Rychlá zpověď Ivana Mentlová: Nejen o módě a dokonalých kožešinách

Česká návrhářka, proslulá dokonalým zpracováním kůže a kožešin, prozradila, jaký kožich by rozhodně neměl chybět ve vaší skříni a jaké materiály vévodí její nové kolekci.
19. prosince 2016
 
Hlavní stránka Nové články

Rychlá zpověď

V loňské kolekci ses inspirovala osmdesátými léty. Co vévodí té letošní?

Inspirovala jsem se grunge stylem, devadesátkami, dobou, ve které jsem vyrůstala. Takže jsou tam hodně oversize střihy, výraznější ramena, široké kalhoty s vysokým pasem, overaly, sukně v délce nad kotníky, ale i XXL trika. Tváří kampaně je herečka Aňa Geislerová, které jsem ale vybrala ženštější styling.

A co materiály? Ty jsi známá dokonalým zpracováním kůže.

Materiálům pochopitelně kůže vévodí. V kolekci najdete semiš, barvenou kožešinu, samet, úplety, vlnu, hedvábí nebo exotickou kůži. Velká část kolekce je vyrobená z jehnětiny v různých úpravách.

Pokud ale vím, devadesátky nejsou zrovna obdobím, ke kterému tíhneš.

Mám ráda bohémský styl sedmdesátých let. Módu jsem začala vnímat brzy, vzpomínky mám už z raného dětství. Sledovala jsem, co má máma ve skříni. Nechávala si šít i boty na míru, hodně se o módu zajímala. Pak přišly děti a už na to neměla tolik času. Já z toho čerpám do dnes. Asi i má nátura s tím souvisí. Dítě se mi narodilo až po čtyřicítce. Pořád jsem se cítila dost mladá a potřebovala jsem takovou tu volnost v práci, ve vztahu. Tedy ne, že bych toho někdy zneužívala. (smích) Byla jsem zvyklá žít ze dne na den. Rozhodovala jsem se, kam poletím a co budu dělat ze vteřiny na vteřinu. Jistá uvolněnost ve mně vždycky byla.

Bohémství se ale s dítětem úplně neslučuje. S potomkem se všechno mění. Utnula v tobě tu bohémskost dcerka Isabela? 

Dcera překopala totálně můj denní režim. Dokud jsem byla bez ní, pracovala jsem dlouho do noci a dospávala to dopoledne. Teď už to ale nepřipadá v úvahu, i když stále nejvíc pracuji v noci a vstáváme v sedm, v osm. Ještě ve třiceti jsem si nedokázala představit, být mámou. Moc si to užívám a sama jsem překvapená, jakou mám trpělivost. Užívám si to i přes to, že nemám žádný čas pro sebe. Skloubit rodinu s kariérou je náročné. Dřív jsem byla zvyklá pracovat dvacetčtyři hodin denně a všechno s prací souviselo. To už je minulost.

Když je vše spojené s dcerou, nenapadlo tě začít tvořit pro děti?

Na začátku. Když byla dcera menší, tak měla koženou sukni a i nějakou vestičku. Ale uspět s tím tady v Čechách? Lidé moc neinvestují do dětského oblečení. Ze všeho rychle vyrostou, málo rodin na to má prostředky. Asi by se tady s luxusní kolekcí pro děti nedalo uživit.

Co se týče kožešin pro dospělé, tak tady v Čechách asi nemáš konkurenci. Změnil se nějak tvůj přístup k práci od té doby, co je o tobě víc slyšet?

To ne. Zvýšila se poptávka, Lidé zjišťují, že věci jsou kvalitní, takže se vrací a nabalují se na ně další zákaznice. Hodně pomáhají sociální sítě, Instagram. Díky tomu se to, co děláš, snáze dostane mezi lidi.

Tvoříš z přírodních materiálů. Napadlo tě někdy vyměnit je za něco jiného?

Přírodní materiály mají úžasné vlastnosti. Neustále se vyvíjejí nové technologie zpracování kůží. Jehnětina může vypadat jako kožešina, lze ji barvit, je tam obrovské množství kombinací. Zatím nehodlám vyměnit sortiment materiálů.. Ale zajímá mne i etická stránka věci. Všechny kožešiny, ze kterých tvořím, pocházejí z evropských farem a mají certifikaci origin assured.

Luxusní byt s terasou 100m Praha 1
Luxusní byt s terasou 100m Praha 1, Praha 1

Říkáš, že jehnětinu barvíš. Jaké barvy jsou v aktuální kolekci?

Khaki, bordó, černá, šedá, cihlově červená, petrolejově modrá, pudrová, lesní zelená, fialová. 

Jaké materiály si klienti oblíbili?

Samozřejmě se nejlépe prodávají věci, které nejsou tak drahé. Kožené bundy, kabáty z jehnětiny. Hodně tvořím oboustranné modely, právě jehnětina to umožňuje. Je to efektní a praktické. Řekla bych, že i díky tomu je tolik žádaná. V každé kolekci ale používám různé materiály. Záleží na designu. Čím déle to ale dělám, tím víc se přikláním k minimalismu. Nemám ráda moc barev dohromady. Většinou to je jednobarevná plocha a liší se strukturou. Na jednom modelu kombinuji třeba kratší, delší nebo kudrnatý chlup.

Loftové byty Praha
Loftové byty Praha, Praha 5

Co se týče tváří, co prezentují tvoji značku, patří mezi ně třeba Taťána Kuchařová, Zuzana Stráská nebo Aňa Geislerová. Podle čeho si je vybíráš? Zrovna tyto tři dámy mi přijdou každá jiná.

Podle mě se tam trochu odlišuje Ťáňa, která je živočišnější. Pro spoustu lidí má rozpoznatelný sexapeal a potom jsou to víly, křehké krásky. I když Táňa je velký chameleon!! Vlastní značku mám deset let. Za tu dobu mi dělalo tvář spoustu modelek. Třeba Greta Slezáková, Ester Berdych Sátorová nebo Simona Kirchnerová, talentovaná Slovenka, o které ještě hodně uslyšíme. 

Není to tak dávno, co byl v Praze humbuk kvůli týdnu módy. Dává tobě ještě něco fashion week?

Co jsem maminka, tak se účastním už jen s kolekcí Silverline, kterou navrhuji pro Pietro Filipi. Je to prémiová řada z luxusních materiálů. Momentálně jsem dokončila už sedmou sezónu, což je úžasné a neuvěřitelné. Když jsme se spoluprací začínali, vůbec jsem netušila, jak bude úspěšná. Na pražském Mercedes Benz Prague Fashion Weeku tedy prezentuji svou práci spolu s designéry, kteří tvoří pro Pietro Filipi ostatní linie.

A co tvoje vlastní přehlídka?

Vlastní přehlídku plánuju až bude dcera větší a budu mít víc času na práci. 

K práci bych se teď vrátila. Když chce od tebe někdo kožich na zakázku, jak to vlastně probíhá a jak dlouho to trvá?

Trvá to čtyři až šest týdnů. Z kožešin nešijeme přímo na míru, ale zákaznice si může vybrat model z mé kolekce, který lze případně ušít v jiném materiálu, barvě, upravit detaily, délku. Záleží, jaké jsou představy klienta.

Překvapily tě někdy požadavky klienta?

Ani ne. Nestává se mi, že by za mnou přišel někdo s cizí fotkou z časopisu. Většinou znají moji práci a přijdou s tím, že viděli něco u mě na Instagramu.

Jaký je vlastně tvůj návrhářský život?

Myslím, že žiju to, o čem jsem ani nikdy nesnila. Nejsem z těch, co mají ostré lokty a vytýčí si nějaký cíl v životě a jdou si tvrdě za ním a odškrtávají si, co dokázali a co jim ještě zbývá. Nechávala jsem se životem unášet, věci plynout. Vztah k módě jsem měla ale od malička. Když se mě na základní škole ptali, co chci dělat, říkala jsem, že chci být módní návrhářka. Šila jsem, pletla svetry, neustále něco tvořila. Nakonec jsem se k tomu dostala až v devětadvaceti. Byla jsem ve správnou dobu na správném místě.

Myslíš, že to je v životě důležité, být ve správnou dobu na správném místě?

Myslím si, že když si někdo něco moc přeje nebo to má ještě od dětství v podvědomí, tak se to plní. Každopádně je za tím velká spousta práce. Přehnaná urputnost je na škodu.

Vedeš k tomu i Izi?

Ta je totálně svá. Narodila se o měsíc dřív, ale nikdy nebyla opožděná s ničím. Ve dvou letech drží tužku jako já.

Narodila se ti konkurence!

Proč konkurence? Třeba budeme někdy spolupracovat (smích). Založíme rodinnou značku nebo bude pokračovat v tom, co dělám. Uvidíme. Je všestranná. Můj partner je fotbalista a ona má od malička “míč na noze”.

Takže kdyby náhodou nebyla fotbalistkou a založily byste si spolu tu rodinnou firmu, tak by to nebylo IAM, jaký název nese nyní, ale We are?

Název mé značky IAM, je můj monogram. Jsem křtěná Anna, to asi málo lidí ví. Aktuálně chci, aby si po sobě Iza uklízela hračky. Rozhodně ji nebudu cepovat, abych si jí vychovala k obrazu svému. Přála bych si, aby byla zdravá a šťastná ať bude dělat v životě cokoliv.

Rychlá zpověď:

Oblíbený materiál, ze kterého tvoříš?

Kůže.

Co nejraději nosíš?

Džíny.

Oblíbená barva?

Černá

Práce nebo relax?

Co je to relax? Já miluji svoji práci, ale v poslední době je toho hodně.

Láska nebo peníze?

Láska.

Oblíbené místo v Praze?

Staré Město.

Tvoje slabina?

Asi neumím moc hospodařit. Málo šetřím.

Co na tobě miluje partner?

To je otázka spíš na něj, ale asi jaká jsem.

A ty na něm?

Charakter a vztah k dětem.

Bojíš se stáří?

Spíš nemocí.

Jaký je tvůj oblíbený parfém?

Teď dlouho používám Chance od Chanellu.

Oblíbená hračka tvé dcery?

Určitě modelína.

Tvá vysněná dovolená?

Zamilovali jsme si Maledivy. Byli sme tam jednou a určitě bych to ráda zopakovala.

Tvoje noční můra?

Asi takové ty nejhorší věci jako ztráta někoho blízkého.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Na co by ses zeptala ty mě?

Jestli už máš moji koženou bundu.
Zatím ještě ne.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Bývalá reportérka televize Prima, která miluje dobré jídlo, víno, cestování a svoji rodinu. Ve volném čase ráda vaří, peče, maluje. Aktuálně nejvíce času jí zabírá dcera Emilka a syn Mikuláš.
Tereza Janatová

Ivana Mentlová

Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 942 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 130m

4 + 1 130 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha 3
Praha 3

Byt na pronájem-Praha 3

5 + KK 184 m²
80 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 116 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m
Praha 5

Obchodní prostor na prodej na Praze 5 - 358m

Atypický 358 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks