Top hledané
Výsledky (0)
Ačkoliv válka na Ukrajině trvá již téměř dva roky, stále existují země, které tuto situaci vůbec neřeší. A právě tam se nejvíce daří turistům z Ruska.

Ruští turisté si stále svobodně užívají dovolenou u moře. Oligarchové svá podnikatelská sídla přesunuli do Dubaje

Michaela Hanelová
03. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Dubaj je jedna ze zemí, která víta ruské turisty.

V současné době mají ruští turisté omezené možnosti pro trávení exotické nebo příjemné dovolené u moře. Po ruské invazi na Ukrajinu uzavřelo mnoho zemí své hranice pro Rusy, což je donutilo hledat nové destinace, které je přivítají. Přesto existují místa, která zůstávají ruským turistům otevřená.

Jednou z takových destinací je Kuba, která po odvrácení světové pozornosti od Ruska vítá ruské návštěvníky na svých slavných plážích. Ruská letecká společnost Aeroflot dokonce obnovila přímé lety na ostrov a Rusko plánuje posílat na Kubu až 500 000 turistů ročně. Dalším oblíbeným místem pro Rusy se stal venezuelský ostrov Isla de Margarita, kde najdou přátelské přijetí a možnost uniknout mezinárodním cestovním omezením.

Kromě těchto destinací existují i další evropské a známé lokality, kam se ruští turisté vydávají. Tyto země se nezapojily do válečného konfliktu, neomezují cestování a snaží se udržovat přátelské vztahy jak s Ruskem, tak s Ukrajinou. Často se stává, že v těchto destinacích se setkávají turisté z obou zemí, což někdy vede k nepříjemným slovním střetům a vulgarismům.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Kypr

Kypr je velmi často označovaný jako Moskva Středomoří. Od nepaměti patří Kypr mezi oblíbenou destinaci pro ruské turisty. Tento trend se však změnil po ruské invazi na Ukrajinu, jelikož Kypr je členem Evropské unie a začal uplatňovat omezení vůči Rusku. Komerční lety z Ruska byly zrušeny a v roce 2022 byla zavedena povinnost víz za přibližně 80 eur. Přesto se mnoho Rusů nenechalo odradit a nadále navštěvovalo Kypr. Kyperská vláda také vydala velké množství tzv. zlatých víz.

Zlatá víza jsou speciální dokumenty, které umožňují získání občanství EU investorům z nečlenských zemí, kteří investují do kyperské ekonomiky minimálně 2,5 milionu eur, píše web incyprus.com. Investice mohou zahrnovat nákup nemovitostí, akcií kyperských společností nebo podporu bytových a podnikatelských programů. Mezi těmi, kteří využili tuto možnost, bylo i mnoho ruských oligarchů, kteří tak získali přístup do EU.

Otevřít v galerii (2)
Další země, která ruské turisty vítá ve velkém, je Kypr.
Další země, která ruské turisty vítá ve velkém, je Kypr.Zdroj: Pixabay/Public domain

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty byly ruským oligarchům vždy nakloněny, a ti si tuto část planety velmi oblíbili. Od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, se Dubaj stala mezi Rusy ještě oblíbenější. V loňském roce zde počet ruských návštěvníků vzrostl o více než 60 % a představují druhý největší turistický trh. V Emirátech se však nenachází jen dovolenkoví rekreanti, ale především podnikatelé z Ruska, kteří se rozhodli do této země přestěhovat své podniky a mezinárodní firmy. Bohatí Rusové si v emirátech nedělají hlavu s averzí místních obyvatel a dosahují kolosálních zisků v dolarech, jak uvádí zahraniční portál visaguide

Webová stránka Russian Emirates, se sídlem v Dubaji, poskytuje svým ruskojazyčným čtenářům informace o různých tématech, včetně tipů, kde v Emirátech nakoupit ruské potraviny. Ruští oligarchové a příznivci ruského prezidenta Vladimira Putina se zde cítí jako v ráji a nemusí si dělat starosti o svůj majetek, píše web hoteliermiddleeast. To potvrzuje i nedávný přílet soukromého tryskáče Romana Abramoviče, bývalého majitele fotbalového klubu Chelsea, na dubajské letiště. Zdá se, že Abramovič si nechal postavit luxusní rezidenci na umělém ostrově Palm Džumeira, který je oblíbeným místem pro miliardáře a má tvar palmy.

Otevřít v galerii (2)
Na tomto ostrově Palm Jumeirah našel bydlení i podnikatel Roman Abramovič
Na tomto ostrově Palm Jumeirah našel bydlení i podnikatel Roman AbramovičZdroj: Freepik/Public domain

Thajsko

Stejně jako Kuba se i tato jihoasijská země rozhodla, navzdory většině světa, pozvat Rusy do své země s otevřenou náručí. Dokonce jim nabízí měsíční cestovní vízum zcela zdarma. A protože Rusové už nemají mnoho příležitostí poznat exotiku, thajský cestovní ruch díky nim vzkvétá.

Gruzie

Země, která byla součástí Sovětského svazu, byla pro Rusy vždy oblíbeným cílem cestování. Ani po rusko-gruzínské válce v roce 2008 ji neopustila. Přímé lety z Ruska do Gruzie byly zastaveny, ale v roce 2023 byly obnoveny. Ještě rok předtím však Gruzii navštívilo více než milion Rusů. Ačkoli podle průzkumů jen asi 4 % Gruzínců tyto turisty ve své zemi vítá, tolerují je kvůli výdajům, které po sobě během své dovolené v Gruzii zanechávají.

Turecko

Ze všech zemí si však Rusové nejvíce oblíbili Turecko s jeho krásnými plážemi, okouzlující architekturou, bohatou historií a nezaměnitelnou kuchyní. Země je pro Rusy relativně cenově dostupná a letecky přístupná, protože obě země spojují přímé lety. V první polovině roku 2022 Turecko vydělalo na cestovním ruchu přes 20 miliard eur, což je o 25 % více než v loňském roce, a Rusové mají na tomto tureckém úspěchu velký podíl. V letošním roce zemi navštívilo, a ještě navštíví, přibližně 7 milionů ruských turistů a někteří Rusové se sem dokonce přestěhovali. Povolení k pobytu získalo v Turecku přibližně 2 000 000 ruských obyvatel.

Zdroje: Dailymail.cz, DailySabah.com, AlArabia, Dubaitravel.ae, Visitguide.com, Hoteliermiddleeast.com, incyprus.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze