Rychlá zpověď Ivana Mentlová: Nejen o módě a dokonalých kožešinách

Česká návrhářka, proslulá dokonalým zpracováním kůže a kožešin, prozradila, jaký kožich by rozhodně neměl chybět ve vaší skříni a jaké materiály vévodí její nové kolekci.
19. prosince 2016
 
Hlavní stránka Nové články

Rychlá zpověď

V loňské kolekci ses inspirovala osmdesátými léty. Co vévodí té letošní?

Inspirovala jsem se grunge stylem, devadesátkami, dobou, ve které jsem vyrůstala. Takže jsou tam hodně oversize střihy, výraznější ramena, široké kalhoty s vysokým pasem, overaly, sukně v délce nad kotníky, ale i XXL trika. Tváří kampaně je herečka Aňa Geislerová, které jsem ale vybrala ženštější styling.

A co materiály? Ty jsi známá dokonalým zpracováním kůže.

Materiálům pochopitelně kůže vévodí. V kolekci najdete semiš, barvenou kožešinu, samet, úplety, vlnu, hedvábí nebo exotickou kůži. Velká část kolekce je vyrobená z jehnětiny v různých úpravách.

Pokud ale vím, devadesátky nejsou zrovna obdobím, ke kterému tíhneš.

Mám ráda bohémský styl sedmdesátých let. Módu jsem začala vnímat brzy, vzpomínky mám už z raného dětství. Sledovala jsem, co má máma ve skříni. Nechávala si šít i boty na míru, hodně se o módu zajímala. Pak přišly děti a už na to neměla tolik času. Já z toho čerpám do dnes. Asi i má nátura s tím souvisí. Dítě se mi narodilo až po čtyřicítce. Pořád jsem se cítila dost mladá a potřebovala jsem takovou tu volnost v práci, ve vztahu. Tedy ne, že bych toho někdy zneužívala. (smích) Byla jsem zvyklá žít ze dne na den. Rozhodovala jsem se, kam poletím a co budu dělat ze vteřiny na vteřinu. Jistá uvolněnost ve mně vždycky byla.

Bohémství se ale s dítětem úplně neslučuje. S potomkem se všechno mění. Utnula v tobě tu bohémskost dcerka Isabela? 

Dcera překopala totálně můj denní režim. Dokud jsem byla bez ní, pracovala jsem dlouho do noci a dospávala to dopoledne. Teď už to ale nepřipadá v úvahu, i když stále nejvíc pracuji v noci a vstáváme v sedm, v osm. Ještě ve třiceti jsem si nedokázala představit, být mámou. Moc si to užívám a sama jsem překvapená, jakou mám trpělivost. Užívám si to i přes to, že nemám žádný čas pro sebe. Skloubit rodinu s kariérou je náročné. Dřív jsem byla zvyklá pracovat dvacetčtyři hodin denně a všechno s prací souviselo. To už je minulost.

Když je vše spojené s dcerou, nenapadlo tě začít tvořit pro děti?

Na začátku. Když byla dcera menší, tak měla koženou sukni a i nějakou vestičku. Ale uspět s tím tady v Čechách? Lidé moc neinvestují do dětského oblečení. Ze všeho rychle vyrostou, málo rodin na to má prostředky. Asi by se tady s luxusní kolekcí pro děti nedalo uživit.

Co se týče kožešin pro dospělé, tak tady v Čechách asi nemáš konkurenci. Změnil se nějak tvůj přístup k práci od té doby, co je o tobě víc slyšet?

To ne. Zvýšila se poptávka, Lidé zjišťují, že věci jsou kvalitní, takže se vrací a nabalují se na ně další zákaznice. Hodně pomáhají sociální sítě, Instagram. Díky tomu se to, co děláš, snáze dostane mezi lidi.

Tvoříš z přírodních materiálů. Napadlo tě někdy vyměnit je za něco jiného?

Přírodní materiály mají úžasné vlastnosti. Neustále se vyvíjejí nové technologie zpracování kůží. Jehnětina může vypadat jako kožešina, lze ji barvit, je tam obrovské množství kombinací. Zatím nehodlám vyměnit sortiment materiálů.. Ale zajímá mne i etická stránka věci. Všechny kožešiny, ze kterých tvořím, pocházejí z evropských farem a mají certifikaci origin assured.

Luxusní byt s terasou 100m Praha 1
Luxusní byt s terasou 100m Praha 1, Praha 1

Říkáš, že jehnětinu barvíš. Jaké barvy jsou v aktuální kolekci?

Khaki, bordó, černá, šedá, cihlově červená, petrolejově modrá, pudrová, lesní zelená, fialová. 

Jaké materiály si klienti oblíbili?

Samozřejmě se nejlépe prodávají věci, které nejsou tak drahé. Kožené bundy, kabáty z jehnětiny. Hodně tvořím oboustranné modely, právě jehnětina to umožňuje. Je to efektní a praktické. Řekla bych, že i díky tomu je tolik žádaná. V každé kolekci ale používám různé materiály. Záleží na designu. Čím déle to ale dělám, tím víc se přikláním k minimalismu. Nemám ráda moc barev dohromady. Většinou to je jednobarevná plocha a liší se strukturou. Na jednom modelu kombinuji třeba kratší, delší nebo kudrnatý chlup.

Loftové byty Praha
Loftové byty Praha, Praha 5

Co se týče tváří, co prezentují tvoji značku, patří mezi ně třeba Taťána Kuchařová, Zuzana Stráská nebo Aňa Geislerová. Podle čeho si je vybíráš? Zrovna tyto tři dámy mi přijdou každá jiná.

Podle mě se tam trochu odlišuje Ťáňa, která je živočišnější. Pro spoustu lidí má rozpoznatelný sexapeal a potom jsou to víly, křehké krásky. I když Táňa je velký chameleon!! Vlastní značku mám deset let. Za tu dobu mi dělalo tvář spoustu modelek. Třeba Greta Slezáková, Ester Berdych Sátorová nebo Simona Kirchnerová, talentovaná Slovenka, o které ještě hodně uslyšíme. 

Není to tak dávno, co byl v Praze humbuk kvůli týdnu módy. Dává tobě ještě něco fashion week?

Co jsem maminka, tak se účastním už jen s kolekcí Silverline, kterou navrhuji pro Pietro Filipi. Je to prémiová řada z luxusních materiálů. Momentálně jsem dokončila už sedmou sezónu, což je úžasné a neuvěřitelné. Když jsme se spoluprací začínali, vůbec jsem netušila, jak bude úspěšná. Na pražském Mercedes Benz Prague Fashion Weeku tedy prezentuji svou práci spolu s designéry, kteří tvoří pro Pietro Filipi ostatní linie.

A co tvoje vlastní přehlídka?

Vlastní přehlídku plánuju až bude dcera větší a budu mít víc času na práci. 

K práci bych se teď vrátila. Když chce od tebe někdo kožich na zakázku, jak to vlastně probíhá a jak dlouho to trvá?

Trvá to čtyři až šest týdnů. Z kožešin nešijeme přímo na míru, ale zákaznice si může vybrat model z mé kolekce, který lze případně ušít v jiném materiálu, barvě, upravit detaily, délku. Záleží, jaké jsou představy klienta.

Překvapily tě někdy požadavky klienta?

Ani ne. Nestává se mi, že by za mnou přišel někdo s cizí fotkou z časopisu. Většinou znají moji práci a přijdou s tím, že viděli něco u mě na Instagramu.

Jaký je vlastně tvůj návrhářský život?

Myslím, že žiju to, o čem jsem ani nikdy nesnila. Nejsem z těch, co mají ostré lokty a vytýčí si nějaký cíl v životě a jdou si tvrdě za ním a odškrtávají si, co dokázali a co jim ještě zbývá. Nechávala jsem se životem unášet, věci plynout. Vztah k módě jsem měla ale od malička. Když se mě na základní škole ptali, co chci dělat, říkala jsem, že chci být módní návrhářka. Šila jsem, pletla svetry, neustále něco tvořila. Nakonec jsem se k tomu dostala až v devětadvaceti. Byla jsem ve správnou dobu na správném místě.

Myslíš, že to je v životě důležité, být ve správnou dobu na správném místě?

Myslím si, že když si někdo něco moc přeje nebo to má ještě od dětství v podvědomí, tak se to plní. Každopádně je za tím velká spousta práce. Přehnaná urputnost je na škodu.

Vedeš k tomu i Izi?

Ta je totálně svá. Narodila se o měsíc dřív, ale nikdy nebyla opožděná s ničím. Ve dvou letech drží tužku jako já.

Narodila se ti konkurence!

Proč konkurence? Třeba budeme někdy spolupracovat (smích). Založíme rodinnou značku nebo bude pokračovat v tom, co dělám. Uvidíme. Je všestranná. Můj partner je fotbalista a ona má od malička “míč na noze”.

Takže kdyby náhodou nebyla fotbalistkou a založily byste si spolu tu rodinnou firmu, tak by to nebylo IAM, jaký název nese nyní, ale We are?

Název mé značky IAM, je můj monogram. Jsem křtěná Anna, to asi málo lidí ví. Aktuálně chci, aby si po sobě Iza uklízela hračky. Rozhodně ji nebudu cepovat, abych si jí vychovala k obrazu svému. Přála bych si, aby byla zdravá a šťastná ať bude dělat v životě cokoliv.

Rychlá zpověď:

Oblíbený materiál, ze kterého tvoříš?

Kůže.

Co nejraději nosíš?

Džíny.

Oblíbená barva?

Černá

Práce nebo relax?

Co je to relax? Já miluji svoji práci, ale v poslední době je toho hodně.

Láska nebo peníze?

Láska.

Oblíbené místo v Praze?

Staré Město.

Tvoje slabina?

Asi neumím moc hospodařit. Málo šetřím.

Co na tobě miluje partner?

To je otázka spíš na něj, ale asi jaká jsem.

A ty na něm?

Charakter a vztah k dětem.

Bojíš se stáří?

Spíš nemocí.

Jaký je tvůj oblíbený parfém?

Teď dlouho používám Chance od Chanellu.

Oblíbená hračka tvé dcery?

Určitě modelína.

Tvá vysněná dovolená?

Zamilovali jsme si Maledivy. Byli sme tam jednou a určitě bych to ráda zopakovala.

Tvoje noční můra?

Asi takové ty nejhorší věci jako ztráta někoho blízkého.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Na co by ses zeptala ty mě?

Jestli už máš moji koženou bundu.
Zatím ještě ne.
Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (3)

View photo gallery

O autorovi

Bývalá reportérka televize Prima, která miluje dobré jídlo, víno, cestování a svoji rodinu. Ve volném čase ráda vaří, peče, maluje. Aktuálně nejvíce času jí zabírá dcera Emilka a syn Mikuláš.
Tereza Janatová

Ivana Mentlová

Luxusní bydlení Praha
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 249m²

249 m²
216 329 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²
Praha 1

Obchodní prostor k pronájmu, Praha 1 - 48m²

48 m²
46 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 153m²

153 m²
93 789 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Praha 4 - Braník
Praha 4

Vila na prodej Praha 4 - Braník

Atypický 273 m², ter. 21 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
26 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m

1 + KK 62 m², ter. 13 m²
10 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Praha 6

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem
Praha 2

Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem

6 + KK 600 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks