Top hledané
Výsledky (0)
Kdo by se nechtěl zaposlouchat do šplouchání vln a být uklidněn jejich příjemným rytmickým vlněním? Není to jen otázka pár dovolenkových dní, může se to stát každodenní realitou. V takovém případě musíte uvažovat o bydlení na vlnách řek, čili v hausbótech.

Romantické luxusní bydlení - hausbóty

Mgr. Jana Höger
18. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Hausbót

Výhodou takového to druhu alternativního bydlení je v prvé řadě exkluzivita. Oproti „suchozemcům“, kteří jsou pevně fixovaní ke svému obydlí, hausbóty umožňují volnou přepravu svých obyvatel. Být majitelem takovéhoto typu plovoucí stavby znamená mít ve vínku dobrodružnou povahu, kupu odvahy a touhu po kontaktu s přírodou.

Hausbót na Vltavě
Interiér hausbótu, Amsterdam
Fennell Rezidence - Portland, Oregon

Hausbóty jako luxusní varianta žití

Hausbóty jsou ve společnosti spíš známy jako sezonní, rekreační záležitost, která se s příchodem zimu musí nutně zazimovat. Ale věřte, že 21. století přichází s novátorským řešením tohoto problému.

Libovolné návrhy celoročního hausbótu berou dech. Tepelná energie je například získávána z generátoru na tuhá paliva, stejně tak ohřívá teplou vodu, a je všeobecně známo, že navíc v každém kotvišti je možno za úplatu připojení k elektrické síti. Vnitřní prostory si můžete vyšperkovat krbem nebo krbovými kamny. Rázem se může stát, že například obývací prostor bude vaší luxusní oázou při pohledu na venkovní terasu volně přecházející v hladinu vody. Loď musí mít dále certifikát Státní plavební správy.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Nové technologie

Celý dům může být protkán technologiemi k monitorování teplot. Ve vodě jsou čidla, jenž v případě nízkých teplot začnou prohřívat vodu, aby zabránily zamrznutí. Správnou luxusní moderní domácnost v dnešní době můžete ovládat pomocí mobilního zařízení a zde to platí dvojnásob. Přes mobil či tablet si tak můžete nastavit osvětlení, rolety, teplotu nebo třeba audio systém, a to vše, i když se zrovna nacházíte několik kilometrů od samotného hausbótu.

Špetka historie

Tento způsob bydlení vznikl přestavbou člunů na uhlí, kdy vlaková přeprava začala říční dopravě statečně konkurovat a nakonec ji úplně položila. V Británii tehdy kotvily tyto čluny v přístavištích a povětšinou osamoceně u břehů. Ideální řešení byla přestavba na hausbóty. V Čechách byla před listopadem 1989 vytvořena malá kolonie plovoucích chatek, postupem času však láska k tomuto jedinečnému a neotřelému způsobu přebývání stále roste.

V českém měřítku to znamená, že hausbót můžete luxusně "zaparkovat" třeba na pražském Smíchově či Podolí, a tudíž v centru města. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze