Top hledané
Výsledky (0)
Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel.

Rozhodnuto. Konec Zemanovy éry, Češi si zvolili nového prezidenta

Radim Červenka
28. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Příští hlavou státu je Petr Pavel

Prezidentské volby doprovázela vysoká volební účast. Roli favorita potvrdil favorit a vítěz prvního kola Petr Pavel.

Účast překonala očekávání 

Podle předpokladů měly volby vysokou účast. Dokonce ještě o několik procent překonala rekordní účast v prvním kole, ta přesáhla 68%, ve druhém kole však účast překonala dokonce 70 % oprávněných voličů. Petr Pavel získal přes 58 % hlasů. Andrej Babiš zůstal pod hranicí 42 % odevzdaných hlasů.

S odchodem Miloše Zemana končí v české politice éra nejvýraznějších osobnosti polistopadového vývoje: Václava Havla a prvních premiérů Václava Klause a Miloše Zemana. Dosluhující prezident byl zásadní osobností v politice 33 let od Sametové revoluce, kdy vstoupil do veřejného prostoru kritikou ekonomického fungování komunistického režimu a následně se stal poslancem, předsedou Poslanecké sněmovny, premiérem a po krátké pauze mimo politiku na 10 let prezidentem. 

Současný prezident má s odcházejícím společné členství v KSČ a také to, že se jeho profesní kariéra rozvíjela díky možnostem, které přinesly nové svobodné poměry na přelomu 20. a 21. století. Petr Pavel se stal postupně armádním generálem, náčelníkem generálního štábu (nejvyšší výkonný velitel armády) a dokonce se v roce 2015 stal předsedou vojenského výboru NATO. Nejznámější český voják potvrdil, že se těší velké popularitě a vyhrál výrazným rozdílem i prezidentské volby.

 

Gratulace ze Slovenska

Ještě před sečtením posledních volebních okrsků už bylo jasné, že Pavlův volební partner Andrej Babiš zvítězit nemůže. Ještě před ukončením sečtění všech hlasů prostřednictvím sociálních médií gratulovala jako první z významných zahraničních státníků slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Podle politologů letošní prezidentské volby, podobně jako ty předchozí, doprovázela extrémně vyhrocená kampaň. Za vysokou volební účastí stála i polarizace mezi voliči, čehož si nově zvolený prezident byl vědom a na tiskové konferenci k ještě průběžným výsledkům vyzýval především k jednotě mezi občany.

"Je důležité, abychom problémy byli schopni řešit společně, jako jedno společenství. K tomu, abychom to dotáhli do konce, budeme potřebovat pomoc všech občanů," 

obracel se v projevu Petr Pavel na voliče poraženého kandidáta Andreje Babiše. 

Andrej Babiš uznal porážku a vyzval své podporovatele k respektování výsledků voleb. Odchod z politiky do penze podle všeho nechystá.

"2 400 271 hlasů! Chtěl bych strašně moc poděkovat vám všem kdo jste mě volili. Vyzývám své voliče, aby dali hnutí ANO stejný počet hlasů ve sněmovních volbách i v roce 2025. Hnutí ANO je jediné, které pomáhá lidem a je tady pro ně. A na mě se můžete spolehnout. Budu vám pomáhat dál,"

vyzval po volbách na Twitteru Babiš své podporovatele s vidinou příštím voleb do Poslanecké sněmovny. 

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, seznamzpravy.cz, ČTK, twitter.cz

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze