Top hledané
Výsledky (0)
Čeká nás rozvolnění. Nouzový stav končí, začíná platit pandemický zákon.

Rozvolnění sice přijde, ale pod záštitou pandemického zákona

Kristina Vacková
07. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Andrej Babiš

V neděli o půlnoci skončí v České republice nouzový stav a spolu s ním se od pondělí 12. dubna rozvolní alespoň část restrikcí. Do škol a školek by se měly vrátit, za určitých opatření, první děti. Vláda poskytne školám potřebné pomůcky a vybavení. Otevřou se i některé maloobchody a zrušen bude zákaz pohybu.

V pondělí 6. dubna 2021 schválila vláda Andreje Babiše sérii mimořádných opatření, jimiž Ministerstvo zdravotnictví zavede protiepidemická opatření na základě schváleného pandemického zákona. Nouzový stav tak nebude znovu zaveden, a ke slovu konečně přijde zákon, jež se konečně v březnu dočkal finálního schválení.

V opatřeních dojde k řadě změn, z nichž nejočekávanější bezesporu je návrat některých dětí do školních lavic. Zatím se však stále nejedná o plnou obnovu školního provozu. Prvními, kdo se opět vrátí do výuky, jsou mimo jiné dětí s povinností předškolního vzdělávání a děti 1. stupně základních škol. Ani ty se ale nevyhnou pravidelnému testování.

Kromě otevření škol skončí rovněž zákaz pohybu mezi okresy a dojde i k dílčím změnám v pravidlech pro maloobchod a služby.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Školy podrobněji

Podmínkou pro přítomnost dětí v prezenční výuce bude dvakrát týdně absolvování neinvazivního antigenního testu na covid-19, přičemž první test musí proběhnout v den prvního nástupu do školského zařízení.

K běžné předškolní a školní docházce se příští pondělí vrátí otestované děti v povinném předškolním vzdělávání, děti v přípravných třídách, žáci 1. stupně základních škol a žáci v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá.

Omezení zůstávají ve školách, kde je na prvním stupni více než 75 žáků. Tam potom bude přikročeno k týdennímu střídání tříd, takže výuky se bude účastnit vždy jen polovina školy.

Zařízení, která mají pro 1. stupeň vyčleněnu samostatnou budovu včetně školní jídelny, budou moci fungovat normálně. Povoleny budou i skupinové konzultace žáků 2. stupně ohrožených školním neúspěchem anebo žáků 9. tříd, kteří se musejí připravovat na přijímací zkoušky. V jedné skupině navíc nesmí počet žáků přesáhnout číslo šest.

Dovoleny budou i individuální konzultace a individuální prezenční výuky na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky podle školského zákona a vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou.

Otevřít v galerii (3)
První se do lavic vrátí ti nejmenší
První se do lavic vrátí ti nejmenšíZdroj: Profimedia

Zelená pro autoškoly

Obnoven bude i praktický výcvik v řízení motorových vozidel žáků a studentů v rámci jejich odborné přípravy v oborech vzdělávání, u kterých je získání řidičského oprávnění určených skupin součástí vzdělávání podle Rámcového vzdělávacího programu nebo školního vzdělávacího programu. (Zdroj: https://www.msmt.cz/faq-k-prvni-fazi-navratu-do-skol.)

S testem a bez příznaků

Kromě dětí v prezenční výuce se budou muset podrobit pravidelnému testu i zaměstnanci školských zařízení i děti, které půjdou na přijímací či talentové zkoušky. Další podmínkou pro účast na školní docházce bude také absence příznaků nemoci covid-19.

Testy nebudou muset podstupovat ti, kteří prodělali covid-19 v posledních 90 dnech, ti, kteří se prokáží platným testem z oficiálního testovacího centra, nebo ti, kteří prošli kompletním očkováním.

Otevřít v galerii (3)
Antigenní testy budou pro děti povinné dvakrát týdně
Antigenní testy budou pro děti povinné dvakrát týdněZdroj: Profimedia

Roušky a testy pro všechny

Školám a školským zařízením budou vládou vyčleněny antigenní testy v adekvátním množství. Vláda uvedla, že do konce školního roku bude na zajištění testování ve školách zapotřebí více než 21,9 milionu testů. Nákup uskuteční Správa státních hmotných rezerv.

Současně vláda rozhodla o bezúplatném poskytnutí více než 12,6 milionu kusů zdravotnických roušek z pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv pro potřebu žáků a studentů ve školách a školských zařízeních. Roušky budou pro děti ve školách povinné.

“Pokud bude antigenní test žáka pozitivní v pondělí, půjde žák na konfirmační PCR test a nebude docházet do školy. Pokud bude pozitivní ve čtvrtek, celá třída počká mimo prezenční výuku na konfirmační test pozitivního žáka,“

vysvětlil ministr školství Roman Plaga.

“Pokud se nákaza potvrdí, bude se případem zabývat hygiena. Školy dostanou dále bezúplatně 12, 6 milionů roušek.”

Otevřít v galerii (3)
Ministr školství Roman Plaga
Ministr školství Roman PlagaZdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Noční zákaz vycházení končí

Po 11. dubnu rovněž přestane platit i zákaz nočního vycházení, zákaz bezdůvodného opuštění okresu, ale většina dalších opatření bude od 12. dubna nově vyhlášena na základě pandemického zákona. Budou povoleny návštěvy ve věznicích, zdravotnická zařízení budou moci začít opět přijímat pacienty na plánované zákroky, ale musí dál mít možnost operativně měnit lůžkové kapacity pro pacienty s covid-19.

Otevření některých obchodů

Větších změn dozná opatření omezující maloobchod a služby, jelikož od pondělí budou moci otevřít prodejny dětského oblečení a obuvi, papírnictví, prádelny a čistírny, zámečnictví či provozovny s prodejem pietního zboží. Noční zákaz prodeje se také posune na 22. hodinu, stejně jako možnost obsluhovat ubytované hosty v hotelových restauracích či provoz výdejních okének.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Do ulic se vrátí i stánky a trhy, zde ovšem budou platit přísná hygienická opatření. Prodávat se bude jen ovoce, zelenina, květiny a jiné rostliny a jejich plody, osiva, semena, mléko a výrobky z mléka, maso a výrobky z masa včetně živých ryb, vejce, pekařské a cukrářské výrobky, med a výrobky z medu.

ZOO opět v provozu

Velkou změnou je, že se konečně otevřou i brány zoologických a botanických zahrad, s výjimkou pavilonů a s kapacitním omezením na pětinu běžné návštěvnosti.

Kultura částečně zpět

Povoleny budou i spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, oslavy, pokud na nich bude venku méně než dvacet osob a uvnitř deset osob. Pro svatby či pohřby bude platit omezení na 15 osob. Na maximálně sto osob bude omezeno i právo shromažďovací.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze