Top hledané
Výsledky (0)
Matematik, pedagog a miliardář o politice, svých ženách a dětech.

Rychlá zpověď - Karel Janeček: Manželka milenku přijala skvěle

22. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut

Podnikatel Karel Janeček působí na pracovním poli nepolapitelně, v soukromém životě si jej ale "ulovily" hned dvě ženy. Není žádnou novinkou, a nikdy se netajil tím, že monogamie pro něj není. Jak k tomu přistupuje jeho manželka a milenka a proč si matematik myslí, že je tento styl života správný, se dozvíte v rozhovoru, který poskytl Luxury Prague Life.

Karel Janeček with  Dalai Lama
Karel Janeček with his wife

Proč si myslíte, že se o vás píše a mluví jako o excentrickém miliardáři? 

Že se o mně píše jako o miliardáři, z toho nadšen nejsem, protože to vůbec není podstatné. Ale asi se to píše, protože je to pravda a pro mnoho lidí je to bulvárně zajímavé. A že jsem excentrický? To nevím, proč se o mně píše. Asi proto, že dělám spoustu věcí mimo komfortní zónu, jako například skákání padákem, sportovní gymnastiku a tak dále.

Hodně sportujete. Vyznáváte i adrenalinové sporty. Existuje nějaký druh sportovní aktivity, do které byste nešel? Něco, co je moc adrenalinové i na vás?

Moc adrenalinové, to nevím. Asi bych nezkoušel nic, při čem se hazarduje se životem.

To skákání padákem není?

Když to máte pod kontrolou, rizika jsou minimální.

Jaký je váš největší koníček?

Sportovní gymnastika, se kterou jsem začal, když mi bylo 40,5 roku.

To je docela pozdě na to začít se sportovní gymnastikou, ne?

Aspoň dokazuju, že to jde. V té době jsem pořádně neuměl stojku ani kotrmelec.

Rozmazlovali vás rodiče?

Rozhodně ne.

A rozmazlujete svoje děti?

Nemyslím si to.

Jaký jste byl student?

Byl jsem dobrý student, ale nešla mi čeština. O svaťáku jsem se učil jen ji a pak jsem ze všeho měl jedničku a jenom z češtiny trojku.

Matematika vám šla vždy?

Ano. Od svých pěti let jsem věděl, že budu matematik.

Očekáváte od svých dětí, že jim matematika půjde?

Já od nich nic neočekávám, je to jejich svobodný výběr. Mám dvě dcery a teď malého syna, u kterého je tedy jasné, že je geniální (smích). Co se týče mých dcer, tak jedna je exaktně založená a druhá vůbec ne.

Nebojíte se chvíle, až vám vaše dcery představí své partnery? Jak si myslíte, že budete na potenciální ženichy reagovat?

To jsem si ještě nepředstavoval. Samozřejmě, že kdyby přivedly někoho, kdo by se mi pro své povahové vlastnosti nelíbil, nebyl bych nadšený.

Jste známý vyznavač mnohoženství. Co kdyby si vaše dcery našly muže, kteří mají rádi mnohoženství a byly z toho nešťastné? Jak byste jako otec reagoval?

Proč by si měly hledat partnera, který vyznává mnohoženství, a měly z toho být nešťastné? To nedává smysl. A abych vás opravil, nejsem zastáncem mnohoženství, ale osobní svobody. Lidé můžou žít, jak chtějí. Pokud je žena, která má dva muže, tak budiž, ať to tak je. Pokud si moje dcera najde člověka, který bude mít ještě jinou ženu, a ona bude šťastná, tak je to skvělé. Pokud by měla být nešťastná, tak snad odejde.

Některé ženy do toho ale jdou, protože si myslí, že to zvládnou, ale pak zjišťují, že ne.

To je chyba výchovy. Lidi mají tendenci si něco nalhávat. Je chyba, když si žena myslí, že muže předělá. To je smutné. Věřím ale, že mým dcerám se to nestane. Znají moji filozofii, ví, jak to mám. Informace mají. Důležité je, si nic sám sobě nenalhávat.

Před dvěma lety jste se oženil. Jste pořád šťastně ženatý?

Jsem pořád šťastně ženatý (smích). To ale neznamená, že bych byl monogamní. V současné době žiju ještě s jinou ženou a jsem šťastný.

Jak dlouho?

Měsíce.

Vaše manželka o tom ví?

Ví.

A všichni tři jste takto spokojení?

Neříkám, že je to úplně jednoduché.

Takže to znamená, že jedna z těch žen není spokojená?

Moje žena to přijala podle mě úplně nádherně.

Ona je typ, který tohle snáší?

To úplně ne, ale teď je to dobré.

Když se na to podívám z vaší pozice - pořád někoho uklidňovat, to asi taky není ideální.

Samozřejmě to nejde věčně. Jde o to, aby lidé byli vzdělaní a nic si nenalhávali. Jsou rizika, ne všechno vyjde a může to dopadnout špatně, ale to zrovna tak monogamní vztah. Žijeme ve světě, který je bohatý, a já věřím tomu, že je důležité, abychom se tomu bohatství otevírali.

Jak praktikujete dovolené? Jedete jednou s jednou ženou a podruhé s druhou ženou?

Tak do takových detailů osobního života bych úplně zabíhat nechtěl (smích).

Dobře. Od matematiky jste se dostal k politice. Máte projekty Demokracie 21 a Prezident 21.  Proč 21?

Důvodů je hodně. Říkám, že 21 je nejzajímavější číslo a že je to číslo našeho vesmíru.

Proč?

Došel jsem k tomu postupně, souvisí to s platónskými tělesy a dalšími věcmi. Žijeme v 21. století a já jsem přesvědčen o tom, že během několika let dojde ke globální společenské změně. Říkám tomu sociální singularita. Žijeme ve spoustě krizích, ať už ekologických, sociálních, politických a tak dále… Není možné takto dál pokračovat. Přijde katarze. To může být nějaký kolaps, který jsme třeba v minulosti přestáli - byla válka a lidi se vzpamatovali. Kdyby měl kolaps přijít teď, tak třeba vyhyneme, bude to prostě katastrofálně špatné. Věřím, že máme jedinečné věci a žijeme v době, která ještě nebyla, máme technologii - internet, smartphony, dokážeme být propojení, komunikovat a to je naprosto jedinečné. Máme šanci udělat kolektivní evoluční skok a víc spolupracovat. Mohlo by to být třeba v roce 2021.

Co Demokracií 21 sledujete, co je cíl?

Demokracii 21 jsem v roce 2013 vyvinul jako volební systém. Je tam efekt více hlasů, což je pro politku klíčové. Přináší to sílu Demokracie 21. Každý volič má víc hlasů pro. Vyvinul jsem to proto, že mi došlo, že je důležité, jací lidé jsou voleni. Často jdou do politiky se sobeckými úmysly, chtějí maximalizovat moc a nakrást si peníze. Souvisí to s tím, jakým stylem jsou ti lidé vybíráni, to je klíčové. Pokud by se podařilo Demokracii 21 implementovat jako volební systém, znamenalo by to obrodu demokracie. A to je cílem, proto to vyvíjím. Minulý rok přišel nápad s aplikací Prezident 21. Cílem je propagovat sociální hry a abychom se jako lidi dokázali propojit a dokázali si důvěřovat. Důležitá je angažovanost lidí. Demokracie 21 je dnes už ve třiceti městech České republiky a jinde ve světě. Vede to k tomu, aby se tento systém aplikoval přímo v politice, aby se Parlament volil tímto způsobem. To završí tu změnu.

Kdy myslíte, že se to stane?

Varianty jsou různé. Možná už příští parlamentní volby budou podle Demokracie 21. Věřím tomu. Lidé se právě s tím hlasováním seznamují a zjišťují, že je to dobré a že skutečně můžou něco ovlivnit.   

Kandidoval byste na prezidenta?

Ne (smích).

Co pro vás znamenají peníze?

Peníze pro mě znamenají energii, možnosti a svobodu. Je ale chyba, aby byla svoboda závislá na penězích. Naše společnost nefunguje úplně dobře a je hodně nespravedlností. Je pravda, že když člověk nemá peníze, může být obětí špatností, když je má, může se ubránit. Peníze jsou pro mě energie z toho důvodu, že mi umožňují dělat věci, které dělám, bez nich by to nešlo. Když člověk nemá velké peníze, nemůže plnit vize. Člověk musí mít sílu i finanční sílu.

Co byste poradil lidem, aby zbohatli? Jak na to?

Univerzální rada je být šťastný a ne zbohatnout. Osobní štěstí souvisí s penězi tak, že když má člověk peníze, je šťastný, ale platí to jen do určité míry. Když má člověk peněz moc, je míň šťastný. Vyšší střední třída je nejšťastnější, když má člověk víc peněz, svazuje ho to. Dát si životní cíl vydělat co nejvíc peněz je naprostá zcestnost. Mám ale návod na to, jak být šťastný. Přemýšlejte nad tím, co vás baví. Štěstí znamená kreativitu, člověk vytváří, co je jeho. Myslím, že je klíčové propojit naše racionální myšlení s intuicí a emocemi. Přemýšlejte nad věcmi, ale taky se otevřete citu. Synergie, která tím vznikne, je obrovská. 

Do čeho byste doporučil investovat Čechům v příštím roce?

Teď nesleduju finanční trhy, takže to je těžká otázka. Nechtěl bych říct, do čeho investovat, pak to bude neúspěšná investice… (smích) Já mám investováno do širokého portfolia aktiv včetně akcií, obligací a tak dále a mám třeba i bitcoiny.

Na co byste nevsadil ani korunu?

Čemu rozhodně nevěřím, je člověk, který chce být šťastný a snaží se toho dosáhnout tak, že chce mít co nejvíc moci a peněz.

Dokážete si představit život bez peněz? Že byste teď přišel o majetek, dostával minimální mzdu, bydlel v paneláku…

No tak asi by mi nic jiného nezbylo, ale nechtěl bych to. Věřím tomu, že bych dokázal být šťastný i tak, ale bylo by to špatné.

Začal byste zase podnikat?

Nevím, co bych dělal, ale určitě bych se snažil nějak žít.

Kde se vidíte za deset let?

To nevím, to je moc dlouhá doba (smích).

Tak za pět.

Za čtyři, v roce 2021 (smích). To se vidím jako člověk, který bude hodně cestovat, přednášet, propojovat lidi a pomáhat lidem různých kultur se domluvit.

Rychlá zpověď:

Myslíte si, že vznikne koalice ANO a SPD?

Nemyslím si to.

Koho budete volit v prezidentských volbách?

To nebudu odpovídat. Vzhledem k tomu, že jsem autorem webu Prezident 21, nechci, aby byly známé mé preference až do poslední chvíle.

Mají ženy vstupovat do byznysu mají zůstat doma a vychovávat děti?

Určitě je potřeba, aby byly ženy aktivní a pokud to tak cítí, ať vstupují do byznysu. Osobně si ale nemyslím, že by to mělo být padesát na padesát.

Co by neměl muž říkat na prvním rande?

Ask by neměl říkat, že žena je jeho jedinou láskou na celý život, což by možná neměl říkat na žádném rande.

Existuje bůh?

Myslím, že ano, záleží na tom, jak definujeme slovo bůh. Věřím ale tomu, že existuje jedno vědomí a my lidé jsme projekcí toho vědomí, takže my jsme součástí boha.

Co je podle vás nejlepší investice?

Vzdělání, moudrost, hodnoty.

Jste pro zákaz islámu v České republice?

Rozhodně ne, nejsem pro žádné zákazy ničeho kromě těch základních věcí jako že se nevraždí. Samozřejmě musíme hlídat to, aby naše kultura nebyla přemožena, převálcována někým jiným.

Po čem ženy touží – třemi slovy.

Ženy touží po lásce a některé ženy si možná myslí, že touží po tzv. věrnosti - fyzické věrnosti, ale to je omyl. Ženy touží po věrnosti v lásce.

Co byste ženě nikdy neodpustil?

Teď nevím, co bych ženě nikdy neodpustil.

Z čeho máte největší strach?

Strach nemám z ničeho, ale mám obavu, ale věřím, že se to nestane, abychom jako lidská společnost selhali.

Čím vás dokážou naštvat vaše děti?

Děti mě dokáží naštvat, když vidím, že dělají něco špatného a dělají to navíc schválně a just.

Kdybyste si na pustý ostrov směl vzít jen jednu věc, co by to bylo?

Byla by to moudrost.

Jaká kniha na vás udělala největší dojem?

Jak se jmenuje tato knížka.

Kterým matematickým vzorcem byste vyjádřil lásku mezi dvěma lidmi?

Láska mezi dvěma lidmi rozhodně nelze vyjádřit matematickým vzorcem, ale existuje funkce, která zobrazuje srdce.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Jste šťastná?

Jsem.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - Andrej Babiš
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - Tomio Okamura
Zobrazit článek