Top hledané
Výsledky (0)
Zapálení ruského pasu je gestem nesouhlasu, jak se ale občanství vzdát oficiální cestou?

Rusové trhají pasy v přímém přenosu. Jak se vzdát ruského občanství?

Barbora Večeřová
14. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Zapálený ruský pas v ruce.

Proti ruské invazi na Ukrajině lidé po celém světě protestují různými způsoby. Demonstrací se účastní ve velkém také ruští občané, ti, kteří v Rusku stále žijí, ale i ti, kteří z Ruska odešli. Někteří z nich zvolili neobvyklý způsob protestu: na veřejných protestech upalují své cestovní pasy. Chtějí tím vyjádřit svůj nesouhlas s ruskou agresí. Co vlastně spálení pasu znamená a co potřebují nespokojení Rusové k tomu, aby se mohli vzdát občanství? 

Zapalování pasů jako gesto solidarity i nesouhlasu

Protesty a demonstrace mají mnoho podob. V reakci na situaci odehrávající se na Ukrajině se někteří Rusové rozhodli projevit nesouhlas upálením svého cestovního pasu. Mezi ně patří také Anna Jakubova, rodačka z Moskvy účastnící se protestu v Edinburghu. 

„Zapálila jsem svůj pas jako gesto proti ruské vládě a také proto, abych ukázala, že i ruští občané nesouhlasí s tím, co se v Rusku děje. Doufám, že i ti, kteří v Rusku žijí, se vydají do ulic a ukážou svůj odpor k prezidentovi a jeho invazi na Ukrajinu,“

řekla Anna Jakubova, Ruska žijící ve Skotsku. 

Otevřít v galerii (2)
Anna Jakubova na demonstraci zapaluje svůj ruský pas.
Anna Jakubova na demonstraci zapaluje svůj ruský pas.Zdroj: Profimedia

Občanství se chtějí vzdát i známé osobnosti

Podobné gesto následovali i další Rusové, převážně ti dlouhodobě žijící v zahraničí. 

Svého občanství se rozhodl vzdát také známý rusko-izraelský oligarcha, podnikatel a filantrop Leonid Nevzlin

„Všechno, čeho se Putin dotkne, zemře. Jsem proti válce, jsem proti okupaci, jsem proti genocidě Ukrajinců,“

napsal prominentní podnikatel na Facebook. 

Podobné gesto následovali i další Rusové, převážně ti dlouhodobě žijící v zahraničí. V Rusku je totiž od změny legislativy v roce 2020 dovoleno mít dvojí občanství.  

Otevřít v galerii (2)
Podnikatel a filantrop Leonid Nevzlin se vzdá svého občanství.
Podnikatel a filantrop Leonid Nevzlin se vzdá svého občanství. Zdroj: Profimedia

Zdlouhavý a náročný proces 

Ti většinou mají dvojí občanství a po událostech posledních týdnů nechtějí mít se svou rodnou zemí moc společného. Shodují se na tom, že mají rádi ruskou kulturu a jazyk, nesouhlasí ale s ruskou vládou. Otázka pozbytí občanství je nyní více než aktuální. Pokud se rozhodnou vzdát občanství dobrovolně, musí se žadatelé připravit na složitý proces, který se může pořádně protáhnout, ale také prodražit, pokud máte vůči Rusku nějaké závazky.

Celý proces obvykle trvá až rok. K tomu, abyste se mohli vzdát ruského občanství, je potřeba být držitelem platného pasu. Pokud ho nemáte, musíte si ho vyřídit. Zapálení pasu tedy může fungovat jako gesto solidarity a projeveného nesouhlasu s režimem, z praktického hlediska jste však jeho zapálením ruského občanství nepozbyli. Podobně je to také u opačné situace, o získávání ruského občanství. Tady je proces ještě mnohem delší, obvykle se na získání ruského pasu čeká kolem 5 až 6 let. Podmínkou je mluvit rusky a mít v Rusku zřízené trvalé bydliště. Žadatelé o ruské občanství se také musí připravit na to, že sáhnou hlouběji do kapsy. Cena se liší podle toho, odkud žadatel pochází. Pro obyvatele Ukrajiny, Běloruska a Moldávie cena začíná na 10 500  rublech, žadatelé ze zemí Evropské unie, USA, Kanady nebo Austrálie si připraví ještě o 4 tisíce více. 

Jak postupovat?

Odnětí státního občanství se obvykle vyřizuje prostřednictvím konzulárního úřadu v zemi. Nejprve je celá situace přezkoumána speciálními službami a finančním úřadem, který zjišťuje, jestli žadatel nemá vůči Rusku nějaké závazky. Pokud ano, musí být vyrovnány. Po vyřízení celého případu ministerstvem zahraničních věcí má občan zákaz dalšího vstupu do země. 

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Ruští občané stále častěji čelí útokům

Dá se předpokládat, že žádostí o pozbytých občanství bude přibývat. Nejen z důvodu stupňování ruské agrese ve válečném konfliktu, ale také proto, že v některých státech přibývá útoků na běžné Rusy. Své rozhořčení nad tím, co se na Ukrajině děje, si někteří lidé vybíjejí na rusky mluvících lidech žijících v jejich zemi. Mnozí z nich odešli z Ruska právě z toho důvodu, že nesouhlasí s tamním režimem. 

„Několik mých známých se už setkalo s urážkami a slovním napadáním poté, co na veřejnosti promluvili rusky. To, že z Ruska pocházíme, neznamená, že se situací souhlasíme. Bojím se, jak se bude situace dál vyvíjet,“

říká pro LP-Life studentka Viktoria Lutovina, která studuje vysokou školu v Praze. 

Zdroje: BBC, The Washington Post, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze