Top hledané
Výsledky (0)
Výherce 4. řady Masterchefa, Roman Staša. Oblíbený moderátor, bývalý sportovec a nyní i kuchař, kterého si můžete objednat až k sobě domů.

Kuchař Roman Staša: Neřídím se inflací, své služby nabízím za stejnou cenu, zdražují jen suroviny

Karolína Gaislerová
26. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Roman Staša, úspěšný moderátor a kuchař, který vyhrál 4. řadu soutěže Masterchef. Již tři roky Roman provozuje zajímavý kulinářský projekt, kdy přijede vařit přímo k Vám domů. Kolik to stojí, co vaří a jak funguje jeho byznys? V minulosti se věnoval hokeji a byl také kondičním trenérem, v současnosti už se věnuje jinému sportu, o kterém se rozpovídal v naší rychlé zpovědi. 

Televizní moderátor Roman Staša, který se věnuje gastronomii.
Roman Staša
Roman Staša a Marek Ztracený
Roman Staša

Vnímáte, že je vaření vaše silná stránka?

Doufám, že už ano. Svoji První kuchařku jsem ale nazval “Matla”, dělal jsem si z toho trochu srandu a dělám si ji do teď. Nechci se brát příliš vážně. Doufám ale, že se gastronomie v mém případě zlepšuje.

 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Máte projekt – vaříte u lidí doma – proč nemáte svojí restauraci? 

Přemýšlel jsem nad tím, ale spíše v ohledu, jak moc restauraci nechci. Nikdy jsem ji nechtěl, ale lidé mě přemlouvali, že by to mohlo fungovat. Ježdění k lidem je podle mě to nejlepší, co jsme mohli udělat. Je to zážitek a není to stereotypní. Zároveň poznávám nové lidi "face to face", a to v jejich kuchyni. Když přijedu vařit k Vám, budete mnohem uvolněnější, než kdybyste přijela Vy za mnou. Podle mě je gastronomie i o zážitcích, nejen o jídle. Lidé si to více zapamatují, že jsem vařil u nich doma.

 

Jaká je cca cena na osobu u vašeho projektu, kdy jezdíte vařit k lidem domu? 

Soustředím se na menší skupiny lidí, tzn. 2 - 10 osob, 10 je takové maximum. Pokud chce klient třeba svatební hostinu, přivezu s sebou kuchaře, ale je to už trochu jiná gastronomie. Primárně ale jezdím sám, tudíž by to mělo být do deseti lidí. Tříchodové menu, při deseti lidech je cena cca 15.000 Kč, což je 1.500 Kč na osobu.

 

Vařil jste někdy pro někoho slavného? Pro koho? U koho? 

Vařil jsem u pár hokejistů. Také jsem vařil Markovi Ztracenému, což je můj kamarád. Vařil jsme mu hlavně na koncertech, kdy jsem s nim jel tour. Má také ode mě slíbeno, že mu uvařím k narozeninám, ale zatím si to nevybral.

 

A co si třeba dávají? 

Snažím se vytvářet sezónní menu. Mám tři menu na výběr, všechny jsou tříchodové. Když jsem vyhrál Masterchefa, nejoblíbenější bylo finální menu, Foie gras. Jakmile na trhu došlo Foie gras, začal jsem dělat lanýžové. To je teď nejoblíbenější, lanýže a těstoviny, nebo dobrý steak s lanýžem. Také je velmi oblíbené grilování. Pro mě je to ale nejtěžší, protože zázemí u grilu není tak dobré jako v kuchyni, ale lidé si to objednávají úplně nejvíce.

 

Co říkáte na zdražování potravin? Zdražují se tím i vaše služby? 

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Zdražuji, ale pouze suroviny. Inflace dělá i to, že chceme více peněz, já jsem se toho ale nezúčastnil, držím svou cenu stejně už tři roky. Jediné co jsem zdražil jsou suroviny cca o 20 - 30%.

 

Z jaké nejdražší suroviny jste kdy vařil? 

Určitě lanýže. Jsou to také Foie gras. Snažím se kupovat to nejlepší maso. Obecně suroviny, které používám, jsou velmi kvalitní.

 

Aktuálně probíraná situace ohledně Michelinu (Více než 50 milionů korun zaplatí vláda společnosti Michelin za zařazení do prestižního gastronomického průvodce.) Má to podle vás stát zaplatit? Co si o tom myslíte? 

Stát si musí vybrat, zda to zaplatí, či ne. Není jiná možnost, restaurace si to nemohou platit sami, mohlo by to snižovat úroveň Michelina.

 

Teď trochu odbočíme – uvádíte víkendovou snídani s Novou – co vy a moderování? Staly se Vám někdy nějaké trapasy? 

Stalo se to a dít se to bude. Mám velkou výhodu, že si z věcí nedělám velkou hlavu. V televizi se snažím, aby to bylo uvolněné. Chci aby se hosté cítili dobře. Začátky byly krušné, ale slýchám, že se zlepšuji. Snažím se vybalancovat to, jak mě lidé znají, jako vysmátého, trošku kontroverzního muže a zároveň být vhodný pro televizní vysílání.

 

Jaké to je střídat se s Danou Morávkovou a Čenským? 

Nevídáme se, ale když jsem přišel na první vysílání, cítil jsem se nepatřičně, protože jsou to jedny z legend naší televize. Tam jsem pochopil, že to nebude sranda a budu muset na sobě hodně pracovat.

 

Také jste byl kondičním trenérem, nebo to ještě děláte? Proč vůbec tahle práce? 

Již to nedělám, můj život se otočil a vše je jinak. Já sám na sobě pracuji, chodím na tenis a do fitness. Bohužel na to už ale nemám čas.

 

Hrál jste hokej – když zase zabrousíme do té aktuální situace - Co říkáte na hokejistu Safina, který asi aktuálně bude měnit občanství na ruské a další podobné hráče, kteří udělají cokoliv aby mohli do KHL?

Je to složitá otázka, rozhodně bych do KHL nešel. Je to vždy na lidech, je to jejich rozhodnutí. Hlavně musí vědět, že jsou za svá rozhodnutí odpovědni. Nemyslím si, že to je dobrý nápad, z mého pohledu.

 

Hrajete ještě hokej? 

Moc ne. Chtěl bych, ale bojím se o své tělo, které je po letech sportu křehké. Teď hodně hraju tenis, měl jsem teď první zápas po půl roce hraní a vyhrál jsem ho. 

 

Rychlá zpověď:

Čím jste chtěl být, když jste byl malý?

Hokejistou.

Sport, nebo vaření?

Sport.

Oblíbené jídlo?

Pho.

Jaká je podle vás cesta k úspěchu?

Zůstat pokorný.

Kdybyste si měl vybrat jednu superschopnost, jakou?

Teleport.

Co máte na sobě nejraději?

Tepláky a triko.

Antidepresiva ano nebo ne?

Ne.

Byl jste někdy u kartářky?

Ano.

Káva, nebo čaj?

Káva.

Risk, nebo jistota?

Risk.

Věc, bez které nemůžete žít?

Rodina.

Investujete do kryptoměn?

Ano.

Pohlreich nebo Punčochář?

Punčochář.

Druhé dítě ano nebo ne?

Ne.

Jedna otázka pro mě?

Jaký byl se mnou rozhovor?
Nádherný.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze