Top hledané
Výsledky (0)
Co čeká ruské influencerky po zákazu sociálních sítí?

Mám pocit, že s koncem Instagramu končí i můj život! Influencerky se hroutí ze zákazu populární sociální sítě v Rusku

Barbora Večeřová
25. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Nastya Ivleeva

Ruský soud zakázal v Rusku platformy Facebook a Instagram spadající pod technologichého giganta Meta. Důvodem je, že je Kreml označil za „extremistické“. Téměř 80 milionů lidí tak ztratilo přístup ke svému instagramovému profilu. Pro mnoho z nich však Instagram nebyl pouze volnočasovou platformou, ale zdrojem příjmu. Množství ruských influencerek se se svými fanoušky loučilo se slzami v očích, za což se na ně strhla lavina kritiky. Kdo jsou nejznámější ruské influencerky, a čím se teď budou živit?

Občané Ruska v izolaci 

Cenzura v Rusku dosáhla nové úrovně. Po omezení přístupu k nezávislým západním médiím, mezi něž patří například i lokální verze BBC nebo Deutsche Welle, přistoupila ruská vláda k dalším krokům omezujícím přístup běžných Rusů k informacím. Nyní se rozhodla zaměřit na sociální sítě Facebook a Instagram. Přístup k těmto platformám byl již částečně omezen dříve v tomto měsíci v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, nyní však v Rusku nebudou fungovat vůbec. 

Pod technologického giganta Meta spadá i Whatsapp, toho se však omezení nedotkla. Moskevský soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že v případě Whatsappu jde o komunikační platformu, ne o zdroj informací. Podle ruské strany jsou v rámci platforem Meta šíří aktivity namířené proti Rusku a jeho armádě.

Konec Instagramu neznamená pro běžné Rusy pouze ztrátu zdroje zábavy a nezávislého zdroje informací o světovém dění, primárně válce na Ukrajině. Pro mnohé z nich znamená konec Instagramu v zemi také ztrátu příjmu a živobytí. 

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

O úplném konci Instagramu se již spekulovalo několik týdnů zpět, rozhodnutí soudu veškeré spekulace ukončilo. 

Ruské Influencerky, které na sítích sleduje několik milionů lidí, se k situaci postavily po svém. Jejich reakce se začaly virálně šířit celým světem a staly se tak terčem kritiky. 

Otevřít v galerii (5)
Olga Buzova.
Olga Buzova.Zdroj: Okras / Creative Commons, CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Nejsledovanější Olga Buzova se loučila s pláčem

Nejsledovanější ruská influencerka, která na Instagramu zaujala přes 23 milionů fanoušků. Poprvé se dostala do povědomí ruské veřejnosti svou účastí v reality show Dom-2, nyní patří k nejznámějším ruským celebritám. V emotivním vyjádření dlouhém téměř sedm minut se v neděli rozloučila se všemi svými sledujícími se slzami v očích. Ve svém monologu se fanouškům svěřila, že má pocit, jako by s koncem sociální sítě končil i její život. 

„Nebojím se přiznat, že vás nechci ztratit. Nevím, co bude v budoucnu. Opravdu nevím. Sdílela jsem zde svůj život, práci i svoji duši. Tohle všechno pro mě nebyla jen práce – je to součást mé duše. Cítím se, jako by mi někdo vzal velkou část srdce a života,“ 

promluvila ke svým 23 milionům sledujícím hvězda ruského internetu Olga Buzova

Její profil už na Instagramu neexistuje. 

Otevřít v galerii (5)
Nejsledovanější ruská influencerka a moderátorka Olga Buzova.
Nejsledovanější ruská influencerka a moderátorka Olga Buzova.Zdroj: Profimedia

Mamabloggerka Valeria Chekalina láká své sledující mimo Instagram 

Další z populárních bloggerek, oblíbená hlavně mezi ruskými matkami, protože i ona sama třetí dítě  nyní čeká. Při rozlučce se svými deseti miliony sledujícími jim řekla, že se její obsah přesune na ruskou sociální síť Telegram a VKontakte. 

Do svého bia přidala odkaz na svůj nový profil na platformě VKontakte. Ten se zatím v počtu sledujících Instagramu ani zdaleka neblíží, momentálně ho sleduje kolem čtyř tisíc lidí. 

Nastya Ivleeva lituje šesti let, kdy svou komunitu na sociálních sítích budovala 

Na Instagramu ji sleduje téměř 19 milionů lidí, s tím ale teď bude nejspíš konec. Oblíbená ruská osobnost, televizní moderátorka, herečka a videobloggerka byla na sítích jako doma, proto není divu, že ji jejich konec v Rusku zasáhnul. 

Na svůj profil přidala příspěvek, ke kterému napsala:

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

„Šest let mojí práce je pryč,“

sdílela ruská hvězda sociálních sítích se svými sledujícími.

Její profil na Instagramu stále existuje, je ale soukromý a její bio odkazuje na sociální síť Telegram. 

Otevřít v galerii (5)
Nastya Ivleeva
Nastya IvleevaZdroj: Юхапер / Creative Commons, CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Liza Lukasheva: Jsem na dně! 

Liza Lukasheva, kterou sleduje téměř milion sledujících, se se svými fanoušky rozloučila a požádala je, aby ji začali sledovat na sociálních sítích, které zatím v Rusku fungují, Telegramu nebo VKontakte. 

„Milí přátelé, Instagram za pár hodin v naší zemi skončí. Ráda s vámi zůstanu v kontaktu a chci dál pro vás vyrábět obsah. Přidejte si mě na Telegramu nebo VKontakte. Slibuji, že s vámi budu komunikovat anglicky a řeknu vám vše, co je u mě nového. Stejně jako vy jsem četla nejnovější zprávy a jsem strašně naštvaná, že o sebe můžeme přijít a už se nikdy neuvidíme. Jsem na dně,“ 

přiznala bloggerka s téměř milionem sledujících

Anna Ivanova přesouvá svůj profil i profil svojí dcery 

Populární ruská zpěvačka, která je známá spíše jako Hanna, ve svém posledním příspěvku uvedla, že věří, že její komunita tyto časy přečká. Z Instagramu odchází společně se svou malou dcerou, jejíž profil sleduje kolem 200 tisíc lidí. 

„Miliony příběhů, tisíce příspěvků, tisíce momentů, které jsem s vámi sdílela, vaše podpora, láska, hudba, kterou jsem s vámi mohla sdílet nás spojovalo do velké rodiny. Téměř pět milionů lidí za deset let. Jsem přesvědčena o tom, že vše bude zase dobré a že nás tady bude ještě více. Ale teď nám všem přeji mír a abychom spolu přečkali všechny těžkosti.“

Podobně jako ostatní influencerky, vyzvala i Hanna své sledující k připojení VKontakte a Telegramu. 

Otevřít v galerii (5)
Zpěvačka a influencerka Hanna.
Zpěvačka a influencerka Hanna. Zdroj: Profimedia

Ruské sociální sítě se nevyhnuly útokům hackerů 

Tyto sociální sítě jsou téměř to jediné, co ruským influencerkám ale i běžným občanům zůstalo. Předpokládá se, že většina z nich se bude snažit pokračovat ve sdílení svého života právě tam. Pokud budou úspěšné a sledující je budou následovat i zde, zůstává nezodpovězenou otázkou. Jistě to ale nebude hned. Úspěch na Instagramu se u většiny z nich dostavil až po letech. 

O víkendu navíc VKontakte čelilo útoku celosvětově známé hackerské skupiny Anonymous, která ji napadla. Mezi její uživatele se pokusila rozšířit pravdu o „speciální vojenské operaci“, jak invazi na Ukrajinu s oblibou nazývá ruská vláda. Zprávu, kterou Anonymous rozšířily, si zobrazilo kolem 12 milionů uživatelů. Rusové nyní ještě více než dřív žijí v izolaci od necenzurovaného zpravodajství, tyto kroky tak mohou hrát důležitou roli v informování ruské veřejnosti. 

Otevřít v galerii (5)
Ruské influencerky se loučí se sociálními sítěmi, co budou dělat dál, zůstává otázkou.
Ruské influencerky se loučí se sociálními sítěmi, co budou dělat dál, zůstává otázkou. Zdroj: Profimedia

Influencerky se místo soucitu dočkaly kritiky 

Vyjádření některých bloggerek vyvolaly silnou odezvu internetu. V situaci, kdy tisíce lidí přichází o své domovy a příbuzné, pláč influencerek zkritizovali další uživatelé sociálních sítích, ale také vlivné osobnosti. 

„Bože, lidi na Ukrajině umírají, děti nemají kde spát, rodiny přišly o všechno, a ty brečíš kvůli Instagramu,“

nešetřil jednu z influencerek její sledující. 

Osud ruských influencerek prozatím zůstává otevřený. Některé z nich, které si účet ponechaly, stále doufají, že Instagram budou moci i nadále využívat, další se ale rozhodly své účty smazat a přesunout se na jiné platformy, o kterých se domnívají, že budou bezpečnější pro jejich tvorbu, a budou je moct využívat bez omezení. 

Zdroje: nypost.com, starngage.com, blog.ainfluencer.com, theguardian.com, thestreet.com, Daily Mail, iDnes., sociální sítě 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze