Top hledané
Výsledky (0)
Už vím, co je pro mne v životě nepostradatelné...

Rychlá zpověď - Ivana Jirešová: O víře, minulých životech a životní lásce

Tereza Janatová
14. března 2017
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut

Česká herečka, zpěvačka a velká milovnice jógy v rozhovoru o duševní síle a životní rovnováze.

Když se řekne éterická bytost, patříš k těm, které jsem si do této kategorie zaškatulkovala. Cítíš se tak i ty sama? 

Přiznávám, že se tak necítím. Nohama na zemi jsem někdy až nezdravě často. Pravdou ale je, že si ráda pluji v oblacích, když si to můžu na chvíli dovolit. Éterická bytost je pro mě křehká, drobná víla, která potřebuje chránit. To není můj případ. Některé věci vnímám intenzivněji, jsem přecitlivělá, ale bezbranná si nepřipadám. Ti, co mě znají dlouho ví, že jsem cít'a a ti noví si o mě někdy myslí, že jsem drsoň. 

Vyznáváš zdravý životní styl. Někde jsem četla, že tě zdravý přístup k životu nadchnul, když jsi randila s kulturistou. Dodržuješ to striktně i teď nebo už si dopřeješ i nezdravé věci?

Moje první láska byl fitness trenér a bylo to opravdu hodně dávno. Jeho základními radami, jako kdy jíst bílkoviny a kdy sacharidy, jsem se ale dost dlouho řídila. Poslední dobou žiju opravdu velmi rychle, tak už snad na nezdravé věci ani nemám chuť. Když je nejhůř, tak se prostě přejím k prasknutí něčím zdravým. :)

V každém případě si ty nezdravé věci určitě můžeš se svou postavou dovolit. Na čem hřešíš?

Občas.... občas si dám ještě v divadle cigaretu nebo když je hodně velký stres, hřeším pak třeba jedním pivem, červeným vínem nebo hořkou čokoládou s chilli - což vlastně nejsou žádné hříchy!

Nemáš někdy chuť lidem, kteří jedí extrémně nezdravě, to jídlo vytrhnout z ruky a poučit je, že by se takhle stravovat neměli?

To mě samozřejmně bolí jen u těch nejbližších. U ostatních to neřeším. Nežiji v jejich tělech a hlavně je to jejich volba a já ji respektuji. 

Zdravě založený člověk jako ty dělá určitě i očistu organismu a půsty. Jaké půsty praktikuješ a jak dlouho většinou trvají?

Dříve jsem na doporučení mojí guru jogínky praktikovala na jaře a na podzim pětidenní očistnou kůru. Minulý rok jsem to nestíhala, tak byl jen protiparazitální balíček z bylinkářství Jukl a koloidní stříbro. Jsem přesvědčena, že hladovění v hlídané míře může člověku opravdu hodně pomoci.

Loft na prodej Praha 218m
Loft na prodej Praha 218m, Praha 6

Co se pohybu týče, cvičíš jógu. Kolik let už se jí věnuješ a kolikrát týdně?

Cvičím ji 14 let a zrovna v tuto chvili se opět citím jako začátečník. :) Snažím se cvičit ji alespoň třikrát týdně a proložit to během. Kolikrát se ale stane, že se kvůli práci a péči o Sofii dostanu ke cvičení tak 2x za 14 dní. Díky mojí profesi se bohužel jakýmkoliv pravidelným aktivitám nemůžu věnovat.

Slyšela jsem, že jsi jógu začala předcvičovat. To je pro tebe tak magická?

To není pravdivá informace. :) Zatím nemám ambice ji předcvičovat. Uvědomila jsem si, že témeř 80 procent svých aktivit musím řídit sama. Když už si udělám čas a jdu cvičit, jsem štastná, když mě někdo vede. Vlastně si u toho odpočinu. Na to, být dobrým učitelem, bych potřebovala mít více času a v neposlední řadě také znát teorii. Z praxe ovšem vím, že je pro můj život joga nepostradatelná. 

To zní skoro, jako bys bez ní nemohla existovat. Dokázala by ses jí vzdát? A za co bys ji vyměnila?

To je pro mě dost fatální otázka. Mám to tak v hlavě nastavené, že bych ji dokázala praktikovat i ve vězení nebo kdybych byla někde zavřená o dvou metrech čtverečních (smích). Na tohle se mě prosím neptej. No.... Kdybych místo toho mohla plavat denně v moři nebo chodit po horách tak mmoooožžžnáááá! (smích)

Někde jsem četla, že věříš v minulé životy. Jak ses k tomu dostala a zjišťovala jsi, kým jsi v minulosti byla?

Já v ně věřím. Přesně nevím, jaká kniha nebo informace byla tím prvním ujištěním, ale mám pocit, že už je to dnes i vědecky dokázáno, nebo ne? Nezjištuji, kým jsem byla, protože těch životů bylo určitě mnoho. Podle nedávné informace jedné léčitelky jsem byla mladým filosofem, který zemřel velmi mlád. Ale to není vůbec důležité, protože jsem byla určitě kdekým. (smích)

Myslíš, že minulé životy ti dokáží dát odpovědi na to, co se ti děje v současném životě?

Domnívám se, že není stěžejní si takové otázky pokládat. Pokud se nám podobné problémy stále dějí dokola, je možná dobré myslet si: "Ano, to se mi děje, protože jsem tehdy....." Mnohem podstatnější je ale tuto výzvu skutečně přijmout a snažit se s ní v životě pracovat a posouvat se dál. 

Kým by ses chtěla vlastně ideálně stát v příštím životě?

Ještě nevím, jestli bych se chtěla vrátit, ale asi budu muset. V tom případě mám dvě fantastické varianty: 1. Být úžasnou mámou alespoň čtyřem dětem, mít úžasného muže a krásný dům na překrásném místě a nebo varianta číslo 2: Být geniálním sólovým zpěvákem nebo muzikantem a koncertovat po celém světe. :)

Takový život zní jako dost velká odměna. Slyšela jsem, že další život dostaneš buď za odměnu nebo za trest na základě toho, jakým jsi byla člověkem v tomto životě. Myslíš, že to tak je?

Na to Ti nedokážu odpovědět, jsem přece jenom smrtelnice (smích). Myslím si ale, že to většinou funguje jako ta váha, co byla v pohádce S čerty nejsou žerty, na kterou před odchodem na onen svět položíš pytel dobrých skutků a pytel těch špatných. Často se bohužel ale stává, že během jednoho života se ty "odměny" nebo " tresty" nestačí uskutečnit.  

V co nebo v koho vlastně věříš? 

Věřím v sebe, v sílu člověka. Domnívám se, že naše možnosti jsou obrovské. Ale všichni jsme "zauzlováni" problémy, které nás blokují. Náším úkolem je podle mě snažit se "rozmotat" co nejvíce stagnací a strachů, což je dost obtížné. Věřím v pravdu a upřímnost lidského konání, věřím v lásku a potažmo v zázraky. 

Myslíš, že by lidé měli v něco věřit?

Jsem přesvědčená, že za všech okolností lidé musí věřit, protože je to základní nosný pilíř života.

Kdyby ses měla zamyslet nad tím, co z tvého života je největší luxus. Co by to bylo?

Moje vnitřní svoboda.

Rychlá zpověď:

Maso nebo zelenina?

Zelenina.

Sukně nebo kalhoty?

Kalhoty.

Oblíbené jídlo?

Zelenina, polévka, ovoce, ořechy.

Čím jsi chtěla být jako malá?

Herečka.

Co nejradši nakupuješ?

Oblečení.

Jaké?

Které je mi pohodlné, je zajímavé. Pak samozřejmě ráda nakupuju boty, kabelky a tašky. Tašky - cestovní tašky!

Joga nebo herectví?

Dohromady.

Komedie nebo drama?

Je pořád komedie, ale chtěla bych sem tam nějaké drama.

Na čem jsi byla naposled v kině?

Byla jsem naposled v kině na posledním filmu Jima Jarmusche Paterson. A usnula jsem u toho. Vůbec mě to nebavilo. Byla to nuda.

Pop nebo rock?

Ani jedno.

Ranní ptáče nebo noční pták?

Ranní ptáče. V mojí profesi je to ojedinělé.

Tvůj oblíbený herec?

Jean Reno.

Bílá nebo červená?

Bílá. Absolutně bílá.

V kolika letech jsi dostala první pusu?

Vím to přesně. V šesté třídě. Takže mi bylo jedenáct, dvanáct. Doufám, že to nebude slyšet moje dcera.

Zpíváš si ve sprše?

Jo. Někdy jo.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Jak se máš?

Já se mám skvěle. Děkuju.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze