Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní vila architekta Otto Rothmayera představuje významné architektonické dílo 20. století. Vedle nedaleko stojící Müllerovi vily se tak jedná o další památku Muzea hlavního města Prahy, která je zpřístupněna veřejnosti.

Rothmayerova vila: pražská památka 20. století

Eva Ledecká
02. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Kdo byl Otto Rothmayer

Žil v letech 1892–1966 a byl žákem a přítelem slovinského architekta Jože Plečnika, který byl známý po celém světě. Umělecký talent byl u něj objeven už v raném dětství. Studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole malířství a potom architekturu.

Rothmayerova vila - válcovité věže
Rothmayerova vila -zahrada
Rothmayerova vila - interiér

Otto Rothmayer se velkou měrou podílel na současné podobě několika luxusních pražských památek, pomníků i rodinných vil. Pod vedením Jože Plečnika se Otto Rothmayer zasloužil o přestavbu Pražského hradu a Lán pro tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kromě těchto zásadních počinů spolupracoval také na vinohradském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Pod jeho rukama vznikalo mnoho interiérů pražských obchodních domů a výstavní a muzejní luxusní expozice.

Rothmayerova vila: další unikátní památka v Praze

Zatímco Müllerova vila je všeobecně známá a hojně navštěvovaná českými i zahraničními turisty, Rothmayerova vila byla dlouhou dobu v zapomnění. První zmínky o ní jako o slavném luxusním domě, jsou z roku 2004. Od té doby přešla ze soukromého vlastnictví do vlastnictví Galerie hlavního města Prahy a po rekonstrukci se stala součástí Muzea hlavního města Prahy.

Rodinou vilu, která stojí na nároží U páté baterie,v Praze 6, Střešovice, si nechal architekt dle svého návrhu postavit v roce 1928, když mu bylo 36 let. Jednalo se o dvougenerační luxusní dům, kde bydlel se svou ženou a jeho rodiči.

Luxusní rodinné domy a vily
Luxusní rodinné domy a vily, Praha 6

Třípodlažní dům vyniká válcovitými věžemi se spirálovým schodištěm, které vede ze suterénu do střešní zimní zahrady. V každém podlaží je vstup do předsíně. Vila je na dnešní poměry malá, neboť představuje jen 3+1 s koupelnou. Tehdy to však nebylo nic neobvyklého a navíc se v návrhu vily odráží veliká skromnost, kterou byl Otto Rothmayer pověstný.

Otto Rothmayer byl vyučený truhlář, a tak i jeho nábytek je jeho vlastní tvorba.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Muzeum hlavního města Prahy
Na Poříčí 1554/52 186 00 Praha Česká republika
+420 224 816 772–3