Top hledané
Výsledky (0)
Jakub Zemek, příští zástupce Česka ve vesmíru.

Rozhovor s budoucím astronautem, který prošel výcvikem NASA. Život ve vesmíru existuje, tvrdí

Barbora Štöklová
12. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště. Krátce po maturitě odjel na Floridu, kde prošel výcvikem astronautů NASA. Česko tak v průběhu následujících let může poslat do vesmíru svého zástupce. Jakub popsal jak tenká je hranice na prahu vědomí při tréninku přetížení, jaké schopnosti musíte mít, pokud chcete být astronaut a prozradil, že připravit sendvič ve stavu beztíže není úplně jednoduchá disciplína.

S Jakubem se potkáváme na Praze 1. Dorazí s úsměvem a hned mi nabídne tykání. Během času, který spolu máme prozradí, že astronautem se chtěl stát už od dětství. Nicméně, rozhodnutí, že se na tak složitou cestu vydá, přišla až na střední škole. Je jeden z těch, kteří to nevzdali a opravdu se vydali svému snu naproti. 

Jakube, jak výcvik NASA probíhá?

Výcvik je rozdělený na dvě části. Začíná se teorií. Máte spoustu materiálů k učení a každá kapitola je vždy zakončená zkouškou. Když splníte teoretický předpoklad, posunete se dál, na praktickou zkoušku. 

„NEŽ VÁM, ALE VŮBEC DOVOLÍ SE PŘIHLÁSIT MUSÍTE MÍT VÝBORNÉ AKADEMICKÉ VÝSLEDKY, BÝT ZDRAVÍ A UKÁZAT VAŠI MOTIVACI, TO JE KLÍČOVÉ. KONKURENCE JE OBROVSKÁ A JE POTŘEBA VŽDY BÝT O KROK NAPŘED,”

Jakub naopak dále zmiňuje i týmovost.

„TÝMOVÁ HRA JE PRO LETY DO VESMÍRU KLÍČOVÁ. ČLOVĚK NENÍ SCHOPEN TO ZVLÁDNOUT SÁM BEZ POMOCI OSTATNÍCH. JE TŘEBA PROKÁZAT, ŽE JSTE TÝMOVÝ HRÁČ A NE JEDNOTLIVEC."

Otevřít v galerii (2)
Jakub Zemek
Jakub ZemekZdroj: Jakub Zemek se svolením

Jaký byl pro Tebe nejtěžší moment výcviku?

Velmi stresová situace nastala, když jsme trénovali přetížení v akrobatických letadlech. V takovém tlaku se vám odkrví hlava, ztratíte zrak i sluch. A ta minupalce s letadlem vyžaduje pohotové reakce, jinak můžete spadnout. Během toho musíme poslouchat pokyny od instruktora. To bylo velmi obtížné. Sekundy se zdají jako hodiny.

„HODNĚ LIDÍ ZJISTÍ, ŽE TO NENÍ PRO NĚ A VZDAJÍ TO,”

doplňuje Jakub k části výcviku, kde astronauti trénují přetížení.

Když jsme u té praktické části, jak je to s jídlem ve stavu beztíže? Dá se v raketoplánu připravit sendvič?

To samozřejmě není problém. Veškeré potraviny máme ve speciálních tubách, které se proudem vody pouze ohřejí. Ale pokud bychom si představili opravdový sendvič - je super, že si ho můžete poskládat v prostoru. Nepotřebujete linku a nic vám nespadne. 

„MIMOZEMSKÝ ŽIVOT EXISTUJE, ALE BYLO BY NAIVNÍ SI MYSLET, ŽE TO JSOU NĚJAKÉ ZELENÉ POSTAVIČKY, KTERÉ ZNÁME Z FILMŮ. BUDE TO SPÍŠE FORMA BAKTERIÍ, PROTOŽE UŽ VÍME, ŽE VODA VE VESMÍRU JE. NENÍ MOŽNÉ ABYCHOM VE VESMÍRU BYLI SAMI,”

zmiňuje Jakub v další části rozhovoru.

Letěl bys do vesmíru i se SpaceX od Elona Muska?

Určitě, rád. SpaceX dokonce zajišťuje dopravu do vesmíru pro Evropu a myslím si, že právě Elon Musk žene soukromý sektor hodně vpřed. 

Otevřít v galerii (2)
Jakub je absolvent výcviku NASA na Floridě
Jakub je absolvent výcviku NASA na FloriděZdroj: Jakub Zemek se svolením

Jaké benefity může mít Česko, pokud pošle do vesmíru svého zástupce?

Těch výhod je celá řada, kde začít. Ať jde o výzkumnou část, která se poté může přenést do průmyslu a najde za pár dní uplatnění v našich životech. Dále je zde politická část, protože mít slovo u stolu, kde se probírá vesmírná problematika je zásadní výsadní postavení. 

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze