Bidena a předtím Trumpa v USA. Nazvala bych to obdobím bídy osobností,“

řekla pro LP-Life Zuzana Bubílková. 

Hitler, Stalin a ti ostatní

Paradoxně i největší světoví zločinci se stali osobnostmi roku, které pravidelně vyhlašuje časopis Time. Rakouský rodák na německém kancléřství získal tento titul v roce 1938. Gruzínec, který terorizoval Sovětský svaz, byl oceněn hned dvakrát – v letech 1939 a 1942. Hitler i Stalin měli pro své bestiální choutky rozlišné teritoriální i časové podmínky. Jinými slovy, sovětský krutovládce má na svém kontě mnohem více obětí, protože panoval déle a na větším území, než jeho německý kolega.

„Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika.“ J.V. Stalin

A z ohně vzniká teplo, které vodu mění na páru, ta následně uvede do pohybu turbínu a už tu máme jeden ze zdrojů energie. Ta roztáčí nejen kola průmyslu, ale i aut.

Otevřít v galerii (5)
Elon Musk
Elon MuskZdroj: Profimedia

Průkopníkem elektromobility je bezesporu Elon Musk, který byl vyhlášen Osobností roku 2021 dle časopisu Time. Aktuálně nejbohatší muž planety, s majetkem přes 200 miliard dolarů, stojí za vznikem nejen firmy Tesla, která se zabývá produkcí elektroaut, ale i společností Space X, s níž začíná dobývat vesmír.

„Za vymýšlení řešení existenciální krize, za ztělesnění možností i nebezpečí věku technologických titánů, za řízení nejodvážnějších a nejrozporuplnějších transformací společnosti.“ Odůvodnění časopisu Time

„Gratuluji, brácho. Nedokážu si představit člověka, který by si to zasloužil víc. Měníš svět a lidstvo k lepšímu“ Kimbal Musk, bratr

Ne všichni jsou nadšeni z udělení ceny tomuto podnikateli, jenž má kořeny v Jihoafrické republice.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

„TIME jmenuje miliardáře, který se vyhýbá placení daní a který obdržel miliardy z vládních dotací, "osobností roku", zatímco špatně placení učitelé z veřejných škol se plazí po rukou a kolenou, aby si mohli koupit základní potřeby, což do značné míry vystihuje, kde se jako země právě nacházíme.“ právník Qasim Rashid

Svět není černobílý. Nemůžeme objektivně hodnotit jednání a skutky Elona Muska, ale zmiňme ještě alespoň jednu skutečnost. On je totiž občasným filmovým a seriálovým hercem, například v seriálu Teorie velkého třesku se objevil v rámci charitativní akce u dřezu se špinavým nádobím.

Ze studia na parket

Příznivci Teorie velkého třesku pravděpodobně oceňují i další hit americké televizní tvorby – Průměrňákovi.

Otevřít v galerii (5)
Jan Cina, Adriana Mašková
Jan Cina, Adriana MaškováZdroj: Profimedia

A protože natáčení obou již skončilo, mohli se protagonisté, i jejich čeští dabéři, vydat vstříc dalším profesionálním i osobním cílům. Mimo jiné i herec, jehož hlasem promlouval u Průměrňákových Axl Heck. Tedy Jan Cina. Tento mladý sympaťák se rozhodl, že se podzimem protančí a vytancoval si vítězství ve StarDance. Letošní, jedenáctý ročník byl poměrně složitý a náročný nejen na psychiku a fyzickou stránku soutěžících, ale díky covidu a opatřením proti jeho šíření, i na organizaci celé soutěže.

„Na tanečním parketu se octne 10 hrdinů a hrdinek, každý z nich má po boku profiparťáka nebo profiparťačku. A nakonec na tom parketu zůstanou Herec, Krasobruslař a Farářka. A pak najednou padají konfety a diváci rozhodli, že vítězem je ten herec s tou superparťačkou. A je jim jedno, že ten herec je napůl Rom a miluje svýho kluka... Prostě mu poslali hlas... To je pohádka!“

Napsal na svůj Instagram Jan Cina.

Nemoc vedoucí k bohatství

Pohádkové dva roky mají za sebou některé farmaceutické společnosti. Děkovat mohou výše zmíněné virové nemoci, která se rozšířila zřejmě i díky netopýrům. A i když otec jedné z našich nejznámějších čarodějnic, Saxany, je rovněž netopýr, není nám nic známo o tom, že by na celosvětovém covidovém šílenství měl nějaký podíl. Tedy pokud si nepořídil akcie společnosti Pfizer, která patří mezi hlavní producenty očkovací látky proti covidu. To by se mohl ve své jeskyni radovat, protože akcie dosáhly od léta 2019 do prosince 2021 zhodnocení zhruba 60 procent.

Důvod k úsměvu mají i rodiče více než sto tisíc dětí, které se za uplynulý rok v naší zemi narodily. Protože mít miliardy, kosmické rakety, vítězství v soutěži nebo farmceutickou firmu, je fajn, ale zářivé dětské oči, to je to nekrásnější, co člověk může vidět.

Zdroje: Forbes, muzivcesku.cz, denik.cz, Český statistický úřad, msn.com, Bloomberg, super.cz, instagram Jana Ciny, patria.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: