Rychlá zpověď - Expertka na etiketu o prohřešcích prince Williama, vévodkyně Kate i českých politiků

S expertkou na etiketu o prohřešcích ale i přednostech slavných lidí
28. listopadu 2017
 
Hlavní stránka Nové články

Etiketě se naplno začala věnovat v roce 1994, teď už se Evě Filipové přezdívá "první dáma etikety". Původně vystudovaná fyzioterapeutka se dostala až na vrchol společenského žebříčku. Kromě etikety se ale ještě také věnuje vaření a vydávání kuchařek. Přestože měla plné ruce práce s vydáváním knihy "Etiketa se šarmem", našla si chvilku na rozhovor pro Luxury Prague Life, kde pohovořila nejen o kladných stránkách světové smetánky, ale také i o nedostatcích jedné hollywoodské celebrity a řady českých politiků...

Eva Filipová je první dámou etikety u nás.

Rychlá zpověď

Od kdy se etiketě naplno věnujete?

Nejdříve jsem se obklopila takovým úžasným týmem lidí, kteří byli odborníci ve svém oboru a začala jsem dělat kurzy pro ženy. Měla jsem specialisty na vizáž, zdravou výživu, psychologa, psychiatra, atd. Podařilo se mi dát dohromady tým předních odborníků. Kurz trval tři dny, byl pravděpodobně první tohoto druhu u nás. Probíhal v tehdejším v hotelu Fórum Praha. Někdy jsme skutečně byli sami překvapeni, jak se za tři dny z těchto žen staly úplně jiné osoby. Kolikrát přijely ženy z venkova, takové šedé myšky, některé měly nízké sebevědomí, jiné měly problémy v manželství... Celé ty tři dny měly, docela bych řekla, náročný „výcvik“ od rána do večera. Pak odjížděly s úžasným sebevědomím. Ale přihlásily se i ženy, které vypadaly tak dobře, že jsem si říkala, proč vlastně přišly.

Chodily mi od nich pak dopisy, které mi udělaly radost. Že jim to zachránilo manželství a tak. To bylo prostě skvělé. Dařilo se to. Na základě těchto kurzů jsem pak dostala nabídku z novin, zda bych mohla psát sobotní sloupky o společenském chování. Byl to tehdy deník Telegraf. Přijala jsem a od té doby píši.

Kde jste na to přišla? A hlavně - kde jste se to vy sama naučila?

Vdala jsem se za hoteliéra. Můj muž byl generálním ředitelem mezinárodního hotelu a prezidentem Národní federace hotelů a restaurací. Předtím jsem pracovala na Klinice rehabilitačního lékařství na Vinohradech, žila jsem úplně jinak, nepohybovala jsem se ve společnosti, tak jsem sama měla někdy problémy. Musela jsem se mnohé naučit. Měla jsem dobrý základ z rodiny, ale někdy potřebujete vědět víc, mnohem víc. Můj muž byl velmi striktní, vyžadoval mě po svém boku, velmi často jsem byla hostitelkou. Jezdila jsem s ním po světě, já tomu říkám, že jsem mu dělala křoví (smích), tak jsem vše musela dostat pod kůži. Taky jsem studovala na Mezinárodní škole pro estetiku v New Yorku a učila se, kde se dalo. A když jsem ve společnosti pozorovala lidi, všímala jsem si, že mívají problémy, co jsem měla já. Protože nejistota se vždy projeví a je vidět.

Nebylo to tou dobou?

Ne, ty problémy mají ženy pořád! (smích) To nebylo dobou, to se moc nemění. V každé době jsou nějaká pravidla etikety, ta jsou daná a přes ty nejede vlak.  Když jsem ve společnosti pozorovala, jak jsou někdy ženy nejisté stejně jako jsem byla já, tak mě napadlo, že napíšu malou knihu o etiketě a napsala jsem Společenskou nápovědu. Byla to malá knížka. Chodili za mnou známí a říkali, proč jsem toho nenapsala víc .... Takže takhle to všechno začalo.

Jak je možné, že když se řekne slovo "etiketa", tak mě napadne Ladislav Špaček a ne vy, přitom to už děláte tak dlouho?

Pan Špaček začal psát o etiketě pravděpodobně později než já, protože on v té době byl u Václava Havla. Jako jeho tiskový mluvčí byl samozřejmě hodně vidět v televizi a později se mu díky tomu dobře nastartovala kariéra mistra etikety.

Říkáte, že v každé době platí pravidla etikety, ale mně přijde, že ji nikdo nedodržuje, že je ta doba až moc uvolněná.

Rozhodně. Etiketa se samozřejmě změnila. Už i docela nerada se obracím na Gutha Jarkovského, od jeho dob se změnilo hodně. Samozřejmě se všechno uvolnilo, ale takový ten základ etikety bude vždycky stejný - tedy slušnost, zdvořilost, čestnost, slušné vystupování. To se nezměnilo, to bude platit vždycky, za každé doby, za každého režimu. Uvolnilo se ale oblékání, to se uvolnilo nesmírně, i způsob, jak jíme. Začal se používat nůž tam, kde se dřív nepoužíval, jsou nové technologie, dřív nebyl mobil, musela vzniknout nová pravidla. Základ etikety, slušné chování, bude ale platit vždycky. Lidé nemají rádi agresivní lidi, hulváty, nemají rádi, když se někdo neumí chovat u stolu. Nikdo nechce stolovat s někým, kdo u stolu krká a dělá i jiné věci, protože naše evropská kultura je prostě taková. Některá dřívější pravidla jsou díky tomu, jak se změnila doba, někdy úsměvná až komická.

Luxusní mezonetový byt na prodej na Praze 6
Luxusní mezonetový byt na prodej na Praze 6, Praha 6

Jaká?

Hodně se ve společnosti změnilo postavení žen. Třeba dřív nemohla žena jít sama do hotelu. To bylo něco nepředstavitelného. Asi nejvíc se uvolnilo oblékání. Například v hotelu byla pravidla přísná. Ve dne stačil vycházkový oblek s dlouhými kalhotami, večer se v každém dobrém hotelu bylo nutné převléct. Ve velkém hotelu pouze do smokingu. Krátké kalhoty a „turistické punčochy“ jak bylo psáno, patřily pouze do hor. Plavky se hodily pouze k pobytu na jezeře nebo k vodním sportům. Ve městě nosily ženy vždy klobouk. Na velké premiéry a do opery byla nutná velká toaleta. Dáma musela mít vždy večerní plášť. Muž mohl nosit kapesník vždy jen v kapse kabátu nebo kalhot. Do vnější náprsní kapsy mohl zastrčit jen čistý ozdobný kapesníček, který měl svá pravidla. Kapesníčky s barevnou obrubou se nenosily ke společenskému obleku. Kapesníky s krajkami byly nepřípustné. Stolování vyžadovalo striktní dodržování pravidel. Správné používání příborů bylo nutností. Knedlíky, noky a podobné přílohy se nekrájely nožem, nýbrž vidličkou v levé ruce. A mnoho dalších věcí...

Mně tedy přijde, že se neumí chovat strašně moc lidí.

Každá generace si stěžuje. Je fakt, že to tak někdy působí, někdy mám pocit, že si někdo řekne, že může jít v čem chce, že nemusí dodržovat předepsaný dress code, když to situace vyžaduje. Může, ale pak se nesmí divit, že je za hlupáka. Vždycky, když je někde napsané, na pozvánce nebo přímo na stránkách restaurace, tak je potřeba hostiteli vyhovět. Když je někde dresscode black tie, což znamená motýlek, tak je prostě povinností toho člověka si vzít motýlka, a ještě ke všemu černého, ne žádného jiného barevného, protože to je prostě směšné. A to bude platit vždycky.

Vy jste o etiketě napsala několik knížek.

Moje poslední, co měla na konci listopadu křest, Etiketa se šarmem, byla čtvrtá. O vaření jsem jich napsala už sedm.

Jak se tam dostaly ty kuchařky?

Strašně mě jídlo baví. Díky manželově práci jsem vždy byla u zdroje společenského chování a úžasné gastronomie. Procestovala jsem s ním velký kus světa, navštívila ty nejlepší restaurace. Když jsme se účastnili světových kongresů nebo pobývali v hotelech společnosti Intercontinental a v jiných hotelových řetězcích, tak kuchaři byli vždy na nejvyšší úrovni. Díky tomu jsem byla u zdroje skvělého jídla. Mohla jsem si s kuchaři povídat, být s nimi v jejich kuchyních a učit se od nich. Strašně ráda jím a vařím, je to opravdu můj velký koníček.

Jednou jsem byla na dovolené a pamatuji si, jako by to bylo dnes, že jsem tam viděla nádhernou kuchařku a já si řekla, že až přijedu domů, tak napíši taky krásnou kuchařku. Všimněte si, že na všech kuchařkách české kuchyně byla na titulní straně knížky vyfocená kachna, šest knedlíků, zelí a přetékající talíř. To mě popuzovalo, protože jsem měla pocit, že i česká kuchyně si zaslouží pěknou prezentaci. Navíc jsem znala u nás kuchaře, kteří byli výborní, senzačně vařili a jejich gastronomie byla na vysoké úrovni. Takže jsem dala dohromady českou kuchyni v odlehčeném tónu a moderním pojetí. Gastronomie a etiketa se velmi prolíná. Jeden bez druhého nemůže být a vždy říkám, že nejtěžší kapitolou etikety je, jak se chovat u stolu.

Proto vždycky, když jsme spolu, tak jsem nervózní. (smích)

To ne! To je zbytečné, protože já nikdy nikoho nepoučuji, protože to by byl největší prohřešek etikety. Když se mě někdo zeptá, tak mu ráda poradím, ale nikdy bych nikoho sama nepoučovala. Nejdůležitější se, když někdo něco neví, tak se nebát zeptat. Nesnažit se předvádět, že všechno vím, všechno znám, protože každý, kdo etiketu ovládá, tak stejně za chvíli ví, že to není pravda. Když jsem s někým u stolu, tak po pár minutách vím, jak si stojí se společenskými pravidly. Nejdůležitější je se chovat mile a přirozeně, na nic si nehrát, to pak každý všechno odpustí.

Odpouští se smrtelníkům, ale těm, co jsou například vidět v televizi, těm už ne. Vnímáte nedostatky?

Vnímám. Ale začala bych tím lepším. Myslím, že třeba pro dnešní generaci mladých lidí je úžasným příkladem vévodkyně Kate, manželka prince Williama. Ona se velmi dobře obléká, rozlišuje situace a příležitosti, na které jde. Výborně se prezentuje a má přirozený šarm. V každém případě má poradce, ale já vnímám, že to má hlavně i v sobě. Líbí se mi. Ne každý stylista všechno vychytá. Ona má cit pro věc a styl, což považuji za to nejdůležitější. Umí si sama velmi dobře z nabídky vybrat a je příkladem toho, jak by měla vypadat mladá dáma. Je moderní, je milá svým chováním. Ještě jsem na ní nezaznamenala nic, co by mi vadilo. Má vždy správnou délku šatů, kalhot, sukně. Má skvělý střih, co sedí její postavě. I kdyby měla sebelepšího stylistu, tak ona sama si s tím umí pohrát.

Co její manžel?

Muži mají velkou výhodu v tom, že když mají dobrého krejčího, tak oblek jim vždycky sedne. Pak už toho nemůžou moc zkazit. Když chtějí vypadat dobře, tak si vezmou kravatu, když je black tie, tak je předepsaný motýlek a princ William vždycky dostane senzační oblek a na volný čas je vždy taky dobře oblečen, myslím, že mu Kate i ráda poradí. Zdá se mi, že ženy velmi dobře formují i oblékání muže. Jak se říká, za vším hledej ženu. Chytrá žena umí vždycky nenápadně poradit, pokud se jí právě nelíbí, co si manžel oblékl.  

A co to horší chování?

Za nechutné a manipulativní chování považuji například producenta Weinsteina, který produkoval se svým bratrem řadu veleúspěšných filmů včetně snímků Zamilovaný Shakespeare, Králova řeč, Frida, Anglický pacient. Příklad toho, jak je silná pozice moci a strachu, když nevyhovíte, sexuálního harašení v opravdovém slova smyslu. Ozvalo se spousta žen, a hereček, které s ním pracovaly. I Kate Winslet. Kritizovala jeho chování, nedalo se s ním vyjít, byl velmi nepříjemný. O některých věcech není prý ani připravena veřejně mluvit, přestože se jí netýkalo přímo sexuální obtěžování.

A když se podíváme na naši politickou scénu?

K té mám hodně výhrad... Naši polici nedělají vůbec nic pro to, aby vypadali reprezentativně, tak jak veřejně činná osoba vypadat má. Někdy je to skutečně k pláči, jak se prezentují. Třeba takový základ je, mít umyté vlasy. A to nemluvím o tom, že by muži měli mít sestřih vlasů, upravené vousy. Vrátil se trend vousů a knírů.  Měli by je mít však perfektně upravené. Ale i to jsem schopna odpustit, ale ty nemyté vlasy ne. A to nemluvím o jejich chování, myslím tím vulgární výrazy, povýšenost, aroganci projevu.

Co potom říkáte na Ivana Bartoše nebo na Vladimíra Franze, co kandidoval na prezidenta?

To je vizitka člověka. Když se člověk rozhodne, že vstoupí na veřejnou scénu, tak s sebou nese i povinnosti a jednou z nich je dobře reprezentovat náš stát. A k tomu nepochybně patří celkový vzhled. Dredy ani tetování nejsou standardní. Pana Bartoše zachraňuje název strany, že tak trošku jako pirát vypadá. Co u něho pozitivně hodnotím, je vždy oblek a u toho mu není příliš co vytknout. Ty vlasy si i trošku ostříhal, ale rozhodně si nemyslím, že je to ideální.

S tím už ale nejde udělat nic jiného než to oholit.

Asi ano. Já ho naprosto chápu, že je to jeho image, snaha se odlišovat, ale myslím, že časem možná sám dojde k jinému rozhodnutí...  

Někdo by řekl, že tohle všechno oblékání je drahá záležitost.

S tím nesouhlasím. Ten, kdo má vkus, tak se dokáže obléct i za málo peněz. Navíc dnešní móda hodně kombinuje - staré s novým, značkové s neznačkovým, laciné s drahým. Nikde není napsané, že člověk musí být zahalen od hlavy až k patě ve značkovém oblečení. Někteří jsou oblečení za statisíce a stejně to nevyzní dobře. Zase je to o vkusu a stylu a umění se v tom dobře pohybovat.

Jak jsou na tom Češi oproti zbytku světa?

Já si myslím, že české ženy, muže nevyjímaje, mají velký zájem na tom, aby dobře vypadaly, stejně jako všude na světě. Navíc Češky jsou většinou krásné. Zajímají se o módu a hezky se oblékají. Je škoda, že někdy ztroskotají na detailech.

Jakých?

Třeba jsou hezky sladěné, ale pak si vezmou například špatné punčochy. Silné tělové punčochy, takový detail. To jsou sice drobnosti, ale ty rozhodují. Když si musíme vzít punčochy, tak ty nejtenčí, které existují, aby neměly lesk a aby byly neviditelné.

Co říkáte na ponožky v sandálech?

Toho se asi už nikdy nezbavíme. Tomu už dnes říkám prohřešek.

Jenže oni na to odvětí, že mají ponožky, aby neměli puchýře, nebo jim noha neklouzala.

Všechno se dá vyřešit. I ortopedické boty mohou vypadat slušně. Nebo si mohou vzít dlouhé kalhoty. Navíc sandály už nejsou vůbec žádoucí, stejně tak, jako kraťasy. Když si muž chce vzít krátké kalhoty, tak to musí promyslet. Hodí se na pláž nebo do hospody na pivo, ale ne na večeři do restaurace.

Ale nejsme ostuda světa, že?

Ne, určitě ne. Ale je prostě škoda, když se stylizujeme do něčeho, co nám nesedí. Každý by si měl vytvořit svůj vlastní styl, toho se držet.  Aby se cítil dobře, protože pak se chová přirozeně. To jde ruku v ruce.

Evo, moc děkuji za rozhovor. 

Rychlá zpověď:

Jak velký trapas je na stupnici od jedné do deseti vybrat špatné víno k jídlu?

To není žádné velké drama, tak já myslím, že pět.

Jak by měl být člověk oblečený u vánočního stromku?

Svátečně.

Který národ vychovává gentlemany?

Rakušáci, Němci, Italové, Francouzi.

Co nejhoršího může ve společnosti udělat žena?

Když mluví vulgárně.

Nejčastější chyba mužů při večeři?

Když používají párátko a šťourají se v zubech.

Jakou nejčastější chybu dělá v projevech podle vás pan prezident?

Nemá vzpřímené držení těla, mluví monotónně a někdy používá vulgární slova.

V čem chybují lidé u pracovního pohovoru?

Jsou trošku nepřirození a chtějí se dělat lepší, než jsou.

Dodržovala se etiketa víc v letech minulých než dnes?

Já myslím, že se dodržuje pořád stejně, protože vždycky si ty starší stěžují na ty mladší.

Měla by být etiketa předmětem na základních školách?

Jednoznačně, měla.

Kde se Vy osobně cítíte svobodně a nesvázaná společenskými konvencemi?

Nejradši jsem v kruhu přátel a rodiny.

Kdo Vás naposledy naštval nevhodným chováním?

Někteří politici ve své honbě za úspěchem a za tím, aby se prosadili.

S kým byste nikdy neseděla u jednoho stolu?

S někým, kdo cíleně týrá děti a staré lidi. A nikdy bych nechtěla sedět u jednoho stolu s vrahem, ze kterého média dělají celebritu.

Kdo je pro Vás vzorem dobrého chování?

Musím říct, že rodiče, tatínek, to je gentleman.

U jakého povolání je jedno, jak se dotyčný chová?

U žádného.
Dotazovaný se ptá respondenta:

Kde byste chtěla být, kdybyste zrovna teď nebyla se mnou a nedělala rozhovor?

Na dovolené, na kterou jedu už za pár dní.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (5)

Eva ráda tráví volný čas v přírodě.
Podle Evy Filipové je nejdůležitější zůstat sama sebou.
Manžel a dcera Eva jí dělají největší radost.
První dáma etikety má svůj styl.
Její poslední kniha o etiketě měla křest na konci listopadu.
View photo gallery

O autorovi

Vystudovala jsem humanitní vědy. Zajímám se o psychologii, ráda čtu červenou knihovnu jako útěk od reality všedních dní. Mojí největší vášní je cestování a dobré víno.
Karolína Lišková
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 942 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m

4 + 1 130 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha 3
Praha 3

Byt na pronájem-Praha 3

5 + KK 184 m²
80 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 116 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m

Atypický 358 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks