Top hledané
Výsledky (0)
O slávě, soutěžích a budoucnosti

Rychlá zpověď - bloggerka Anna Šulc: Youtubering je zábava, ale i boj o peníze

Karolína Lišková
29. dubna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
11 minut

Anna Šulcová je hvězda sociálních sítí, kterou denně sleduje přes půl milionu lidí. Youtuberingu se věnuje pár let a už inkasovala několik zajímavých cen. Třeba v roce 2018 vyhrála Czech Social Awards a letos v květnu bude bojovat i mezi zahraničními interprety v Global Social Awards. Díky internetu tato dvacetiletá kráska vydělává docela slušný balík. V rozhovoru pro Luxury Prague Life se Anička svěřila, za co nejraději utrácí, jak to má s láskou a jaké životní změny ji v blízké budoucnosti čekají…

Jsi hodná, že ses se mnou sešla jen pár hodin před odletem do Ameriky. Co tam vlastně budeš dělat?

Teď jedu do LA na Coachellu, na festival. To je ale taková vedlejší akce, spíše tam jedu nafotit plavky pro Tezenis, značku, se kterou spolupracuji.

S kolika značkami už jsi za ty tři roky, kdy jsi youtuberka, spolupracovala?

To bude hodně, kolem dvaceti bych řekla.

Vybíráš si?

Vybírám si. Ze začátku jsem samozřejmě byla ráda za každou nabídku, ten první rok. Ale teď už to hodně selektuji a máloco beru.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Co bys třeba odmítla?

Asi nějaký fastfood, i když sama ho mám ráda a chodím tam často jíst. Jenomže vím, že to asi není něco, co bych měla lidem předávat.

Takže o tom přemýšlíš a snažíš se něco předávat dál? Pokoušíš se edukovat společnost o současných tématech, jako je například problematika plastů nebo vyhynutí zvířat?

Já se úplně nesnažím to nějak oddělovat, protože jsou vyloženě influenceři, kteří se na to zaměřují. Nechávám to na nich, spíš občas poukazuji na nějaký takový problém. Nesnažím se to dělat ve velkém, protože vím, že lidi jsou hodně kontroverzní, a bylo by to ode mě hodně kontroverzní. Teď jsem třeba byla v nějakém akváriu a dávala jsem z toho fotku na Instagram, a tak jsem se tam trošku rozepsala. Ale nechci to moc řešit, protože vím, že to vyvolává až moc velkou diskusi.

Kolik máš „followers“? Na Instagramu, Youtube a Facebooku?

Na Instagramu mám 580 tisíc, dejme tomu, na Youtubu mám nějakých 430 tisíc a na Facebooku – ani nevím, to nepoužívám.

Ty nepoužíváš Facebook?

To už se nepoužívá. Nebo dá se to používat, ale spíš ne, já ne...

Aha, já zase nemám Instagram…

Jak žiješ? (smích) To je zvláštní, tam se děje všechno. To je sociální síť budoucnosti!

Co by měla tvá videa dát někomu ze starší generace? Třeba mně, když je mi třicet.

Nevím, já v tomhle úplně nemířím na starší generaci. Nechci ve svých videích edukovat. Já si vždycky stála za tím, že Youtube je pro mě zábava. Chtěla jsem pobavit ostatní lidi, ne jim nutně něco předat. Zase na druhou stranu třeba teď jsem točila video o maturitě, které může pomoct středoškolákům. Já jsem loni maturovala a měla jsem s tím strašné problémy, psychické, protože jsem fakt nevěděla, co dělat. Takže tohle by mohlo pomoct někomu dalšímu. Ale fakt je to spíš cíleno na tu věkovou kategorii zhruba 15 až 22 let.

Tobě teď bylo 20 a měla jsi oslavu s mamkou v divadle. Proč si neměla žádný pořádný mejdan?

Já na to nejsem, nemám to ráda, nikdy jsem vlastně neměla žádnou oslavu. Takové ty kluby, párty… To jde mimo mě.

Jak si představuješ ideální večer?

V klubu na párty ne. Spíše v kině, hezká večeře, něco klidného. Lidi si vždycky myslí, že vymetám kluby, ale tak to není.

Říkáš, že máš cílovou skupinu na 15 až 22 let, ale ty sama budeš růst, dospívat a budou se ti měnit názory. Myslíš, že fanoušci půjdou s tebou, nebo budeš získávat nové?

Toho se samozřejmě taky trošku bojím, že vyrostou a už mě nebudou sledovat. Na druhou stranu teď zahajuji partnerství s Linkou bezpečí, což je zase trochu něco jiného, takže si myslím, že by se nějací noví lidi mohli chytit. Je to jiná činnost, než co normálně dělám. Budu se snažit držet si to, co dělám, protože přeci jenom na tom jsem začala, na tom jsem ty lidi nabrala. Ale zároveň chci dělat i něco navíc.

Co závist? Máš tolik sledujících, dostáváš nabídky… To určitě vyvolává, konkrétně v Češích, závist.

Určitě, v Česku extra. Zajímavé je, že na začátku to bylo horší než teď. Když jsem začínala, lidi mě na scéně nechtěli moc vidět. Ale já jsem si řekla: „Ne, já tady zůstanu, budu točit dál, budu si dělat dál svoje.“ A ono to nějak přestalo.

Samozřejmě, pořád chodí hejty, ne že bych byla úplně bezproblémová. Ale není to v takovém měřítku. Navíc se tedy snažím komentáře nečíst, ale třeba moje mamka, se kterou všechno hodně probírám, ta z toho má daleko větší hlavu než já, protože čte fakt úplně všechno. Vždycky mi říká: „Aničko, tenhle ti tam tohle napsal!“ Hodně dlouho jsem neviděla nějaký fakt konstruktivní komentář, který by psal „tohle děláš špatně, zkus to napravit“. Spíš jsou to jednoslovné komentáře, nadávky.

Máš nějaké sourozence?

Nemám, jsem jedináček.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

V tom případě tyto negativní řeči a komenty ovlivňují jenom maminku?

Jako jo. Ale zase já jsem hodně citlivý člověk, já jsem si to dřív hodně připouštěla, proto jsem to přestala číst.

Na Instagramu máš fotky s nějakým tvým kamarádem. Asi to není tvůj přítel, je taky youtuber?

Asi myslíš Adama. Já se bavím víc s klukama než s holkama, tak je to u mě takové trošku sporné. Adam je můj nejlepší kamarád, s ním jsem na tom Youtubu tak nějak začínala.

Vymýšlíš také s dalšími youtubery, co kdo udělá? Existuje mezi vámi nějaká spolupráce?

Mezi youtubery celkově? Dřív existovala daleko víc, ale teď čím víc jde o peníze, tím větší je tam konkurence. Já se ale s ostatními youtubery moc nebavím, jenom když se vidíme na akci, tak se samozřejmě pozdravíme a řekneme si, co je nového. Ale že bych se scházela a musela s nimi chodit na kafe, to ne. Ale s tím nejlepším kamarádem Adamem, to jo, my jsme taková sehraná dvojka už od začátku. Vím, že tam není žádná závist, žádné špatné úmysly, takže s ním natáčíme, často se bavíme. Teď maturuje, tak mu pomáhám.

Co teď studuješ?

Jsem na Vysoké škole finanční a správní, marketingová komunikace.

A bydlíš pořád u maminky?

Jojo, ale maminka se teď bude stěhovat, asi do měsíce už by měla být pryč. (smích) Což je trošku zvláštní, já zůstanu v tom našem bytě a maminka s přítelem si teď koupila nový byt.

Takže se chceš osamostatnit a bydlet sama?

Já jsem chtěla, dokonce jsem to mamince navrhovala. Původní plán byl takový, že si pořídím někde tady v Praze byt, ale nakonec se mamka rozhodla, že ona chce do novějšího a většího. Vždycky chtěla ještě nějaký nový byt někde v Praze, takže se stěhuje kousek ode mě. Fakt asi tři minuty autem ode mě.

Nebude ti smutno? A umíš si uvařit a takové věci?

Smutno mi určitě bude, ale myslím si, že to dost potřebujeme, protože se občas hádáme kvůli zbytečnostem. Moc nevařím, ale samozřejmě něco si zvládnu připravit.

Na Youtube je toho hodně…

(smích) Právě, tam jsou tutoriály. Ale já jsem nikdy moc nebyla ten člověk, co jedl vařená jídla, já si radši dám chleba se šunkou. Vždycky to tak bylo, takže tohle jde celkem mimo mě.

Jaký je rozdíl mezi blogem a vlogem?

Blog je psaná verze vlogu. Vlog znamená, že si vezmeš kameru, natočíš sebe nebo cokoliv jiného, dáš to na Youtube a je z toho video. Blog je psaná forma, takový deníček na internetu.

Až teď budeš v LA a budeš tam fotit plavky, chceš blogovat, nebo vlogovat?

Budu určitě vlogovat. Ale budu zase dávat fotky na Instagram a pod to budu něco psát.

Kolik hodin denně ti to zabere?

Já říkám, že jsem na tom 24/7, což je fakt. Nepracuji úplně 24/7, ale musím kontrolovat, co dělají ostatní, jsem pořád na mobilu.

Se mnou děláš rozhovor, ale ještě ses na ten telefon nepodívala. Odpovídáš na všechny komentáře?

Neodpovídám na všechno. Komentáře pod videi úplně nejdou číst všechny, tam jsou většinou stovky, to se moc nedá, ale na Instagramu se snažím číst všechno. Jenomže jakmile potom vidím nějaký ten hejt komentář, tak to zase odložím. A zase za dva dny se k tomu vrátím, je to takový začarovaný kruh. Ale když pak jdu s kamarádem nebo kamarádkou a vím, že jsme se dlouho neviděli, tak nejsem na mobilu, to je jasný.

Tebe zanedlouho čekají Global Social Awards. O co přesně jde?

V prosinci u nás byly ceny Czech Social Awards, kde je kategorie Go Global, ve které jsem byla nominovaná. Vyhrála jsem ji, a tím pádem postupuji na světové ceny, což jsou Global Social Awards. Ty budou v Praze 29. května a já tam budu zastupovat Českou republiku v kategorii Inspiration and Influence.

To je asi velké…

To je velké. To je pro mě asi největší věc, co se mi kdy stala, a jsem na sebe fakt pyšná.

A co se změní?

To uvidíme, co se změní. Budou tam samozřejmě influenceři ze světa, takže získám nové kontakty, budu se snažit seznámit s lidmi. Bude to zajímavé, bude to velké. Moderovat to bude Karolina Kurková a moc se těším na hudební vystoupení Nica Santose a Almy nebo na Lisu a Lenu. Trošku se bojím, protože vůbec nevím, co mám čekat. Přeci jen, když se řekne světové ceny…

Poznávají tě lidi na ulici?

Jojo, poznávají.

Ti mladí, předpokládám?

No jasně, ti mladí vždycky. To je denně, hlavně v obchoďácích, ale i na ulici. Vždycky se chtějí vyfotit a jdou dál.

A nevadí ti to?

Ne, když přijdou, tak mi to nevadí. Ale jsou tací, kteří stojí opodál a fotí si mě na tajňáka, a to je takové nepříjemné. Ale když přijdou, tak jsem ráda, protože většinou jsou strašně hodní a vždycky mě nakopnou, abych zase něco dělala.

Ty nemáš žádného přítele?

Nemám.

To nechápu… A nejsi vybíravá?

(smích) Asi jsem. Na druhou stranu při všem, co dělám, nevím, jestli by se mi někdo hodil do toho mýho života. Myslím si, že bych byla dost líná a že bych se věnovala jenom jemu. A nedělala pak nic.

Sportuješ?

Sportuju. Já jsem závodně tančila asi sedm let, což mě strašně bavilo.

Jaký tanec?

Streetdance. Byla jsem pod vedením Yemiho, to bylo super. Těsně před maturitou jsem ale skončila, protože jsem si říkala, že to nezvládnu. Asi bych to zvládla časově, ale no… Byla jsem z té maturity prostě nervózní. Potom jsem se snažila chodit do posilovny. Momentálně přemýšlím, že si zajdu na nějaké taneční lekce. Jen tak ze srandy, už bez nějakých soutěžních ambic.

Za co nejraději utrácíš?

Za cestování a za koncerty. To je moje, to miluju.

Prozraď mi, kde všude jsi byla, a kam by ses chtěla podívat?

Je pravda, že jsem ve svých 20 letech navštívila spoustu míst, ale můj sen je navštívit každý kontinent. Velmi mě překvapila Asie, kam jsem se bála letět, protože je to úplně jiný svět. A navíc jsme tam letěli jen s kamarádem, takže to bylo pořádné dobrodružství. Ráda bych zmínila návštěvu velkého Buddhy v Hongkongu, kam jsme se dostali pomocí lanovky nad městem a horami, což bylo dechberoucí a nikdy na to nezapomenu.

Nejstrašidelnějším zážitkem pro mě určitě byl falešný teroristický útok na festivalu v New Yorku, kde jsem si opravdu myslela, že umřu. A kdybych měla zmínit nejvíc stresující situaci, asi to bude ztracení peněženky v Itálii, kdy jsem nevěděla, jak se dostat domů. Nakonec se ale vše vyřešilo. Vystoupení z komfortní zóny člověk občas potřebuje.

Kolik nejvíce za dovolenou jsi utratila?

Nechci zmiňovat žádné částky, ale asi to bude za můj výlet do Ameriky v roce 2017, kdy jsme projeli západní pobřeží a New York.

A teď mě zajímá setkání s Justinem Biebrem…

Justin byl – a pořád je – má inspirace v tom, že se nikdy nesmím vzdát svých snů. Možná je to klišé, ale opravdu mi jeho příběh o tom, jak se z kluka, co hrál na ulici, stala největší hvězda, pomohl. Proto se myšlenku „Never Give Up On Your Dreams“ snažím předávat i já teď a denně mi chodí zprávy od lidí, jak moc jim to pomáhá a jak si plní i své sny. Píší mi o úspěších ve sportu, ve škole, v osobním životě – a to mě dělá šťastnou.

Mě tohle naučil Justin a jsem ráda, že teď to můžu „učit“ lidi já. Samozřejmě miluju jeho hudbu, musím tedy přiznat, že mi stylově jeho tvorba byla na jeho začátcích bližší, ale pořád ho budu podporovat na každém kroku. Co stojí za zmínku, je třeba to, že sledovaní jeho rozhovorů a překládání jeho písniček mi neuvěřitelně pomohlo s angličtinou. A lidi se mě dodnes ptají, jak to, že umím tak dobře anglicky. Není to školou, ale sledováním desítek rozhovorů mých oblíbených interpretů.

S kým dalším by ses chtěla ještě setkat? A jsi ochotná za to zaplatit?

Tohle bude asi znít zvláštně, ale já potkala všechny, koho jsem chtěla. Justin Bieber, Shawn Mendes, spoustu mých oblíbených amerických youtuberů… Ráda bych je potkávala znova a znova. (smích)

Kdyby se chtěl někdo setkat s tebou, jaká by byla tvá cena?

Lidi se se mnou můžou potkávat na různých akcích, cenu neurčuji já.

Myslíš si, že se budeš pořád živit díky Youtube, nebo někdy využiješ i školu, kterou studuješ?

Nevím ani to, co si dám zítra na snídani, takže opravdu nedokážu odhadnout, co bude s Youtubem za pár let. Doufám, že to vydrží, jak jen dlouho to půjde, a já se pokusím točit pořád. Jsem na vysoké škole, mám za sebou první semestr, druhý jsem teď přerušila a vracím se opět v říjnu. Studuji marketing, ale nejsem si jistá, jestli je to skutečně to, co bych chtěla dělat celý život. Naštěstí je mi jen 20 a mám před sebou spoustu let na rozhodování.

Co plánuješ na léto?

Na konci léta letím do Kanady, ale jinak zatím další plány moc nemám.

Proč si zkracuješ příjmení?

Ty jo, to ani nevím. Kdybych si měla založit kanál teď, tak tam mám příjmení asi celé. Tenkrát jsem měla ambice točit v angličtině, tak možná proto to „Sulc“.

Moc děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v mezinárodní soutěži i v životě.

 

Co je Global Social Awards?

Už brzy zažije Praha největší událost „social“ světa. Do metropole míří světová jména sociálních sítí na Global Social Awards, které poprvé v historii ocení inspirativní osobnosti v mezinárodním rozsahu. Do Prahy přijede více než 40 světových influencerů i osobností spjatých s digitálními platformami a sociálními sítěmi. Pro fanoušky i odborníky je připraven třídenní program od Meet&Greet (27. května), přes GLOSA Talks konferenci (28. května), až po samotný hvězdný galavečer (29. května). Moderátorkou večera bude česká supermodelka Karolína Kurková a dorazí i světové hudební hvězdy, jako jsou Alma, Alice Merton a další. K dostání jsou i vstupenky na pre-párty a setkání s influencery nebo na galavečer.

Rychlá zpověď:

Jak byl popsala jednou větou oslavu svých dvacátých narozenin.

Byla jsem s mamkou v divadle, nic extra záživného, ale bylo to pěkné.

Co pro tebe znamená youtube ve třech slovech?

Nejlepší práce na světě v jednom.

Proč nemáš žádný vlastně merch?

Protože si myslím, že je to předražené, takže pokud já budu chtít něco udělat, tak to bude muset být cenově dostupný a hezký. Moje, stylový.

Co pro tebe znamená výhra blogerky roku?

Můj největší úspěch, jsem na sebe hrdá, pod dlouhé době.

Co bys dělala, kdyby v Česku nastal blackout?

Asi bych si sedla ke stáhnutému seriálu a nakoupila bych si hodně jídla.

Čím jsi chtěla být jako malá?

Zpěvačka nebo tanečnice. Rodiče měli ambice, že bych byla doktorkou, ale to nevyšlo.

Kolik žádostí o rande ti přijde za jeden den?

Žádný! Žádný... takže kluci jsem single, takže můžete psát!

Nejhorší koment od hejtra?

Moc to nečtu, ale něco jako jsi trapná, trapný video, ale nic extrémního.

Co chceš dělat za 10 let?

Dělat pořád to, co dělám a být u toho pořád šťastná.

Čím tě překvapil Justin Bieber?

Tím, že byl strašně snědý a že skvěle zpívá i na živo.

Čím bys chtěla zachránit svět?

Asi tím, že bych chtěla namotivovat lidi, aby se měli více rádi.
Jakého politika nemáš ráda?
To tu nechci úplně ventilovat, Praha má jiné názory než okolní města. Ale kdybych měla jmenovat alespoň někoho ze zahraničí, tak úplně nesouhlasím s paní Merkelovou.

Dieta podle Anny Šulc?

Čokoláda a tak, snažila jsem se nejíst 30 dní sladké, vydržela jsem to, ale to bylo poprvé a naposledy.

Nejhorší bolest, kterou jsi kdy zažila?

V září 2018, kdy jsme zažili takový falešný teroristický útok, tak z toho jsem se vzpamatovávala hodně dlouho.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Do kolika tak denně pracuješ?

Tak do půlnoci.
Tak to máme těžký, děkuju.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - idol Sebastian Navrátil:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - dcera Ivany Tykač Olga Grillová:
Zobrazit článek