Top hledané
Výsledky (0)
Oblíbený britský herec a komik dnes slaví 66. narozeniny. Přejeme vše nejlepší!

Rowan Atkinson slaví 66. narozeniny: Mr. Bean mi přijde jako celkem nesympatický chlapík

Martina Šmalclová
06. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rowan Atkinson

Rowana Atkinsona má veřejnost spojeného především s legendární rolí Mr. Beana. Roli věčného smolaře a chlapíka středního věku, který vlastní starý zelený Mini Cooper a jeho nejlepším přítelem je plyšový medvěd, mu už zkrátka nikdo neodpáře. Talentovaný herec ovšem zazářil i v mnoha dalších rolích než jen v seriálu z devadesátých let. Pojďte si společně s LP-Life.cz připomenout jeho život a podívat se na to, jak se herci daří dnes.

O kariéře komika zpočátku neuvažoval

Rowan Atkinson se narodil 8. ledna 1955 ve Stockfieldu v Anglii do farmářské rodiny. Už od dětství dokázal rozesmívat davy, zezačátku ale o dráze profesionálního komika vůbec neuvažoval. Naopak chtěl povolání se stálým platem. Osud tomu ale chtěl jinak a po studiích na univerzitách v Newcastlu a Oxfordu se komikem přeci jenom stal. Jeho kariéra byla odstartována v divadle Oxford Playhouse, kde působil jako komik a psal komedie.

Nezprávy v devět a role v bondovce

V roce 1979 pronikl do televize jako herec a scenárista v seriálu BBC Nezprávy v devět. Seriál byl velmi úspěšný a Atkinson díky němu dostal ocenění British Academy Award. Stal se také osobností BBC pro rok 1980. V roce 1983 si zahrál v krátkometrážním snímku Přesný jako smrt, následně po boku Seana Conneryho v bondovce Nikdy neříkej nikdy a v komediálním seriálu Černá zmije, na kterém se ve výrazné míře podílel i scenáristicky. Jeho nejznámější role na něj ovšem ještě čekala.

Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –
Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –, Okolí Prahy

Osudová role Mr. Beana

Otevřít v galerii (3)
Rowan Atkinson jako Mr. Bean
Rowan Atkinson jako Mr. BeanZdroj: Profimedia.cz

Jako Mr. Bean zazářil Rowan Atkinson poprvé v roce 1990. Role plná grimas a ztřeštěného Mr. Beana, který má rád hlavně sebe, a kterého stíhá jedna katastrofa za druhou, mu přistála dokonale. Příběhy bez dialogů si zamiloval celý svět. Celkově se seriál vysílal v 245 zemích a bylo natočeno patnáct 45minutových epizod. Sitcom se vysílal až do roku 1995, některé televize ho reprízují i v současnosti. On sám je za tuto roli vděčný, současně si ale uvědomuje, že díky ní dostal doživotní nálepku. A co si o postavě Mr. Beana slavný komik vlastně myslí?  

„Mr. Bean mi přijde jako celkem nesympatický chlapík. Všechno se točí jen kolem něho. A tuto posedlost sebou samým opravdu nemám rád. V hloubi srdce je pan Bean anarchista. A i část mého já chce revoltovat,“

řekl Rowan Atkinson.

Od filmů ke královskému řádu

Otevřít v galerii (3)
Rowan Atkinson jako Johnny English
Rowan Atkinson jako Johnny EnglishZdroj: Profimedia.cz

V následujících letech si Atkinson zahrál v celé řadě dalších snímků, mimo jiné Čtyři svatby a jeden pohřeb, Bestián: Kupředu, zpátky jen krok!, Milionový závod, Láska nebeská, Johnny English, Univerzální uklízečka, Maigret a případ mrtvého muže nebo ve filmech Mr. Bean (Největší filmová katastrofa či Prázdniny pana Beana). Naposledy si zahrál v krátkometrážní komedii z roku 2019 One Red Nose Day and a Wedding.

V roce 2013 Rowan Atkinson převzal od královny Alžběty II. řád britského impéria. Prestižní královský řád získal za svou dlouholetou kariéru baviče. Před svým jménem se tak pyšní titulem Sir.

Otec tří dětí

Říkáte si, jak je na tom slavný komik v osobním životě? Od roku 1990 byla jeho manželkou umělecká maskérka Sunetra Sastry se kterou má dvě děti – dceru Lily a syna Benjamina. V roce 2015 se však pár rozvedl. Od roku 2014 je jeho partnerkou britská komička a herečka Louise Ford. V roce 2017 se páru narodila dcera Isla.

Otevřít v galerii (3)
Rowan Atkinson a Louise Ford
Rowan Atkinson a Louise FordZdroj: Profimedia.cz

Vášnivý sběratel vozů

A co Rowan Atkinson dělá, když se zrovna nevěnuje rodině nebo práci? Obdivuje svoji luxusní sbírku automobilů nebo se prohání ulicemi. Pane mu v minulosti říkal například vínový vůz McLaren F1 z roku 1997, se kterým i dvakrát havaroval, naštěstí ale vyvázl téměř bez zranění. V roce 2015 Atkinson vůz prodal za bezmála 300 milionů korun! V jeho garáži pak najdete další exkluzivní vozy jako například Rolls-Royce Phantom Drophead z roku 2011, Bentley Mulsanne Birkin-Edition z roku 2014, unikátní BMW 328 z roku 1939 nebo Aston Martin V8 Vantage z roku 1977.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze